Minister Rostowski właśnie grzmi o koncepcji OFE, która legła w gruzach.

I odnoszę wrażenie, że wszyscy dookoła cudownie dają się robić w konia.

Przypomnijmy reforma emerytalna miała składać się z trzech filarów. Od początku to bardzo mocno podkreślano (a OFE są ostatnio tak nieudolne, że nawet nie są w stanie tego przypomnieć). CAŁOŚĆ wypłat z ZUS (obowiązkowe), funduszy emerytalnych (obowiązkowe) i III filara (opcjonalne – np. IKE) miała się składać na naszą emeryturę.

I to ma jako taki sens. Właściwie taka dywersyfikacja jest całkiem rozsądna (pomijam w tym momencie sprawy kosztów, czyli wykonania reformy).

Próba przekonywania wszystkich teraz, że ZUS jest lepszy od OFE (lub wcześniej przedstawiciele funduszy emerytalnych mówili odwrotnie) to ordynarny chwyt poniżej pasa.

Ta argumentacja przypomina mi sytuację sprzed kilku lat w jednej z gazet – gdy podczas restrukturyzacji padał argument „właściwie w tej firmie zarabia tylko dział reklamy. Reszta przynosi wyłącznie straty”, no tak redakcji trzeba płacić, drukarniom trzeba płacić, i tylko reklama przynosi dochody.

Rostowski cudownie wszystkich wpuszcza w kanał, a nikt z dziennikarzy nie przypomina, że to miał być cały organizm. Idąc tym tropem możemy postulować zamknięcie Ministerstwa Edukacji Narodowej, Spraw Wewnętrznych i jeszcze paru innych, bo tylko Ministerstwo Finansów przynosi pieniądze (dzięki urzędom skarbowym). Swoją drogą chyba już dążymy w stronę Królestwa MF, bo liczba pracowników w 2012 w tym urzędzie to 13,5 proc. wszystkich zatrudnionych w urzędach ministerialnych (na drugim miejscu jest MSZ – 7.4 proc.)

 

111 Komentarzy

  1. Deo Gratias

    OFE zgarnęły opłaty za zarządzanie, to co ich teraz to obchodzi? To działanie podobne do sieci handlowych lub innych zagranicznych firm, które po zakończeniu okresu 0% podatków zwijają interes.

    Dymanie Polaków wg. wzorów sprawdzonych od wieków. A płemier oraz Jaśnie Vielmożny Minister za posłuszeństwo mają stołki w EU zapewnione. Lojalność się nagradza – this is a man’s world…

    Winę za demontaż OFE zwalą na rząd i będzie git – AT pokazuje kierunek, a zapalnikiem jest wydarzenie makro – Kreatorzy Globalnych Trendów (Smart Money) potrafią wykorzystać każdą okazję, a potem rollować rozwiązanie na kolejne kraje EM czy 3-go świata. Opcje, bańka nieruchomości, kredyty mieszkaniowe, reformy emerytalne, przejście z gospodarki ściśle planowanej na zgniło-kapitalistyczną, kredyty za bogactwa naturalne – standardowy zestaw narzędzi.

  2. Ekonom polityczny

    A milościwie nam finansowo panujący Jack Vinc Rostovsky przyjął już 6 vice – Ministrę na swoją pomagierkę, dodając kolejną osobę do owych 13,5%:
    http://www.leszczyna.info/
    Znaczy sie że on bez laski (nie marszałkowskiej) swej funkcji sprawować nie potrafi? Czy też kobiety mu są potrzebne, by mógł na ich tle zabłysnąć (łysiną, a nie intelektem, oczywiście bo Panie te są jak najbardziej intelektualistkami jedna przed drugą)?

  3. Grzechu

    Przecież doskonale wiadomo o co chodzi. A chodzi o kolejny szacher macher z długiem publicznym. A skoro same OFE są w tym bardzo pomocne-deklaracje wypłat przez ok 10 lat, więc trzeba korzystać z okazji.
    Innej lepszej okazji nie będzie bo słupki bardziej ucierpią.
    „a nikt z dziennikarzy nie przypomina” To jeszcze tacy występują? 😉
    Skoro nie „przypominali” do tej pory, to jaki cud miałby ich do tego nakłonić?

  4. llukiz

    Czy wy wszyscy w 99roku na prawdę myśleliście, że ta reforma coś zmienia na lepsze. Myśleliście że pieniądze w OFE są wasze? Naiwni. A teraz darcie szat, Rostowski kradnie pieniądze. Dobre sobie. Przed 99r pieniądze zabierało państwo. Po 99r pieniądze zabierało państwo dzieląc się częścią sumy z OFE. Oto sedno tamtej reformy. A teraz gdy reformę się dokańcza, nagle wszyscy przejrzeli na oczy i drą szaty. Gdzie byliście w 99?

  5. gzalewski (Post autora)

    @llukiz
    Specjalnie dla Ciebie 🙂
    moj tekst z 2001
    https://blogi.bossa.pl/2007/03/09/nasze-drogie-emerytury/
    Do wczesniejszych musisz dotrzec przez archiwum Parkietu

    Problem polega na tym, ze gospodarką nikt sie nie interesuje, dopoki nie nastepuje wielkie bum. Wiec nikt sie nie przejmowal tym co piszą „niszowe” gazety, zajmujące się finansami

  6. karroryfer

    Faktycznie zawód ( prestiż i „etos”) dziennikarza ma padł na pysk IMHO jest bliski zawodowi polityka.
    W obu wypadkach jest to też niestety pochodna zainteresowania sprawami publicznymi ( większości ) obywateli.

    A w całej sprawie niewątpliwie chodzi o dalsze ukrywanie długu publicznego – a więc odkładanie koniecznych reform.

  7. lesserwisser

    @ Ekonom polityczny

    „A milościwie nam finansowo panujący Jack Vinc Rostovsky przyjął już 6 vice – Ministrę na swoją pomagierkę, dodając kolejną osobę do owych 13,5%.”

    Eee, widzę że nie nadążasz (bo ten świat tak przyśpieszył :)), bo to jest nie 6 a 8 wicek, a licząc z dyektor genarelną to nawet 9, plus oczywiście sam magister Jan Vincent R. vel profesor Jacek R.

    Wiosna, panie sierżancie, nic więce dziwnego że i leszczyna puszcza
    (za)pędy. 🙁

  8. _dorota

    Jakie ma znaczenie ilość wice-, Panowie, przecież to grosze w skali państwa.
    Błędy władzy są wyrażone w dużo większych nominałach (każdej władzy).

    BTW, miło, że blogi bosiowe jednak jakoś się określiły wobec zmasowanej kampanii przeciw OFE.

    Bo bój to jest nasz ostatni. Kolejna cząstka składki do OFE to są ostatnie większe pieniadze do zajumania w tym kraju. Starczy do końca drugiej kadencji. A potem władza może się zmienić 🙂
    A nawet powinna.

  9. lesserwisser

    @ dorota

    „Jakie ma znaczenie ilość wice-, Panowie, przecież to grosze w skali państwa.”

    Dorciu, to nie o te grosze ich wynagrodzenia chodzi tylko o (c)hałos jaki te liczne vicki powodują i jego skutki finansowe, bo mądośc ludowa głosi, że gdy kucharek sześc tam nie ma co jeść (bo jest wiele gęb (gąb?) do wykarmienia).

    Zresztą wcale nie takie liche, bo za 2012 rok Vincent szczodrze sypnął nagrodami, wielce szczodrze, można sobie poczytać w Fakcie. 🙂

    Z tym przerostem biurwokratycznym, przypadłośc nie tylko polska, mamy do czynienia wszędzie. Przykładowo Rada Miasta Krakowa liczy od 2002 roku 43 osoby (popzednio było ich aż 75), (zd)Rada mista stołecznego Warszawy liczy 60 osób.

    Kraków ma prawie 760 tysięcy mieszkańców zaś Warszawka trochę ponad 1.700 tysięcy.

    Natomiast taki Nowy Jork, gdzie zamieszkuje ponad 8 milionów mieszkańców, ma Radę Miasta składającą się z 51 osób, zaś bliższy nam , mentalnie i organizacyjnie, Petersburg zamieszkuje prawie
    6 milionów ludzi a ma Radę składającą się również 51 radnych.

    Aluzju poniała?

    Mamy takie patologie oganizacyjne w administracji jak all chiefs -no Indians, mamy też takie jak wspomniana wielu generałów i jeszcze większa armia urzędników w MF, a nie tylko wojny ale i bitew nie wygrywają.

    Tylko marudzą, kombinują i cwaniakują. A maruderzy, jak to maruderzy, muszą coś zajumać, jak uczy nas historia armijna.

    A ponieważ chyżym krokiem nadchodzi wiosna (ludów) więc hormony i
    emocje buzują ana usta cisną się słowa piosenki:

    „Do zajumania jeden krok , jeden jedyny krok nic więcej
    Do zajumania jeden krok , trzeba go zrobić jak najprędzej
    Do póki się zapala wzrok , do póki się splatają ręce
    Do póki kusi nocy mrok, do zajumania jeden krok
    Tzeba go zrobić jak najprędzej….. 🙂

    „To kolejna cząstka składki do OFE to są ostatnie większe pieniadze do zajumania w tym kraju.”

    Tak, bój mto moze być ich ostatni, ostatnia wojna o piniądz, ale warto w kontekście OFE, spojrzeć na ręce innym, blatnym buchaczom
    (czzyli dużo wiekszym jumaczom) z sitwy międzynarodowej baksterki, które te nasze OFErmy kontrolują.

    A to Polska właśnie, nad czym ubolewam! 🙁

  10. Bebok

    „Przypomnijmy reforma emerytalna miała składać się z trzech filarów.”

    Miała też obejmować wszystkie grupy zawodowe (brak uprzywilejowanych grup interesu).
    Miała też deficyt FUS pokrywać z prywatyzacji (szybko zmniejszono skalę prywatyzacji, a i tak w nieskończoność zabrakło by majątku SP by pokrywać deficyty).
    Miała też równolegle być związana z wydłużeniem i zrównaniem płciowym wieku emerytalnego (wydłuża się go dopiero teraz, a i tak stopniowo).
    Miała też wypracowywać dochody wyższe niż… wartość transferów z ZUS do OFE powiększona o koszty obsługi zadłużenia wynikające z transferów do OFE (przypominam że nie pokrywa, a w tym kontekście: http://www.zerobeta.pl/2012/12/czy-ii-filar-w-polsce-mial-kiedykolwiek-ekonomiczny-sens/ ).

    Miała, miała, miała… Więc szczerze mnie szokuje ta notka i bronienie czegoś co było/jest błędne, zwłaszcza że GZ doskonale zna te mechanizmy. Tym bardziej dziwi mnie ten pogląd.

    Innych reform rządu z ’99 (rządu dzisiejszego POPiS przypominam) również nie można zaliczyć do doskonałych i ciężko je bronić.

  11. Dapi

    Hmm
    Jaka była wiedza i mądrość elit takie i reformy ale jak coś coś zostało schrzanione wtedy i później to coś można z tym też kiedyś zrobić. Tak trochę wydziwiamy jak na lewą stronę wykresu która wtedy była nieznana prawą. Wszyscy mądrzy…
    A nie bulwersuje Was jak to gpw zafundowała sobie system transakcyjny za dość pokaźną kasę, jak mówią słuchy, tylko o tych co mają składać te tysiące zleceń zapomniała?

  12. pit65

    @Dapi

    Sprzeda się dobrze /wszak system wniósł pewna wartość dodaną/ np. Deutsche-boerse zgodnie z panującym przez ostatnia 20 latkę trendem i panującą nam miłościwie doktryna ” póki jest jeszcze coś do sprzedania to sie żyje”.
    A mili sąsiedzi będą wiedzieć jak rozwijać rynek kapitałowy …… u siebie.
    Po kiego licha takim gastarbajterom rynek kapitałowy tylko poczuje sie kapitalista i tylko z tym kłopot przestaną dobrze i tanio pracować.
    Jak już chce to niech pracuje i inwestuje we Frankfurcie na chwałę całej zjednoczonej Europy.

  13. Lucky

    Dobry tekst o OFE (bardziej w kontekscie wynikow) jest tutaj:
    http://deregulacja.blogspot.co.uk/2013/04/kilka-sow-i-liczb-dotyczacych-ofe.html

    Moim zdaniem, OFE byly zle od samego poczatku i jakiekolwiek ich ograniczenie lub likwidacja to krok w dobra strone (likwidacja patologi). Kase z IKE tez Wam zabiora, kwestia czasu.

  14. Bebok

    @Lucky: z IKE nie zabiorą, bo to tak jakby zabrali z normalnych rachunków bankowych. To jest w ogóle inna klasyfikacja prawna, a NSA stwierdziła w jednym z wyroków, że Twoja kasa w OFE nie jest Twoją kasą tylko państwa. W IK(Z)E co innego.

  15. pit65

    @Bebok

    Zabiorą zabiorą.
    Koń Trojański jest – nie zapłaciłeś podatku jesteś na łasce i niełasce pańs(twowej), a ta na pstrym koniu galopuje.
    Następcy Vincenta juz cos wymyslą.
    Nawet depozyty to nie Twoja kasa tylko banku bo o istocie rzeczy w tej branży nie decyduje prosperita , ale kryzys.

  16. Bebok

    Ok, przekonałeś mnie.

  17. Bebok

    @Lucky: w treści notki z Twojego linka są (co najmniej) dwa rażące błędy:
    1) zawyżono stopę zwrotu z lokaty bankowej, bo autor notki zapomniał odjąć jedynki licząc skumulowaną stopę zwrotu…
    2) do stopy zwrotu OFE, która jest stopą zwrotu po odjęciu prowizji i opłat… odjęto po raz kolejny prowizje i opłaty.

    Wątków poza OFE nie ruszam

  18. Lucky

    @Bebok 19:38
    Rzeczywiście gostek babola zrobił. My bad.

  19. pit65

    @Lucky

    No i jeszcze co innego ci wyjdzie jak se bedziesz składał po złotówce , a co innego jak wystartujesz z całościa.
    Te procenty to figle lubia płatac choć podobne.

  20. gzalewski (Post autora)

    http://kariera.pb.pl/3087204,57122,kosiniak-kamysz-kontra-rostowski

  21. Bebok

    To już lepiej zlikwidować FP, obniżając koszty pracy, niż ładować kasę na szkolenia.

  22. lesserwisser

    W kontekście zasygnalizowanej już kolejnej próby majstrowania przy OFE śledzę sobie wypowiedzi kory(to)feuszy naszej niezawodnej Politycznej Oligarchii, i szkolę sobie przy okazji umiejetność czytania między wierszami.

    Treść i sposób ich wypowiedzi są bowiem wielce symptomatyczne i mówiące, również to czego akurat nie mówią otwarcie lub w sposób zawoalowany.

