I jeszcze jeden rok minął

To już trzeci raz, gdy staram się pokazać wykresy wybranych (subiektywnie) spółek z różnych branż ż rynku amerykańskiego.

Gdy po raz pierwszy zamieściłem te wykresy w listopadzie 2011, atmosfera wokół rynków była pełna niewiary.

https://blogi.bossa.pl/2011/11/08/hossa-czy-bessa-5-obrazkow/

 

Rok później sytuacja tych samych akcji wyglądała tak:

https://blogi.bossa.pl/2012/11/07/dokladnie-rok-temu/

Mimo wzrostów cen akcji (paradoksalnie, wcale nie z sektora bankowego), powtarzano niemal jak mantrę argumenty, że te wzrosty są na wyrost, że nie ma podstaw fundamentalnych, że właściwie jedynym powodem zwyżek jest drukowanie pieniądza.

W międzyczasie rynek sobie rósł osiągając kolejne maksima. Przy czym cześć komentatrów wyraźnie skupiła swoją uwagę na dodruku pieniądza, a nie na rosnących zyskach przedsiębiorstw:

https://blogi.bossa.pl/2013/03/06/ten-glupi-rynek-bije-rekordy/

W maju br. zaprosiłem Państwa na wycieczkę w czasie i przypomniałem atmosferę w mediach sprzed 10 lat, czyli po znacznych wzrostach na polskim (i nie tylko) rynku akcji, w które spora rzesza komentatorów zupełnie nie wierzyła. Sytuacja niemal bliźniaczo przypominała aktualną.

Dziś po kolejnym roku od pierwszego wpisu znów rzut oka na to, jak w minionym roku radziły sobie akcje Amazon, IBM, McDonald’s, Starbucks, British American Tobacco.

amzn_2013

ibm_2013

mcd_2013

sbux_2013

bti_2013

 

Przy okazji nie mogę nie wspomnieć, że inwestorzy DM BOŚ już nie muszą wyłącznie zerkać na wykresy spółek zagranicznych, ale aktywnie je kupować i sprzedawać, w ramach oferty Bossa Zagranica.

1 Komentarz

  1. zchęcizysku

    no i dobra.. brawa dla p. Zalewskiego za odwagę w pokazywaniu swoich wizji piblicznie.. mówię zupełnie poważnie:) lepsze to dopasowywania krzywych do danych historycznych 🙂
    no ja trochę zarobiłem w tym roku / jakies 20 kilka procent/ i jak mi nie zdmuchnie los tej kasy to bede zadowolony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *