Mit inwestorów – chcę być jak ON!

Wciąż pracuje mimo 86 roku życia. Śniadanie – cola z frytkami. Czasem lody. Na obiad hamburger lub stek. Żadnych warzyw i do tego druga puszka coli. Wiśniowej. W ciągu dnia jeszcze jakiś deser i jeszcze cola.

Pensja niezmieniona od 25 lat (ok. 100 000 dolarów rocznie). Ceremonia ślubna w mieszkaniu córki, trwająca około piętnastu minut. Poważna kontrola wydatków, unikanie kart kredytowych i wyjątkowo oszczędny tryb życia. Ten sam skromny dom od 1958 roku. Jeszcze trzy lata temu jeździ ośmioletnim Cadillakiem. Korzysta z usług fryzjera, którego zakład zlokalizowany jest w tym samym budynku co jego biura (i płaci 18 dolarów za wizytę).

 

 (AP Photo/Proxibid, Kyle Blaney)

źródło: (AP Photo/Proxibid, Kyle Blaney)

Cały ten zestaw nie wygląda jak ideał dla ludzi wiążących swoje nadzieje z inwestowaniem. Wielu z nich jako swój wzór do naśladowania lub ideał do osiągnięcia pokazuje Warrena Buffetta. Ale raczej zapominają o wymienionych cechach długoterminowego inwestora. Zdecydowanie myślą hasłami w stylu „jak przejść młodo na emeryturę”, kup nową brykę, mieszkanie, korzystaj z życia.

Buffett dla części inwestorów prezentuje się jako coś w rodzaju photoshopowej celebrytki. Wiadomo, że jej wizerunek na okładce gazety to praca grafika i jest daleki od rzeczywistości, a jednak tysiące kobiet próbuje się odchudzać, wygładzać, uzupełniać, wstrzykiwać. Wizerunek Buffetta oceniany przez pryzmat wartości jego majątku może przynosić na myśl wystawne życie, pełne ekscytacji i gadżetów. Tymczasem jest ułożone, skromne i bez większych szaleństw.

Jeśli jeszcze do tego dołożymy fakt, że niemal cały swój majątek postanowił przekazać różnego rodzaju fundacjom dobroczynnym można się zastanawiać mocno, czy na pewno WB jest dla wielu tych, którzy tak mówią, wzorem do naśladowania.

11 Komentarzy

 1. Paweł Cymcyk

  Przykład Buffeta jest wg mnie najlepszym przykładem, że pieniądze nie zmieniają ludzi. One po prostu pozwalają być bardziej tym kim się jest.

  Podejście do życia i podejście do inwestowania, zarówno w kontekście długoterminowego celu jak i bieżących decyzji, muszą być spójne. Udawać / naśladować kogoś można przez chwilę, ale nie przyniesie to zamierzonego rezultatu. Ten czynnik przebadano na przykładzie CEO różnych firm. Czynnik określany jako "CEO Factor" na bazie charakteru / sposobu życia CEO pokazywał czego można się spodziewać co całej firmie.

  Dla zainteresowanych źródło:
  http://zmid.org.pl/konferencje/wyklad-prof-abbie-smith/

 2. _dorota

  "(…) czy na pewno WB jest dla wielu tych, którzy tak mówią, wzorem do naśladowania"
  Naprawdę trudno, żeby tak było. Jakieś 99,9% populacji ma dużo większy apetyt na życie niż Wyrocznia z Omaha.
  Mamy więc kolejną cechę WB – jest ascetą. Ponieważ takim ludziom łatwo odraczać konsumpcję (ad infinitum), to może sprzyjać inwestowaniu długoterminowemu.
  Biorąc razem wszystkie jego przymioty: biały wieloryb.

  Przy okazji – obserwuję, że zawsze przy omawianiu fenomenu WB pojawia się wątek jego abnegackiej diety. Ludzie, litości, przecież człowiek w tym wieku nie przeżyłby odżywiając się samym junk foodem. Śniadanie 86 latka – wiśniowa cola z frytkami?? (brzmi jak marzenie przedszkolaka).
  To pewna ciekawostka: widocznie w wizerunku amerykańskiej ikony fast food jest niezbędny.

