Krótkie porównanie kont maklerskich IKE i IKZE. Wzięliśmy pod uwagę 6 najważniejszych dla inwestora kryteriów.

Pierwsze kryterium oceny: Limit wpłat i dostępność wpłat

Na IKE w 2012 r. możemy wpłacić maksymalnie 10.578,00 zł a na IKZE 4.030,80 zł. Przy IKE wysokość wpłaty zależy tylko od nas, natomiast przy IKZE wysokość wpłaty ograniczają nasze dochody, a konkretnie 4%, które od nich odliczymy. Na IKE mogą wpłacać wszyscy, na IKZE tylko płacący podatki (w dodatku nie wszyscy – np.: „mundurówka”, sędziowie, prokuratorzy nie mają tej możliwości).

Ocena:  Zdecydowana przewaga IKE

Drugie kryterium oceny: Bieżące odliczenie podatkowe

To jest jedyny i bezdyskusyjny atut IKZE. Możemy wpłaty odliczyć od podstawy opodatkowania. Na obu kontach nie płacimy podatku od dochodów finansowych (tzw. podatku Belki) od bieżących przychodów.

Ocena: Zdecydowana przewaga IKZE

Trzecie kryterium oceny: Dostępność wypłat

Co zrobić gdy nagle potrzebujemy pieniędzy, a są one na IKE albo na IKZE ? IKE daje możliwość (po zapłaceniu podatku Belki) częściowego lub pełnego zwrotu środków do wysokości wpłaconych kwot. Przy IKZE możliwa jest tylko wypłata w całości, podatku Belki nie zapłacimy, ale środki pieniężne są dopisywane do naszego dochodu i tu pojawia się problem. Jeśli w ten sposób „zarobimy” znaczącą kwotę, to możemy zapłacić podatek według wyższej stawki podatkowej (aktualnie 32%). Z drugiej strony, jeśli odliczaliśmy na IKZE będąc w wyższym przedziale podatkowym, a w bieżącym roku nasze dochody mieszczą się w niższym przedziale to uzyskamy dodatkowy zwrot z inwestycji (przykładowo odliczyliśmy środki według stawki 32%, a zapłacimy podatek według 18 %). Dostępność wypłat jest dość istotna w tak długim okresie z uwagi na różne czynniki losowe, a jednocześnie broni nas przed pokusami polityków (tzn. gdyby planowano niekorzystną zmianę przepisów to możemy wycofać środki przed jej wejściem w życie).

Ocena: Remis ze wskazaniem na IKE (elastyczność), IKZE korzystne w specyficznej sytuacji zmiany progów podatkowych.

Czwarte kryterium oceny: Końcowe opodatkowanie i dostępność bez utraty ulgi

Przy IKE nie zapłacimy podatku po uzyskaniu uprawnień (60 lat lub 55 lat przy uzyskaniu uprawnień emerytalnych). Przy IKZE zapłacimy podatek według progów podatkowych łącznie z innymi naszymi dochodami osiągniętymi w bieżącym roku. Wypłacić w ratach możemy po osiągnięciu 65 roku życia. Ciekawostką jest, że takie same są skutki podatkowe przy jednorazowej wypłacie w wieku 65 lat jak np. w wieku 45 lat.

Ocena: Zdecydowane przewaga IKE

Piąte kryterium oceny: Dziedziczenie środków

Przy IKZE płacimy podatek na zasadach ogólnych lub wykonujemy transfer na swoje IKZE i wtedy podatek będzie płatny dopiero na koniec własnego IKZE. IKE jest całkowicie wolne od podatku od spadków i darowizn, natomiast jeśli po odziedziczeniu będziemy chcieli wypłacić środki zanim osiągniemy wiek emerytalny to nie zapłacimy również podatku Belki.

Ocena : Przewaga IKE

Szóste kryterium oceny: Matematyka finansowa

Zakładamy te same wysokości progów podatkowych i wypłatę w ratach, tak aby nie płacić podatku według wyższej stawki podatkowej. Przeliczając równoważne wpłaty na IKE i IKZE, przy tych założeniach wychodzą nam dokładnie takie same stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Przewagę mogą uzyskać osoby, które podczas oszczędzania płacą stawkę 32 % a przy wypłacie zapłacą stawkę 18 %.

Ocena : Remis

Ocena końcowa:

Przy obecnych regulacjach IKE zdecydowanie wygrywa z IKZE. IKZE będzie korzystne jako drugie konto po IKE. Jeśli ktoś dysponuje odpowiednimi środkami powinien zainteresować się IKZE, jako ciekawym rozszerzeniem.

Mamy nadzieje, że tak jak przy IKE nastąpiły poprawki, zarówno IKZE doczeka się „liftingu” np. w postaci:

· braku opodatkowania przy wypłacie w ratach po 65 roku życia,

· podatek zostanie ograniczony do środków wpłaconych (np. 4030 zł rocznie), a zyski będą już od niego zwolnione,

· ustalenia stałej stopy podatkowej przy wypłacie np.: 18 % aby zlikwidować niepewność wysokości opodatkowania na koniec inwestycji i jednocześnie dodatkowo zachęcić oszczędzających.

W każdej z wymienionych sytuacji atrakcyjność IKZE znacząco wzrośnie.

Na koniec zapraszam do refleksji i dyskusji. Rozpoczynam ją odwołując się do dotychczasowych statystyk KNF i KDPW wg których liczba otwartych rachunków IKE to zaledwie 18 400 szt. (stan na koniec I półrocza 2012 r.) wobec ponad 400 tys. aktywnych, standardowych rachunków maklerskich (stan na koniec 2011 r. na podstawie złożonych PITów). Wynika z tego, że IKE stanowią jedynie 4,6% aktywnych rachunków inwestycyjnych. Należy pamiętać, że IKE maklerskie nie ma rozbudowanych opłat (np.: za zarządzanie, ryzyko, etc.) i poza niskimi prowizjami od realizacji zleceń jest najczęściej bezpłatne. Jednocześnie szeroka oferta dostępnych instrumentów dostosowanych do profilu ryzyka (od obligacji skarbowych czy korporacyjnych, poprzez ETFy na polskie i światowe indeksy, certyfikaty inwestycyjne na towary i inne aż po akcje spółek giełdowych) pozwala swobodnie kształtować strategię inwestycyjną.

Nasuwają się zatem następujące pytania:

1. Dlaczego tak mało – czyli 4,6% – inwestorów giełdowych (nie myślę tu o wszystkich Polakach) korzysta z kont IKE inwestując jednocześnie na zwykłych rachunkach akcyjnych? Przecież korzystając z IKE w najgorszym wypadku uzyskamy odroczenie płatności podatku, dlaczego zatem inwestorzy chcą płacić podatki, których płacić nie muszą ? Jest to tym bardziej zastanawiające, że średnia wartość aktywów na rachunkach inwestycyjnych często nie przekracza 1-3 letniego limitu wpłat na IKE.

2. Czy wynika to z obawy, że stracą na inwestycjach, czyli i tak nie zapłacą podatków?

3. Czy ograniczenia dotyczące np. odroczonej płatności czy derywatów maja na to kluczowy wpływ? Ustawa nie dopuszcza możliwości inwestowania w derywaty poza możliwością zabezpieczania portfela i takiej zmiany raczej nie doczekamy.

4. Czy po prostu nie wierzymy regulacjom prawnym i nie chce nam się sprawdzać warunków ?

Informacja o ofercie IKE i IKZE w DM BOŚ.  Teksty edukacyjne o tych rachunkach.

Paweł Kolek

PS Przypomnę, że gdyby ktoś z czytelników zapragnął popełnić dłuższy tekst na powyższy temat to udostępniamy Wpisy gościnne. Dla autora, jako zachętę możemy zaproponować książkę z naszej firmowej bilblioteczki 😉 Proponowane teksty można wysyłać na adres m.wojciechowski_at_bossa.pl

14 Komentarzy

 1. trendfollowerpl

  w moim przypadku brak derywatów, kredytów, otp, ekwiwalentów gotówki (lokaty) w okresach bezczynności, limity wpłat. Dodatkowo aby w pełni korzystać z IKE trzeba poświecić ok 10 lat na wpłaty przy portfelu 100k.
  a tak na marginesie – można kupować tfi z waszej platformy na w/w konta?

 2. Rado Sław

  Przy tak małej kwocie IKZE szkoda po prostu na to zachodu.

 3. pkolek[bossa]

  @trendfollowerpl
  W okresie bezczynności możesz kupić obligacje skarbowe, nad oprocentowaniem pracujemy.
  Jeśli inwestujesz kwoty znacznie wyższe niż 10 tys. możesz podzielić portfel i systematycznie go zwiększać na korzyść IKE. Wielu inwestorów w DM BOŚ tak robi i za jakiś czas przestaną płacić podatki kapitałowe. Przy stopie zwrotu 5 % po 10 latach będziesz miał ok 140 tys. zł. Fakt, te parę lat jest potrzebnych.
  Rachunki IKE można obciążać zastawem na rzecz kredytu. Niestety kredytu giełdowego przy obecnych regulacjach nie będzie.

  Ustawa nie dopuszcza możliwości kupowania jednostek TFI przez rachunek maklerski na IKE. Można kupować ewentualnie certyfikaty TFI notowane na giełdzie.

 4. pkolek[bossa]

  @Rado Sław
  Przy jakie kwocie byłbyś zainteresowany?
  Posłużę się może rozmową z jednym z inwestorów. Inwestor dysponuje dużym portfelem, jest też osobą pracującą, płaci podatek w drugim progu 32 %, ale ma plany już w najbliższym czasie zrezygnować z pracy na etat. Posiada IKE i zainteresował się IKZE. Kalkulacja IKZE: wpłaca w 2012 r. (grudzień) i 2013 r. (grudzień) maksymalną kwotę przyjmijmy, ze w 2013 r. będzie taka sama. Otrzymuje zwrot 2*1289 zł. Ponieważ nie będzie w 2013 r. pracował na etacie, w 2014 r. w styczniu likwiduje IKZE. Będzie musiał zapłacić podatek 18 % od 8061,60 zł ( dla uproszenia nic nie zarobił)- kwota wolna od podatku 3091 zł czyli około 895 zł (do zapłacenia w 2015 r. ). Czysty dochód 2*1289-895=1683 zł. Inwestor stwierdził będę miał na prezenty dla dzieci.

  W najbliższym czasie przedstawimy obliczenia korzyści IKE i IKZE, ale jak widać konta te dają i inne możliwości.

  Co do : ” szkoda zachodu”. W DM BOŚ otwarcie IKE czy IKZE dla klienta posiadającego umowę ramową to parę kliknięć.

 5. Jan

  Też się zastanawiam dlaczego tak mało inwestorów korzysta z kont IKE. Mimo wielu oczywistych wad jak tylko to konto się pojawiło to od razu je załozyłem i przez parę lat uzbierała się już przyzwoita suma. Ostatnio załozyłem IKZE – tutaj znów mimo oczywistych wad – doszedłem do wniosku, że warto odliczyć 1 289 złotych od dochodu.
  Oczywiście IKE i IKZE mają wiele wad, chociażby te wymienione przez @trendfollowerpl i parę innych :). Doszedłem jednak do wniosku, że w moim przypadku warto.

 6. najcik

  Fajnie gdyby opłaty za transakcje były pobierane z innego konta zamiast IKE bo to uszczupla ten skromny kapitał niepotrzebnie. Albo jakaś zryczaltowana opłata przy określonym limicie obrotu na tym rachunku.

 7. pkolek[bossa]

  @najcik
  Opłaty związane z kontem np. za pakiet, blokada wza itd. można regulować ze zwykłego rachunku.
  Prowizja to trudniejsza sprawa. Pomijam w tej chwili analizę prawną zakładajac, że byłoby to prawnie dopuszczalne. Techniczne wykonanie zakładając pobieranie przy każdym zleceniu prowizji z innego rachunku jest dość karkołomne, ale pomysł z przyznaniem limitu zablokowanego na innym rachunku jest ciekawy. Problem jest taki ,że tej prowizji nie dałoby się rozliczyć podatkowo, gdyż nie ma powiązania z przychodem. Pytanie o też o atrakcyjność takiej oferty. Dla klientów o niewielkiej aktywności byłby to kłopot, ale aktywni daytraderzy mogliby być zainteresowani.

 8. najcik

  @pkolek
  Powiązanie z dochodem ? A opłata za pakiet ? Jest chyba ujęta w PIT ?
  Ja myślę, że jest o co grać 🙂 skoro w popularnych bańkach mogą dzwonić do znudzenia z pakietem bezpłatnego wypłacania z wszystkich bankomatów to dlaczego taki krasnal jak ja nie mógłby sobie kupić pakietu „obrotu bez prowizji w koncie IKE”.

 9. pkolek[bossa]

  @najcik
  DM nie jest bankiem, nasze regulacje są ostrzejsze. Zainteresowanie IKE jest w dalszym ciągu bardzo słabe, jeśli istotnie się zmieni z pewnością rozważymy takie rozwązanie związane z wykupieniem obrotu na IKE. Tylko tak jak napisałem, nie będzie tego można rozlczyć w PIT, bo nie będzie powiązania z przychodem.

