Stwórz siebie, radź innym

W 2016 roku masz 35 lat, pracujesz w branży IT. Zgromadziłeś oszczędności o wartości około 900 000 dolarów. Decydujesz się zrezygnować z pracy na etat, by przejść na wymarzoną „wczesną emeryturę”. Siedem lat później twój majątek jest „jeszcze większy”. Wynosi 1 000 000 dolarów. MILION.

Zaczynasz dawać rady dotyczące tego, jak wcześnie przejść na emeryturę, cieszyć się życiem, oszczędzać i inwestować.

Brzmi jak bajka?

No nie mam jakoś przekonania. Powiedzmy, że pod koniec 2016 roku kupiłeś za wszystkie swoje oszczędności, czyli 900 tysięcy dolarów ETF na indeks SP500. Na koniec 2022 roku twoja inwestycja miałaby wartość 1 602 000 dolarów. Dziś byłoby to jeszcze więcej, bo około 1 800 000 dolarów. Wówczas mógłbyś się ogłosić guru inwestycji. Ale zawsze można być guru oszczędzania. Choć wcześniej było się guru technologii informacyjnej.

Przeczytałem kilka dni temu tekst w money.pl „eksperta finansowego”, który daje Siedem niepopularnych rad, jak się bogacić. Tekst jest nieco bezmyślną kopią materiałów, które niedawno pojawiły się w mediach zagranicznych (np. CNBC). Moją uwagę zwróciły właśnie ten dobrze klikający się „milion” w zajawce tekstu, oraz slogany w stylu „nie musiał już pracować”. W gruncie rzeczy zarobienie nieco ponad 10% przez siedem lat, gdy amerykański rynek wzrósł niemal dwukrotnie, nie jest wielkim wyczynem. Zwłaszcza, że w materiale CNBC pojawia się zdanie, że ów wzrost aktywów z 900 tysięcy do miliona miał miejsce „dzięki trendowi wzrostowemu na rynku akcji”. Nie chcę się rozwodzić nad jakością mediów współczesnych, zaciekawiła mnie raczej historia Steve Adcocka i tego, jak zostaje się inwestycyjnym guru internetu.

Swoją stronę Steve założył w 2014 roku (wówczas została zarejestrowana domena).

Steve był wówczas profesjonalistą z branży IT i fotografem. Prowadził również stronę SAAdigital ze swoimi fotografiami (dziś adres przekierowuje na jego główną autorską stronę).

We wrześniu  2016 roku nieco zmieniła się notka na jego stronie i stał się już „Information Technology guru”, choć pod koniec tamtego roku jego stronę wypełniały wyłącznie fotografie, zaś on sam przedstawiał się jako fotograf.

W 2018 roku na stronie Steve’a pojawiają się zmiany. Między innymi pojawia się blog ThinkSaveRetire, który jak autor wówczas pisał – w 2016 roku miał pół miliona odwiedzających oraz „generated thousands of dollars of side income”.  Do dziś najpopularniejsze wpisy na tej stronie to: „Dlaczego minimalizm jest do bani” oraz „Przeszedłem na emeryturę przed 40”. Strona została sprzedana (autor nie pisze komu, ale nadal wiszą tam jego treści). Kanał ma Youtube ma 819 subskrybentów, a najnowszy film jest sprzed dwóch lat. Jak na blog o finansach osobistych, chyba dość słabo.

Dziś autor prowadzi jeszcze stronę Thedollar.us, na której zdaje się być jedynym autorem tekstów między innymi dotyczących inwestycji i rynków.

Bardzo ciekawa jest historia tego człowieka, pojawiającego się nagle, nawet w polskich mediach (tak, tak, wiem… trzeba tworzyć „kontent”). Kluczowe jest jednak to, że mamy kogoś, kto znalazł jakiś tam swój sposób na życie i szczęście (według tego co sam pisze). Oszczędne, minimalistyczne, bez kredytów, bez pełnoetatowej pracy, poświęcone pasjom, jakim są podróże i fotografia. Dla wielu osób jest to faktycznie spełnienie marzeń. Tak mogliby żyć.

Problemem jest tylko to, że zarówno Steve (z nieznanych nam powodów i motywacji) postanowił dawać rady „jak przed czterdziestką być szczęśliwym” na podstawie swojego jednostkowego doświadczenia oraz oczekiwań i wymagań życiowych. Zdecydowana większość ludzi, ma te oczekiwania i marzenia zupełnie odmienne. No ale patrzy wyłącznie na jedną stronę równania. Podobnie jak wielu „aspirujących naśladowców” Warrena Buffeta patrzy wyłącznie na jego podejście do inwestycji, a nie oszczędny styl życia (Chcę być jak ON).

Swoją drogą, ciekawe czy poduszką bezpieczeństwa Steve’a są jego kompetencje w programowaniu: „w razie, gdyby się nie udało, zawsze mogę wrócić do budowania baz NoSQL (w końcu jestem guru)”.

[Photo by Jamie Street on Unsplash  ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.