Nie każdy analityk techniczny musi być traderem, nie każdy trader techniczny musi być analitykiem.

Można pójść nawet dalej dodając przymiotniki. Np. znakomity analityk może być słabym albo znakomitym traderem, ale też może się tradingiem na zajmować wcale. Z kolei doskonały trader może być kiepskim czy doskonałym analitykiem, ale może też w ogóle nie mieć tego typu inklinacji.

Czy ma to w ogóle znaczenie?

Tak, jak najbardziej. Z kilku powodów, ale wymienię tylko dwa najważniejsze:

     (1) Początkujący traderzy/inwestorzy nie wiedzą o tych rozróżnieniach i czasem nabywają mylnego przekonania, że efektowne analizowanie oznacza zyskowne inwestowanie.

     (2) Mylenie obu ról niepotrzebnie tworzy shit-sztormy w środowisku i niezasłużone czasem zarzuty wobec analityków albo odwrotnie – ich niezasłużoną gloryfikację

Zanim wyjaśnię te role i różnice między nimi, potrzebujemy punktu wyjścia, czyli określenia obu pojęć.

Przyjmijmy więc dla tego celu, że:

Analityk techniczny to osoba zajmująca się publicznym dokonywaniem analiz wykresów w celach przede wszystkim zawodowych, jako pracownik najemny w instytucjach finansowych czy mediach, bądź robiący to na własny rachunek (social media, szkolenia, sprzedaż, doradzanie).

Pomińmy tym razem pasjonatów robiących to sporadycznie, głównie w ramach samo-promocji, w dyskusjach i dla wzajemnej pomocy.

Trader, lub też inwestor, to osoba wykorzystująca Analizę techniczną w celu osiągnięcia zysków na rynku giełdowym i/lub pozagiełdowym.

Poniżej zestawiłem podobieństwa i różnice między nimi:

// *** Nawiązuję do moich tekstów wcześniejszych, w których prezentowałem funkcje jakie pełni Analiza techniczna. Kryją się one pod popularnych hasłem „Czy AT działa”. Opis szczegółowy każdej funkcji wymienionej w tabeli:

Uzyskanie sygnałów – > tutaj

Modelowanie -> tutaj

Predykcja -> tutaj

Deskrypcja -> tutaj  //

 

Jak widać z tabeli powyższej obie działalności różnią się pod wieloma względami i raczej nie powinny być utożsamiane, a szczególnie analizowanie branie za skuteczne inwestowanie. Co wcale nie oznacza, że w jakiś sposób jest mniej znaczące. Po prostu spełnia inne zadania, zasadniczo wspomagające w jakimś stopniu inwestowanie lub jest do niego wstępem. Albo dla niektórych końcem.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.