  Ustawa o podatku w części dotyczącej giełdy jest fatalna. Koszty można odliczyć jeśli są powiazane z przychodem plus parę wyjątków np. opłata za prowadzenie rachunku. W DM BOŚ nie ma opłaty za pakiet tylko za rachunek w wybranym pakiecie i dlatego dopisujemy ten koszt do PIT8-C. Część domów maklerskich, które rozliczają opłatę za notowania nie dopisują ich od PIT-u. Klienci mogą sami to zrobić i toczyć potem ewentualne spory ze urzędem skarbowym. Ustawa to jedna wielka pułapka.

 10. kajet

  Bardzo dobre porównanie, ale wnioski trochę niesprawiedliwe, tym bardziej że:

  „Czwarte kryterium oceny: Końcowe opodatkowanie i dostępność bez utraty ulgi
  (…) Ocena: Zdecydowane przewaga IKE”

  Ten fragment tekstu cierpi na pewne niedostatki logiki. Żeby mieć jakąkolwiek ulgę z IKE, musimy poczekać do ukończenia 60. roku życia. Natomiast ulgę z IKZE dostajemy od razu, tyle że do 65. roku życia korzyść jest ograniczona. Jeśli wypłacimy pieniądze w 50. roku życia, ani IKE, ani IKZE nam nic nie da, chyba że zapłacimy od IKZE podatek wg niższej stawki niż ta, którą płaciliśmy w momencie odkladania – wtedy IKE nam nic nie da, a IKZE da oszczędność podatkową.

  Oczywiście jest to ryzyko, że najpierw odłożymy na IKZE odliczając sobie 18%, a potem zapłacimy 32% od jednorazowej (dużej) wypłaty. Ale to by oznaczało, że dużo odłozyliśmy, mało zarabiając.

 11. pkolek[bossa]

  @kajet
  Ocena jest oczywiście subiektywna. Posiadam zarówno IKE ( od samego początku) jak i IKZE. Każdy użytkownik może sprawdzić co dla niego jest najważniejsze. W czwartym kryterium najważniejsze było końcowe opodatkowanie a tu dominacja IKE jest oczywista, w drugim bieżąca ulga z oczywistą dominacją IKZE. Trzecie kryterium dotyczyło dostępności wypłat i tu różnica pomiędzy IKE i IKZE jest nieznaczna, i tu pasuje uwaga.
  Trzymając IKZE do 65 roku nie otrzymujemy praktycznie nic (tylko możliwość wypłaty w ratach i być może podatek według niższej skali, pytanie tylko wtedy jakiej), więc korzyści nie ma. Tak jak napisałem IKZE możemy zamknąć w wieku 45, 59 czy 63 lat przy wypłacie całości i niczym się to nie różni od wypłaty w całości po 65 roku życia (najlepiej zamknąć w roku w którym nie mamy dochodów). Ryzyko opodatkowanie IKZE jest bardzo duże i wcale nie musimy dużo zarabiać np. pensja 7100 zł, wpłacamy 2800 zł przez 5 lat. Po 5 latach jesteśmy zmuszeni przez czynniki zewnętrzne do zamknięcia IKZE, i oddamy więcej niż zyskaliśmy, im dłuższy okres ryzyko tym większe.

 12. Pawel

  Nie jestem zbyt aktywnym inwestorem, ale prowadze u Was IKE i mam nadzieje, ze zdaze uruchomic IKZE przed koncem roku.
  Pobieranie oplat (i prowizji) byloby bajeczne gdyby tylko dalo sie to ustawic z rachunku nie IKE/nie IKZE. Tak jak ktos napisal – srodki na IKE staram sie bardzo szanowac (ze wzgledu na ograniczone limity wplat; nie przewiduje wyplat). Unikniecie oplat/prowizji byloby dla mnie zbawiennie 🙂 Wymyslcie i zaoferujcie cos 🙂 Pozdrawiam zyczac Wesolych Swiat.

 13. kuba

  Czy dobrze rozumiem
  IKE w każdym innym miejscu może przynosić inne zyski (bank, DM?)
  Czy mogę dostać kontakt mailowy do autora?
  mam dylemat co wybrać a zdecydować się muszę

 14. GZalewski

  @kuba
  Dokladnie tak
  w banku – to zwykle jakas tam lokata (bez podatku Belki) – pierwszy lepszy jaki wygooglalem 3%. Plus -niczym wiecej nie musisz sie interesowac
  u ubezpieczyciela – mnostwo dziwnych oplat, za likwidacje, za zarzadzanie, za to że jest itp.
  w funduszach inwestycyjnych – niemal jak zwyky fundusz – wybór podobny (ograniczony najczesciej do podstawowych)
  – DM – po prostu rachunek maklerski, bez podatku (od odsetek, dywidend, zysków kapitałowych) – ale wybory, jakie papiery należą do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.