Narracja permanentnego kryzysu

Wczoraj wspomniałem o wynikach sondażu opinii publicznej w USA, który sprawdzał wiedzę Amerykanów o stanie gospodarki. Od 50% do 70% odpowiedzi w sondażu kompletnie rozmijało się z rzeczywistymi poziomami ekonomicznych wskaźników, których dotyczyły pytania.

Na przykład połowa Amerykanów uważa, że stopa bezrobocia jest bliska historycznym maksimom gdy w rzeczywistości jest bliska historycznym minimom.

Czytaj dalej >

ZIRP się skończył a nic (dużego) się nie zawaliło

ZIRP – czyli polityka zerowych stóp procentowych rozpoczęła się w USA 16 grudnia 2008 roku, a więc w gorącej fazie globalnego kryzysu finansowego. Trwała do końca 2015 roku.

W następnych kilku latach Fed podniósł stopy procentowe do 2,5% ale na początku 2020 roku, gdy zaczęła się pandemia COVID-19 znów obniżył je do zera. Druga tercja ZIRP trwała od marca 2020 do marca 2022 roku. Myślę, że w naszym życiu będziemy świadkami kolejnych tercji ZIRP.

Czytaj dalej >

Który to już raz?

Początek tygodnia na amerykańskim rynku akcyjnym ubarwiony został drugim, wielkim festiwalem spółek memowych.

Keith Gill – inwestor indywidualny i influencer finansowy, który zainicjował pierwszy festiwal spółek memowych na początku 2021 roku, opublikował na X rysunek, na którym osoba siedząca na fotelu pochyla się do przodu. Rysunek okazał się bardzo cenotwórczą informacją: od zamknięcia piątkowej sesji (17,46 USD) do maksimum wtorkowej sesji (64,83 USD) akcje GameStop zyskały 271% (teraz handlowane są na poziomie 37 USD).

Czytaj dalej >

Back to reality

Pierwszy raz udało się mi zacytować Eminema na Blogach Bossy. I to od razu w tytule tekstu. Okazją do tego jest raport roczny spółki All in! Games SA za 2023 rok.

Wyniki spółki za 2023 rok pozwalają rozliczyć cały, pięcioletni okres prognozy wyników spółki, która znalazł się w Planie Połączenia giełdowej spółki Setanta SA. z nie giełdową spółką ALL IN! GAMES Sp. z o.o. Plan pochodzi z września 2019 roku. Zawarta w nim prognoza wyników na lata 2019-2023 pochodzi od zarządu spółki ALL IN! GAMES Sp. z o.o.

Czytaj dalej >

Inwestycyjna intuicja, jak fortuna, bywa kapryśna

Na Blogach Bossy poświęciliśmy sporo uwagi pojawieniu się Cathie Wood na inwestycyjnym firmamencie i bolesnemu upadkowi na ziemię. Sporo pisałem o Cathie Wood nie dlatego, że jej nie lubię, że jest złamanym drzewem, na które każdy komentator może wskoczyć ale dlatego, że jej historia ilustruje kilka fundamentalnych mechanizmów rynku akcyjnego i sektora inwestycyjnego.

Czytaj dalej >