Mam nadzieję, że ze zmian, które właśnie wprowadziliśmy na blogi.bossa.pl zauważycie coś więcej niż tylko inny wygląd. Dla pewności, mała podpowiedź 🙂

Kontekst

Usłyszałem ostatnio, że „context is the king” dlatego spieszę wyjaśnić jaki był w wypadku podjęcia decyzji o zmianach.

Po pierwsze obserwacja czytelników i komentatorów oraz przejrzenie celów serwisu. Upraszczając, doszliśmy do wniosku, że użytkownicy blogów czyli Wy, dzielicie się na dwie grupy –starych wyjadaczy i nowych, poszukujących podstaw inwestowania. Zadowolić obydwie grupy jednocześnie w jednym tekście to zadanie praktycznie niewykonalne. Inny język, trochę inna tematyka, z jednej strony potrzeba uproszczeń, z drugiej wdawania się w szczegóły.

Dlatego zdecydowaliśmy się oznaczyć teksty dla początkujących Tagiem – bossaEdu i wydzielić w menu głównym gałąź – bossaEdukacja, żeby ułatwić wertowanie blogów szukającym tekstów edukacyjnych.

Druga grupa, szczególnie komentujący domagali się uproszczenia mechanizmu rozróżniającego ludzi od botów czyli Captchy. Czytający blogi na tzw. mobile chcieli wersji dostosowującej się do rozdzielczości ekranów, „bezpieczeństwo” lepszych zabezpieczeń itd.

Co nowego i po co?

Rozróżniłem 6 głównych zmian:

Menu z najbardziej charakterystycznymi tagami

Wyodrębniliśmy w menu 5 tagów (BossaEdukacja, Analiza techniczna, Strategie, Psychologia, Makro) oraz 2 serie wpisów (Blogowe prognozy, Wykres dnia).

Tak jak napisałem powyżej – ma to pomóc w odnalezieniu interesujących tematów grupom czytelników, którzy nie czytają „od deski do deski”.

Nie oznacza, to, że od tej pory będziemy pisać tylko na tematy umieszczone w menu. Założenia zakresu tematyki się nie zmieniają. Piszemy o rynku, inwestowaniu, strategiach, psychologii itd. – patrz manifest blogów. Chętnie przyjmując sugestie i teksty od Was.

Nowa captcha

Wyścig z botami, które udają użytkowników i spamują blogi, doprowadził do tego, że … ludzie mieli trudność z wpisaniem komentarzy. Mamy nadzieję, że zmiana mechanizmu na arytmetyczny (łatwiejszy w użyciu) sprowokuje Was do większej ilości komentarzy. Niekoniecznie na temat captchy 🙂

Nowa wersja mobile

Dzięki nowemu szablonowi, czytanie blogów na urządzeniach mobilnych powinno być przyjaźniejsze. Format będzie się dostosowywał do rozdzielczości ekranu czyli powinno być łatwiej.

Powiązanie do podobnych wpisów

Pod koniec każdego tekstu, znajdziecie listę linków do tekstów o podobnej tematyce. Pozwoli to np. łatwiej przechodzić między wieloczęściowymi wpisami.

Najczęściej czytane wpisy

To raczej gadżet, który pomoże zorientować się czytelnikom, jaka tematyka interesuje innych. W końcu na rynku warto wiedzieć, gdzie podąża tłum 🙂

Wygląd

Nie bez kozery umieściłem tę zmianę na końcu. Zmiana wyglądu, zazwyczaj jest kontrowersyjna, szczególnie dla stałych czytelników. Zdając sobie sprawę z tego, że nie ma szans dogodzić wszystkim i hołdując zasadzie „z gustami się nie dyskutuję”, jesteśmy otwarci na krytykę 🙂 Będziemy wdzięczni, jeśli bardziej niż na „kolorki”, zwrócicie uwagę na ile nowy wygląd pomaga korzystać z bloga. Bo przecież o to głównie chodziło przy tej zmianie.

Inne

Reszty drobiazgów nie będę opisywał – są albo mało znaczące albo dotyczą raczej usprawnień dla piszących i administratorów.

Staraliśmy się nie pozbawiać Was funkcjonalności, które były dostępne do tej pory. Jeśli coś nam umknęło to prosimy o informacje.

Na zakończenie

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii 🙂  Będziemy wdzięczni, jeśli się nimi podzielicie. Również, jeśli będą to nowe potrzeby, których nie uwzględniliśmy przy bieżącej zmianie.

W końcu nie robimy tych zmian “z nudów” czy dla własnej satysfakcji. Chociaż, biorąc pod uwagę to, że jesteśmy aktywnymi czytelnikami … 🙂

[Głosów:8    Średnia:5/5]

10 Komentarzy

 1. _dorota

  W “najnowszych komentarzach” – może by jednak ze dwa zdania komentarza cytować (widać było, czy ktoś coś nowego powiedział bez zaglądania do wpisu).
  Zmiana captchy: uff, nareszcie…

  1. Michał Dłubak

   Poprawimy, dorzucimy 🙂

  2. Michał Dłubak

   Poprawka dot. wyświetlania części treści komentarzy w prawej kolumnie wdrożona 🙂

   1. _dorota

    Dzięki. Poprzednio było troszkę więcej, ale to wystarczy.

 2. trendfollowerpl

  CAPTCHA: 5-dwa => Error 1 Operator ‘-‘ cannot be applied to operands of type ‘int’ and ‘string’ . Taki joke 🙂

 3. Deo Gratias

  W końcu normalne captcha 🙂 Moje modły zostały wysłuchane (a już chciałem pisać bota, który by was za te captcha zaspamował w komentarzach).
  Chwalmy Pana!

 4. Deo Gratias

  Jest ładnie i nowocześnie.

  P.S. Już mam ebooka bossafund. Co zrobić, aby tego nie widzieć na każdej stronie?

  1. Michał Dłubak

   Super, bardzo nas to cieszy że jest fajnie i ładnie 🙂 Co do ebook’a to nie można nie widzieć, to po prostu doczepiona “zachęta” do jego pobrania i poczytania bo warto 🙂

 5. Mark

  Dlaczego nie ma opcji wydruku wpisu ?

  1. Michał Dłubak

   Statystyki pokazywały, iż nie wiele osób korzysta z tej funkcji, stąd została ona pominięta przy wdrożeniu nowych blogów. Jednakże proponuję skorzystać z opcji wydrukuj w przeglądarce, obecny wygląd blogów pozwala na wydruk praktycznie tej samej treści i w tym samym formacie, co uprzednio przygotowany dokument do wydruku za pomocą przycisku wydrukuj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *