Elon rządzi światem! A przynajmniej niektórymi inwestorami. Ledwie jeden z władców Twittera został z niego usunięty, choć jego słowa również miały moc wywoływania ruchów cen na giełdzie, został jeszcze drugi. Założyciel i prezes Tesli, Elon Musk 7 stycznia opublikował na Twitterze dwa słowa „Use Signal”. Można by to uznać, za tajemnicze wezwanie dla obcych, którzy nawiedzili planetę, albo zakodowaną informację dla tajnego rządu, który steruje światem. Jednak miliony obserwatorów zinterpretowało to w najprostszy z możliwych sposobów „KUPUJ SIGNAL”, a jedna z nielicznych możliwości, to notowana na NASDAQ, a w zasadzie wydzielonej sekcji (Pink Sheets) dla drugoligowych spółek, firma Signal Advance. Nie mająca nic wspólnego z aplikacją Signal, o którą podobno chodziło Muskowi.

Ponieważ inwestorzy są racjonalni, logiczni, a rynek efektywny i rozsądnie wyceniony… STOP, to chyba jednak nie ta bajka. Za czasów hossy 2007 Roman Karkosik nazywany był przez niektóre magazyny władcą lemingów. Jego działania, ruchy i wypowiedzi też miały magiczne moce, porywania za sobą tłumów.

Staliśmy się demokracją twitterową, politycy, biznesmeni, liderzy komunikują się ze swoimi odbiorcami tym kanałem. Publikują mniej lub bardziej enigmatyczne zdania, stwierdzenia, czy też przemyślenia. Czy robią to na trzeźwo, czy pod wpływem różnego rodzaju ziółek, tego nie wiemy. Czasem jeśli przesadzą, okazuje się, że to hakerzy włamali się na konto. W każdym razie zabawa jest na całego.

6 stycznia Signal Advance wyceniany był na 60 centów. Dwa słowa Muska dzień później doprowadziły do gwałtownego wzrostu i na zamknięciu kurs wynosił już 3,7 dolara. Mimo wyjaśnień, że spółka nie ma nic wspólnego z zawołaniem Elona, jej kurs kolejnego dnia poszybował ponad 7 dolarów.

W świecie teorii spiskowych i szybkiego klikania w apki giełdowe, nie zdziwię się, jeśli jeszcze wzrośnie w imię słowa klucza „a może coś w tym jest”. To jest naprawdę świetna hossa. Bawmy się, póki góra lodowa jeszcze nie jest widoczna na horyzoncie.

[ilustracja Kate Greenaway]

1 Komentarz

  1. GZalewski

    Signal Advance — 31 dolarów wlaśnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.