I jeszcze jeden rok minął

To już trzeci raz, gdy staram się pokazać wykresy wybranych (subiektywnie) spółek z różnych branż ż rynku amerykańskiego.

Gdy po raz pierwszy zamieściłem te wykresy w listopadzie 2011, atmosfera wokół rynków była pełna niewiary.

https://blogi.bossa.pl/2011/11/08/hossa-czy-bessa-5-obrazkow/

 

Rok później sytuacja tych samych akcji wyglądała tak:

https://blogi.bossa.pl/2012/11/07/dokladnie-rok-temu/

Mimo wzrostów cen akcji (paradoksalnie, wcale nie z sektora bankowego), powtarzano niemal jak mantrę argumenty, że te wzrosty są na wyrost, że nie ma podstaw fundamentalnych, że właściwie jedynym powodem zwyżek jest drukowanie pieniądza.

W międzyczasie rynek sobie rósł osiągając kolejne maksima. Przy czym cześć komentatrów wyraźnie skupiła swoją uwagę na dodruku pieniądza, a nie na rosnących zyskach przedsiębiorstw:

https://blogi.bossa.pl/2013/03/06/ten-glupi-rynek-bije-rekordy/

W maju br. zaprosiłem Państwa na wycieczkę w czasie i przypomniałem atmosferę w mediach sprzed 10 lat, czyli po znacznych wzrostach na polskim (i nie tylko) rynku akcji, w które spora rzesza komentatorów zupełnie nie wierzyła. Sytuacja niemal bliźniaczo przypominała aktualną.

Dziś po kolejnym roku od pierwszego wpisu znów rzut oka na to, jak w minionym roku radziły sobie akcje Amazon, IBM, McDonald’s, Starbucks, British American Tobacco.

amzn_2013

ibm_2013

mcd_2013

sbux_2013

bti_2013

 

Przy okazji nie mogę nie wspomnieć, że inwestorzy DM BOŚ już nie muszą wyłącznie zerkać na wykresy spółek zagranicznych, ale aktywnie je kupować i sprzedawać, w ramach oferty Bossa Zagranica.

1 Komentarz

  1. zchęcizysku

    no i dobra.. brawa dla p. Zalewskiego za odwagę w pokazywaniu swoich wizji piblicznie.. mówię zupełnie poważnie:) lepsze to dopasowywania krzywych do danych historycznych 🙂
    no ja trochę zarobiłem w tym roku / jakies 20 kilka procent/ i jak mi nie zdmuchnie los tej kasy to bede zadowolony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.