    Dobrym tego przykładem są dzisiejsze wypowiedzi w porannej Polityce przy kawie, w TVP1, gdzie gościł nasz czołowy reformator, minister Boni.

    Prowadząca poruszyła też temat zmian w OFE, na co Boni odpowiedział, mniej wiecej tak – że nawet dobrze działający system wymaga od czasu do czasu pewnych korekt, w zależności od aktualnej sytuacji ( z konteksty wyraźnie narzucało się – od aktualnych potrzeb).

    Na to prowadząca – mniej wiecej tak – Ciekawe, a minister Rostowski ostatnio mówi, że przy wprowadzaniu OFE popełniono błąd, iże winien jest temu Leszek Balcerowicz.

    No nie, nie możemy tak mówić – odpowiada nasz pan minister od cyfryzacji – gdyby nie OFE to dziś ZUS już by bankrutował (dokładnie tak).

    Na to dictum zdziwiona (żeby nie powiedzieć zaskoczona) kobitka odpowiada tak: Czy chce pan powiedzieć, że OFE uratowały ZUS przed bankructwem?

    Tu Boni zaczął coś kręcić, aż się wykręcił od konkretnej odpowiedzi na to trudne pytanie.

    Wypowiedź Boniego w temacie Mariala, eee zmian w systemie OFE jest dosyć charakterystyczna dla oficjalnej linii ustawiania kwestii zmian w OFE – przecieki, przecieki, przecieki, owijanie w bawełnę, mówienie półprawd, wstydliwe przemilczanie mizernej wysokości przyszłych wypłat, kamuflowanie rzekomy reformatorstwem ewidentnych potrzeb budżetowych, przesłanki polityczne przedwyborcze, etc, etc.

    Brakuje mi mówienia całej prawdy otwartym tekstem, choćby tego że nasz system OFE wprowadzony został pod dyktatem sponsorów z Banku Światowego, kto stoi za OFE, że u podstaw tej reformy nie leżały wcale założenia poprawy sytuacji finansowej przyszłych emerytów tylko raczej ich oskubanie, że w optymistycznych symulacjach nie przewidziano iż 2 miliony młodych ludzi wyjedzie za pracą za granicę ( i zero z ich zarobków wpłynie do naszego systemu emerytalnego, że wypłaty będą głodowe, gdyż wprowadzono w bład ludzi reklamami, że dzieki OFE nie będą misieli udwać zycia na emeryturze bo będą się rozkoszować wakacjami pod palmami, i to bankowo jak mmówił pan Bogdan.

    Nie nagłasnia się również faktu, że wzór na obliczanie wyników inwestycyjnych OFE zawierał ewidentny błąd powodujący zafałszowanie prawdziwej efektywności ich polityki inwestycyjnej, tak że wychodzi na to że pomnażają pieniadze gdy wcale nie pomnażają, a nawet gdy tracą, że wciąż działa tu socjalistyczna reguła – czy sie stoi czy się leży to prowizja się należy.

    Niestety nadal elyty polityczne, za pomocą wypróbowanej metody towarzysza Bałacha, próbują nas robić w wała(cha), a przecież – my obywatele, zasługujemy chyba na poważne traktowanie – bo podobno chcemy stać się społeczeństwem obywatelskim pod światłym przewodem Platformy Obywatelskiej.

    Ale Boni, nibt taki kumaty, jakoś teraz nie kapuje! 🙂

  23. Klondike

    A co myślecie o takim pomyśle?
    Zostawić OFE, oczywiście można tu coś porawić, zreformować ale chodzi o to aby OFE stanowiło podstawowy element oszczędzania na emeryturę. Natomiast składkę zusowską uznać za podatek i tym samym inaczej te pieniądze wydawać. To znaczy zamiast „wpłacałem więcej więc większą emeryturę powinienem dostać z ZUSu” pieniądze byłyby kierowane do tych co nie uzbierali wystarczającej emerytury w OFE z przyczyn losowych. W ten sposób każdy oszczędzałby w OFE natomiast państwo dzięki składce zusowskiej będącej podatkiem gwarantowałoby minimalny poziom emerytury.
    Nie twierdzę, że ten pomysł jest dobry a sam nie jestem ekspertem ale jeśli nikt nie potrafi rozwiązać podstawowych problemów to nie czuję się gorszy.

    Na pomyśle straciłyby osoby o wysokich dochodach bo uznając ich wpłacone składki za podatek w zasadzie te pieniądze byłyby stracone bo jeśli jednocześnie uzbieraliby wystarczajacą kwote w OFE to nie dostaliby żadnej dopłaty. Zysk taki to jak myślę duże oszczędności i większe szanse na ucieczkę przed katastrofą demograficzną bo dopłata do jakiejś skromnej emerytury to nie to samo co zwracanie tych pieniędzy wszystkim tak jak je wpłacali bo nie wszyscy dostawaliby tą dopłatę bądź byłaby ona mniejsza niż emerytura z zusu (niezależna od wpłacanych składek, natomiast zależna od kwoty uzbieranej w OFE).

    Bo te dyskusje w mediach kto winny, czy ZUS czy OFE to trochę pic na wodę dlatego mnie te rozgrywki niewiele interesują. Pieniędzy jest mało, kołdra jest za krótka i zamiast merytorycznej dyskusji jak rozwiązać ten problem jest raczej próba zabezpieczenia przede wszystkim własnego interesu i tak postepują obie strony.

  24. pit65

    @less
    ” że w optymistycznych symulacjach nie przewidziano iż 2 miliony młodych ludzi wyjedzie za pracą za granicę”

    Jak bys sprzedał dom /niech to będzie nawet kurna chata/ w 100% to raczej sytuacja zmusi cie do wyjazdu bo pozbyłeś się jedynego kapitału, który posiadasz w formie własności . Nie masz co szukać bo nie zbudujesz naked ass kapitalizmu.
    A wprowadzacze nie uwzględnili tego – wolne żarty przeciez to na poziomie elementarnej logiki.

    „minister od cyfryzacji”

    Brakowało mi pytania

    ile to jest 10+10 binarnie Panie ministrze od cyfryzacji? 🙂
    Daje głowe ,że cyfryzacja wyjdzie mu tak jak bezrobocie kiedy był ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.

  25. _dorota

    @ Less
    Wszystko to prawda, ale nie cała. Przyznasz jednak, że zusowski system repartycyjny JUŻ jest bankrutem i wymaga uzupełnienia/zastąpienia w dłuższym terminie przez system inaczej pomyślany, kapitałowy.
    Że różni na tym ugrali swoje, to inna sprawa.
    POza tym, przy innej przewodniej sile byłoby jeszcze gorzej.

    @ Klondike
    Bardzo możliwe, że po rozmontowaniu OFE rząd (któryś kolejny) zaproponuje jakieś dostosowania w ZUS, które będą „sprawiedliwe społecznie”. Zobaczymy przeróżne manipulacje próbujące doraźnie rozładować napięcia na tle bardzo niskich wypłat.

    @ All
    Głęboko raduje mnie fakt, że tutaj nie czytam bzdur o tym, że „OFE zwiększają zadłużenie państwa” 🙂 Nagonka medialna na OFE przybrała formy kabaretowe.

  26. pit65

    „zusowski system repartycyjny JUŻ jest bankrutem”

    W pewnym sensie to nie jest. Puki ostatni gastarbajter nie wyjedzie płacić podatki w imię wszystkich proletariuszy Unii to zawsze jest gwarancja ,że ZUS nie przestanie płacić nawet gdyby wypłacał przysłowiowe „Nic”.
    Pod względem ekonomicznym ZUS to widmo , zombie. Jak może wypłacać czy zbankrutowac firma która jest bankrutem od X lat.
    Więc nie nazywajmy tego firmą tylko US bis , a ten tak jak rzekłem ma racje bytu puki ostatni durny podatnik nie wyemigruje.

  27. brysio

    @All
    System chilijski też JEST BANKRUTEM! Państwo chilijskie dopłaca do tego „rynkowego sukcesu” niemal tyle co nasze do ZUS-u! Różnica wynika wyłącznie z lepszej sytuacji demograficznej. Klasyczny neoliberalizm: panowie finansiści zrobili straty, koszty pokrywa państwo. I tak od czasów Reagana, Thatcher i Pinocheta.

  28. _dorota

    @ Pit65
    „W pewnym sensie to nie jest”
    Dla zrealizowania bieżących wypłat wymaga dofinansowania z budżetu – w 2012 prawie 40 mld.
    Bankrut.

    Przy każdej dyskusji o OFE powyższe powinno zostać wyraźnie powiedziane.

  29. lesserwisser

    „Głęboko raduje mnie fakt, że tutaj nie czytam bzdur o tym, że „OFE zwiększają zadłużenie państwa”>

    Czy aby? Poprosimy o wyjaśnienie czemu nie.

  30. miśYogi

    teraz biorą OFE a za kilka lat gdy OFE już nie będzie jedynym wyjściem będzie wariant cypryjski czyli skubanie oszczędności. No chyba że ktoś jednak zreformuje finanse, na co osobiście nie stawiam nawet złamanego grosza i patrzę uważnie jak zabezpieczyć oszczędności przed państwem które kradnie.

  31. _dorota

    @ Less
    To może wyjaśnij mi, jak odkładanie przez dany podmiot własnych pieniędzy na własną emeryturę może zwiększać zadłużenie innego podmiotu.

  32. pit65

    @_dorota

    A czym się różni w swej istocie US i ZUS.
    Dlaczego nikt nie mówi że US to bankrut bo gdyby nie był nie byłoby czegoś takiego jak „deficyt”.
    Czy jest to zarezerwowane jedynie ze słowem „emerytura”.
    To są dwa bliźniki tej samej matki , ale nie jednojajowe bo podobieństwo nie pozwoliłoby mówić na to to „firma”.
    A zbankrutować ekonomicznie może jedynie „firma” , a nie aparat przymusu .