  1. GZalewski

   dieta – jak sam WB powtarzał. Dobre geny. I tak może być. Czyli przypadek podobny do Churchila. Niezbyt zdrowy (z naszej obecnej perspektywy) tryb życia.
   Przy czym mimo oszczędności (a nawet skąpstwa) WB, opiekę lekarską ma na pewno bieżącą i dobrą.

  2. Jurej

   Pierwszy raz slysze o diecie WB…

   1. trystero

    @ Jurej

    Oficjalna anegdota Buffetta jest taka, że przeczytał tabele śmiertelności, zauważył, że najniższe ryzyko mają 6-latki i postanowił jeść jak 6-latek 🙂

   2. _dorota

    No właśnie często piszący o WB przytaczają jego sposób odżywiania, jako ciekawostkę. Czasem on sam fotografuje się z jakiejś okazji publicznej z hamburgerem lub lodem.

    To sposób budowania osobistej legendy (jestem swój chłop, a poza tym jestem nie do zdarcia 😉 ). Ciekawe jest tylko to, że akurat junk food służy w Ameryce do budowania legendy.

    1. pit

     Zapotrzebowanie na legendy buduje sie po to by "biznesy" nie gnuśniały i ciągle był dopływ świeżej krwi.
     NAjstarsza i najlepsza forma reklamy , a to że prawdopodobieństwo drugiej podobnej czy w ogóle jest znikome nikt nie dba i to jest najfajniejsze w biznesach legendarnych, nie można kwestionować żadnego idiotyzmu .LEgenda wpiernicza junk food tym gorzej dla dietetyków 🙂
     A wychodząc poza legendę może Legenda ma jakiś procent junk udziałów:-)
     LEgenda jest dobroczyńcą to jest prawie darma forma pozyskania kapitału jak Legenda wyłoży 50% na jakiś dobroczynny biznes , to reszta maluczkich zrzuci się dobrowolnie i Legenda dostaje darmowy kapitał.
     A Legenda pieczołowicie dba o legendę , żyjąc ascetycznie od czasu do czasu rzucając na odczepne głodne kawałki nt swojej legendy tak pieczołowicie rozpowszechniane przez dzisiejszych bardów.

     Ach te legendy.

 3. Tommip

  @Dorota – Cola doskonale poprawia trawienie co jest szczególnie ważne dla osób starszych.Gdyby odżywiał się tym co polecają dietetycy już dawno leżał by pewnie w grobie.Ot taka uwaga 😛

  1. trystero

   @ Tommip

   No nie. Cokolwiek by złego o dietetykach nie powiedzieć (wojna z tłuszczem zamiast z cukrem, niepotrzebna chyba wojna z solą, etc) to stawiam dolary przeciw orzechom, że w kwestii jedzenia śmieciowego mają rację. A Buffett jest po prostu tym dziadkiem, który palił całe życie a przeżył 90 lat 🙂

   1. Tommip

    Problem z jedzeniem śmieciowym jest jak z umowa ,,śmieciową'' – zalezy co i jak i dla kogo :).Sam jem fatalnie wg dietetykow – mase cukrów fast foody itp i choc mam 35 lat wygladam na dwadziescia kilka i … mam niedowagę.Pochodzę ze slaska i tutaj dieta byla chyba najcięższa z mozliwych ( wg dzisiejszych opinii dietetykow).Kotlety smazone, kluski modra kapusta z bekonem,smalec kaszanka itp i ludzie zyli po 90 lat i nikt lekarza na oczy nie ogladał.A Cola z jednej strony ma mase cukru ale i doskonale ( wygazowana ) poprawia trawienie bo to czysty kwas.

 4. pak

  Ponieważ to wpis zahaczający o postać WB to pozwolę sobie zwrócić uwagę, że jutro publikacja dorocznego listu WB do akcjonariuszy BH – więc dla ludzi lubiących pomnażać pieniądze to raczej ciekawa lektura – fajne przemyślenia przeważnie gościu ma.

  A w ten deseń dla hardcorowców: niedawno było doroczne spotkanie akcjonariuszy firmy Daily Journal – tam gwiazdą jest biznesowy partner Warrena Buffeta – Charlie Munger – w necie są notatki z tego spotkania, a nawet film 2h pytania-odpowiedzi – też ciekawa rzecz jak ktoś lubi robić zakłady na giełdzie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.