Portfel sprzed dwunastu lat

Dwanaście lat to dość długi czas, żeby myśleć o inwestycjach w kategorii „to już długi termin”. To również wystarczająco długo, żeby zastanowić się po czasie, czy dane inwestycje miały sens. Zwłaszcza jeśli moment podejmowania decyzji był trudny.

Na początku listopada 2011 roku zamieściłem na blogach notkę, która była zestawem pięciu wykresów wybranych amerykańskich spółek z różnych branż. Amazon, McDonalds, Starbucks, IBM oraz British American Tobacco. 2011 rok. Prehistoria.

Zatytułowałem wówczas notkę prowokacyjnym “Hossa, czy bessa, 5 obrazków”. Lubię wracać do starych wpisów, notatek, zapisków. Właśnie dlatego, że przypominają pewien kontekst.  Patrzenie na przeszłość z perspektywy dzisiejszej rodzi zagrożenia pojawienia się specyficznego błędu poznawczego – wiedzy po fakcie. Czyli popularnego „ja wiedziałem, że tak będzie”. Na tym przekonaniu opiera się mnóstwo rynkowych sztuczek w rodzaju „gdybyś 20 lat temu kupił i trzymał, to dziś byś był milionerem”.

Gdybyśmy spojrzeli bez żadnego kontekstu na tamte wykresy, moglibyśmy powiedzieć, że właśnie trwała świetna i silna hossa, skąd więc to dziwne tytułowe zawahanie „hossa, czy bessa”. Ano dlatego, że w otoczeniu rynkowym pojawiało się bardzo dużo wątpliwości. Obawiano się recesji w USA, bankrutowała Grecja, analitycy przestrzegali przed dosypywaniem pieniędzy do systemu bankowego, obawiano się o wyniki spółek, w kontekście nie tak dawnego kryzysu bankowego. Krótko mówiąc, w momencie „tu i teraz”, nic nie było tak jasne, jak zwykle jest po fakcie.

Przypominałem te spółki, w kolejnych latach, starając się czasem dodawać jakiś komentarz.

Po roku

Po dwóch latach

Po sześciu latach

Mija właśnie dwanaście lat. Jak wyglądałby nasz portfel, gdybyśmy „kupili i zapomnieli”?

Lokomotywą naszej inwestycji byłyby akcje Amazon, które zyskały w tym okresie 1143 procent! Na drugim miejscu były Starbucks z marnymi 340%, McDonalds dałby nam stopę zwrotu 180%. Na akcjach IBM stracilibyśmy 19%, zaś największa strata to British American Tobacco – 35%.

Nasz cały portfel zyskałby 322%, czyli znacznie lepiej niż widoczny na wykresie ETF na indeks S&P500, który w tym samym okresie wzrósł 231%. Proszę zwrócić uwagę, że spółki wybrałem wówczas trochę intuicyjnie – ot po prostu rozpoznawalne marki. W gruncie rzeczy było w tym nieco intuicyjnej losowości. Ale gdyby w naszym zestawieniu nie było akcji Amazon, to zysk z portfela wyniósłby 116,5%, czyli średniorocznie 6,6%, co i tak jest niezłym wynikiem. O kwestii wpływu „liderów” rynkowych na zachowanie całego portfela, czy indeksu pisał niedawno Trystero.

Za każdym razem, gdy ktoś przekonuje nas do długoterminowych inwestycji i wybiera aktualnych liderów lub modne właśnie instrumenty, pamiętajmy o tym, że mody przemijają.

[Photo by Braňo on Unsplash  ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.