    Tak samo pewne porównania typu OFE vs. ZUS sa nie na miejscu IMO bo jak można postawić i gdzie jest wspólny mianownik między aparatem przymusu stricte , a firmą zaprojektowaną przez aparat przymusu państwowego .
    Ja nie wiem , czy mówienie ,że to jest lepsze od drugiego i posługiwanie się wskaźnikami ekonomicznymi jako wspólnym mianownikiem nie obarczone jest tu błędem.

  33. _dorota

    @ Pit65
    Tak, generalnie racja. Ale mówimy o kampanii przeciwko OFE na korzyść ZUS, a nie rozwiązywaniu państwa 😉

  34. pit65

    @Less

    Każdy wie ,że OFE mają nikczemnie wysokie koszty funcjonowania jako procent od funduszy i skłądki.
    Przyznam sie ,że nie wiem jaki procent jest to w Zusie w stosunku do składki.Ogólnie koszty „firmy”.
    Oczywiście odejmując deficyt . Wyszłoby porównanie kosztowe.
    BO porównanie kapitałowe nijak się ma, dlatego oponenci porównują z inwestycjami alternatywnymi by potem stwierdzić w ZUS lepiej i ta logika jest trochę koszmarna dla mnie.
    Jako człek światły wiesz ty ile nas kosztuje ZUS ?

  35. pit65

    @dorota

    „Czy aby? Poprosimy o wyjaśnienie czemu nie.”

    Jako człek niezbyt kumaty to wydaje mi się tak:
    1. Trybunał orzekłabył ,że pieniądze nie są nasze lecz państwowe.
    2. Z pkt 1 wynika , że a mianowicie: jak Vincent sprzeda obligacje OFE to zmienia swoje pasywo w swoje aktywo ,które mu sie bilansuje .
    Wniosek tutaj deficyt nie rośnie per saldo.
    Chyba ,że nie może , ale przecież nie takie rzeczy pod dywan zmiatał miszczunio.
    3. Problematyczne moga byc akcje, ale jak dotychczas są to akcje polskie więc tak naprawdę promuje spółke „Inwestycje Narodowe” .
    Ostatnio powołana jakiś wehikuł pod nazwą Iwestycje Polskie czy to w końcu nie to samo. W końcu jakies resztówki SP posiada i warto by było wzorem Jankesów miec na swojej se własnej GPW jakąś forme Planque Protection skoro drukować nie nada.
    Tak patrzę sobie na siłę relatywną Naszej giełdy od czasów zmniejszenia składki do OFE i dumam czekając na Godota co by podniósł kursy.

  36. _dorota

    @ Pit65
    Sprawa własności środków zgromadzonych w OFE była dyskutowana: Trybunał orzekł, że nie można nimi dysponować (w tym sensie klasyczną własnością nie są).
    Niemniej: 1.Pochodzą od konkretnej osoby i 2.Są przechowywane na koncie tej osoby w OFE z przeznaczeniem na JEJ emeryturę.

    Teraz wykaż mi, dlaczego ZUS miałby mieć prawo do nich (i to w tym celu, żeby je natychmiast wypłacić obecnym emerytom) 🙂

    „Jako człek światły wiesz ty ile nas kosztuje ZUS ?”
    W 2011 utrzymanie ZUS kosztowało 4 mld:
    http://www.mapawydatkow.pl/wp-content/plugins/downloads-manager/upload/MWP.pdf

  37. _dorota

    „Tak patrzę sobie na siłę relatywną Naszej giełdy od czasów zmniejszenia składki do OFE i dumam czekając na Godota co by podniósł kursy.”

    Dlatego dziwi mnie, że w nagonce na OFE biora też udział przedstawiciele sektora finansowego. Po co podcinają gałąź, na której siedzą?

  38. pit65

    @ dorota

    4 mld za rok chorobcia ,
    Gdzieś wyczytałem że za 14 lat działalności OFE wypłaciły sobie 16 mld zł. To jest gdzieś ponad 1.mld rocznie.

    NO to teraz tak. W Zusie składka nie rośnie, w OFE na ten moment też nie za bardzo w takim momencie na rynku. Ale koszty mamy większe w Zusie.
    To może ZUS zlikwidujemy i za te same koszty 1.mld będą robic w OFE 2 roboty.
    Dziwi mnie że taki cwaniak jak Vincent tego nie zauważa trąbiąc o oszczędnościach , a przecież dało by się jeszcze coś ponegocjować.

  39. Klondike

    To w zusie są większe koszty? Ale konkretnie czego one dotyczą bo przecież zus zajmuje się wieloma sprawami a nie tylko emeryturami, w przeciwieństwie do OFE. Sam wielokrotnie bylem w zusie, nie raz stałem w kolejce a nigdy moje sprawy nie dotyczyły emerytury. Myślę, że należałoby policzyć ile konkretnie kosztuje pobór składki emerytalnej przez zus, zastanawiam się czy są takie obliczenia.

  40. Klondike

    Poza tym należy pamietać, że zus zajmuje się także wypłatami emerytur czego OFE jeszcze nie robią. Jesli coś mnie dziwi to właśnie koszty OFE. Przecież oni tylko zbierają kasę i nią zarządzają.

  41. osoamoroso

    ZUS kosztuje nas ok. 4 mld rocznie, z czego ok. 50% kosztów stanowią wynagrodzenia. Dla porównania:

    – koszt wcześniejszych emerytur pracowników mundurowych: ok. 5 mld rocznie
    – koszt wcześniejszych emerytur górniczych: ok. 6,5 mld rocznie

    Reformę systemu emerytalnego rozsadziły ją odstępstwa od założeń, jakich dopuszczały się kolejne rządy ulegając żądaniom różnych grup nacisku.

    Skuteczność rządzących można przeanalizować na przykładzie systemu rentowego. Doprowadzili oni fundusz rentowy od nadwyżki do ok. 20 mld deficytu rocznie. Teraz będą „usprawniać” system emerytalny.

    „W Zusie składka nie rośnie”

    Świadczenia są corocznie waloryzowane o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce.

  42. Nemo

    1. ZUS nie jest żadnym bankrutem – równie dobrze można powiedzieć, że bankrutem jest Ministerstwo Obrony czy Kancelaria Prezydenta. To jest urząd, czyli żadne jego bankructwo nie wchodzi w grę.
    Dowcip z emeryturami polega na tym, ze zobowiązania ZUSu są modyfikowalne, czyli w każdym momencie można je obniżyć [chociażby poprzez wydłużenie wieku emerytalnego]. I tak się będzie działo.

    2. Nie rozumiem jak mają zabrać IKE – skonfiskują je czy co ? Przecież IKE to fundusze inwestycyjne czy lokaty różniące się od „zwyczajnych” jedynie tym, że nie płaci się belkowego.
    Secundo wartość wszystkich IKE nie przekroczyła bodajże 4mld – to niby ma uratować budżet ? Przecież to nawet nie jest 1% lokat bankowych.
    Jeśli dojdzie do wariantu cypryjskiego to wezmą się całościowo za lokaty i fundusze – nie będzie miało znaczenia czy to jest IKE czy nie.

  43. llukiz

    „Teraz wykaż mi, dlaczego ZUS miałby mieć prawo do nich”

    A wykaż mi dlaczego ja nie mam prawa do mojej kasy w ofe. Wykaż mi dlaczego cypr ma prawo do depozytów powyżej 100tyś. Żyjesz w fikcyjnym świecie, nie dostrzegasz rzeczywistości.

    I na boga zaprzestańcie rozgraniczać Zus i państwo polskie. ZUS = RP = rządzący. Więc nie piszcie że ZUS jest bankrutem jeśli tak uważacie tylko że polska jest bankrutem. Tak będzie uczciwiej.

  44. Kamill

    Podzielam opinie Nemo i llukiza. Jeżeli mówimy , że ZUS to bankrut to musimy powiedzieć, że państwo to bankrut, a tak w rzeczywistości nie jest.Ale tutaj chciałem poruszyć kilka wątków. Pojawili sie zwolennicy i przecicy ZUS/OFE OFE/ZUS , ale tak naprawdę oba te rozwiązania w warunkach polskich są beznadziejne.ZUS to taki socjalistyczny spadkobierca po poprzedniej epoce, natomiast OFE to idealnie opakowany marketingowo biznes przynoszący miliardy zysków (przy zerowym ryzyku), ale niestety nie tym osobom co powinien. Tudaj Pani Dorota chyba bardziej skłania się w stronę OFE, ale wydaje mi się, że uległa Pani nie tyle propagandzie co fatamorganie. Jakis ZUS jest każdy wiemy, mnóstwo wad mało plusów, ale nigdy nie było problemu z wypłatą emerytur i ostatecznym gwarantem jest państwo. I tutaj po prostu jest wybór czy zaufamy państwu czy prywatnym firmom,a jak wiemy prywatna firma dąży do maksymalizacji zysku(i tak jest właśnie z OFE a nie maksymalizacji emerytur niech nikt się nie łudzi) A tak naprawdę powinniśmy samemu sobie zaufac odkladając samemu na swoją emeryturę. Pytania jakie tutaj się nasuwają : DLACZEGO OFE JEST OBOWIĄZKOWE?, DLACZEGO NIE MA PRZEJRZYSTOŚCI PRZY ZAROBKACH OFE SKORO ICH DZIAŁALNOŚĆ DOTYCZY PUBLICZNYCH ŚRODKÓW? DLACZEGO WSZYSTKIE MARKETINGOWE WYKRESY STOP ZWROTOW Z OFE NIE ZAWIERAJĄ WSZYSTKICH OPŁAT? Po odpowiedzi na te pytania obraz staje się klarowny. Tutaj są fachowe wylicznia i porównanie ZUS/LOKATA/OFE. http://www.zerobeta.pl/2012/12/czy-ii-filar-w-polsce-mial-kiedykolwiek-ekonomiczny-sens/ . Proponuje dogłębną analizę oraz poczytać opinie ludzi z CAM, z którymi L. Balcerowicz boi się podjąć jakąkolwiek dyskusje. I jak ktoś mówi, że rząd zabiera własne pieniądze/oszczędności to też jest niezłym ignorantem. Skoro zostało jasno sprecyzowane , że środki OFE nie są własnością konkretnych osób to nie wiem jak można w ogóle takie rzeczy mówić. Ktoś powiedział, że w banku kasa tez nie jest formalnie nasza, ale mozemy nią dysponować. Wpłacać wypłacać płacić , przelewać itd. A tutaj w przypadku OFE nic a nic 🙂 Ludzie powinni sami oszczędzać kasę (po wczesniejszym zniesieniu lub znaczacym obniżeniu składek od zarobków), a państwo powinno gwarantowac tylko minimalną emeryturę niezbędną do egzystencji i nic poza tym. I jeszcze te propozycje wypłaty emerytury po 10-15 itd. latach… Skoro te pieniążki leżą na „indywidualnych” kontach w OFE to czemu po przejściu na emeryturę nie można za jednym zamachem wszystkiego wypłacić ? Ja tutaj nie jestem do końca pewien po czyjej stronie w sporze zus(rząd)-ofe jest więcej propagandy. Trzeba samemu myśleć! 😉

  45. GZalewski

    nieco inne spojrzenie:
    http://wo.blox.pl/2013/04/Zamek-z-piasku-ktory-runal.html

  46. lesserwisser

    „Nieco inne spojrzenie.” ???

    Jakie inne spojrzenie, moja optyka jest podobna.

    „…wypowiadali się w nim komentatorzy z mózgami zlasowanymi przez neoliberalną propagandę”

    Włąśnie! Na szczęście szerząca się lemingoza nie we wszystkich jednostkach centralnych spowodowała nieodwracalne zmiany, choć ś)wius TVN24 nie odpuszcza.
    nie odpuszcza

  47. lesserwisser

    eee winno być oczywiście

    „choć (ś)wirus TVN24 nie odpuszcza”

    Jak widać (ś)wirus dotyka i mnie, tu na bolgu, już z rana. 🙂

  48. _dorota

    @ All
    Na artykuł napisany przez demagoga etykietującego rozmówców niewybrednie – szkoda czasu. Określenie „kradzież” odnoszące się do reformy emerytur mundurowych budzi tylko parsknięcie śmiechem.

    Szukając czegoś na temat perspektyw demograficznych znalazłam świeży wpis na blogu Ryszarda Petru – co ciekawsze: przedruk artykułu jego współautorstwa z 2006. Trudno o lepsze podsumowanie tematu:

    http://ryszardpetru.blog.pl/2013/04/12/najgorzej-maja-mlodzi/

    Zadziwiająco aktualne, z jedną uwagą: od czasu publikacji w 2006 nastąpiło wypchnięcie kolejnego miliona młodych na emigrację. Jest jeszcze gorzej, niż Antczak, Dobrowolski i Petru opisali to kilka lat temu.

    PS. Naprawdę myślicie, że likwidacja OFE rozwiąże jakikolwiek problem? Naprawdę?

  49. poszi

    @_dorota

    OFE to jest świetny chłopiec do bicia, ale najważniejszym problemem emerytalnym jest to, że przy obecnej demografii (wyż 1980 w wieku produkcyjnym, powojenny wyż powojenny dopiero przechodzi w wiek poprodukcyjny) system ubezpieczeń społecznych powinien mieć gigantyczna nadwyżkę i olbrzymie rezerwy tak jak Social Security w USA. A tak nie jest bo:
    1. Przywileje. Począwszy od grup społecznych (górnicy, mundurówka, rolnicy), poprzez wcześniejsze emerytury dla wszystkich, poprzez niższy wiek emerytalny kobiet po fakt, że w systemie „starym”, w którym obecni emeryci dostają emerytury, wysokość emerytury jest luźno skorelowana z płaconymi w przeszłości składkami i są wyższe niż powinny być.
    2. Niski pobór składek z powodu dużego bezrobocia wśród młodych, emigracji sporej części wyżu 1980, umów śmieciowych. To wszystko częściowo bierze się z wysokich składek ZUS próbujących finansować punkt 1.

    OFE mogłyby nigdy nie istnieć, a i tak byłby wielki problem emerytalny, gdy wyż 1980 będzie przechodził na emerytury, a po nim jest jedna wielka czarna dziura demograficzna.

  50. lesserwisser

    Rozważania i dyskusję nad tym czy „likwidacja OFE rozwiąże jakikolwiek problem” proponuję zacząć od zastanowienia się nad tym czy likwidacja OFE spowoduje jakikolwiek nowy problem?

    To trochę tak jak rozdawaniem przez gminę woderów mieszkańcom zalewanych terenów. Czy rozdawanie woderów rozwiąże jakiś problem?
    Może jakieś indywidualne tak ale czy nielepiej wreszcie naprawić lub postawić wały, zrobić dobre odwodnienie terenu i udrożnić rzeki.

    Najpierw pełna i dobra diagnoza a potem odpowiednia kuracja, z tym że leczymy przyczyny a nie objawy i o przyczynach (a nie tylko o objawach) szczerze i otwarcie dyskutujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.