Inwestycyjne do przeczytania – 02.11.2011

Najnowsza porcja wybranych przeze mnie artykułów o inwestowaniu i rynkach kapitałowych.

Analitycy Bespoke badają występowanie na indeksie S&P500 dni typu ‘wszystko albo nic’. To sesje, na których 90% spółek z indeksu S&P500 porusza się w tym samym kierunku. Okazuje się, że rok 2011 będzie rekordowy pod względem ilości sesji typu ‘wszystko albo nic’. Do 1 listopada wystąpiły 55 takie sesje, o trzy więcej niż w roku 2008. Co więcej, od początku sierpnia sesje typu ‘wszystko albo nic’ wystąpiły 35 razy na 66 sesji. W okresie 1990-2001 takich sesji było 34:

Za Bespoke

Oto inna ilustracja zmienności nastrojów na rynku. W dwa miesiące odsetek spółek z sektora finansowego, których ceny znajdują się powyżej 50-sesyjnej średniej kroczącej wzrósł z 0% do 100% (ta sytuacja miała miejsce 27 października).

Za Bespoke

Zmienność nie dotyczy tylko sektora finansowego.

Jeszcze jeden statystyczny fakt od analityków Bespoke: październik 2011, ze wzrostem o 10,8% był 23 najlepszym miesiącem w historii indeksu S&P500. Rankingowi przewodzi sierpień 1932 roku z niemal 40% wzrostem.

Interesujący tekst o Billu Nguyenie – przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej, który znany jest z zakładania obiecujących biznesów, zdobywania dla nich finansowania i wychodzenia z nich z zyskiem choć żaden z jego biznesowych pomysłów nie przekształcił się w zyskowne, stabilne przedsiębiorstwo. Artykuł oferuje ciekawe spojrzenie na kulturę biznesową Doliny Krzemowej, którą można streścić cytatem: Ludzie w Dolinie Krzemowej znajdują mnóstwo powodów by wierzyć, że istotna porażka oznacza, że masz większe szanse by odnieść sukces następnym razem – powiedział Paul Kedrosky. Czasem żartuję, że gdyby system finansowy przyjął model biznesowy Doliny Krzemowej to ludzie, którzy doprowadzili do katastrofy sektor kredytów hipotecznych otrzymaliby miliardy dolarów tuż po kryzysie, z założeniem, że musieli się mnóstwo nauczyć gdy ostatnim razem zrujnowali kapitalizm – dodał.

Kid Dynamite stworzył zestawienie wzrostowych spółek, do niedawna ulubieńców inwestorów, których trend cenowy gwałtownie się odwrócił. Warto spojrzeć na te wykresy by uświadomić sobie, że 50%-70% spadki w przypadku tego typu spółek nie należą do rzadkości a inwestowanie w oparciu o założenie, że to po tak znaczącym spadku cena akcji ‚musi’ odbić może nie być optymalną strategią.

Felix Salmon opisuje przypadek jednego z zarządzających funduszem, który wydawał się mieć pretensje, że nie jest wystarczająco często zapraszany do studia CNBC. Salmon bardzo rozsądnie pisze o powodach, dla których zarządzający funduszami występują w telewizji. Bo przecież nie chodzi o zwiększenie stopy zwrotu funduszy.

Bardzo informacyjny artykuł o największych graczach na rynku surowców i towarów: Vitol, Glencore, Cargill, Koch Industries, ADM i inne korporacje (w tym znana w Polsce Mercuria) odgrywają kluczową rolę na rynku surowców i towarów. Co ciekawe, większość z tych spółek to firmy prywatne (nie notowane na rynkach giełdowych).

Sylwetka spółki Cargill – jednej z największych, niepublicznych korporacji na świecie.

The Psy-Fi blog o lokalnym skrzywieniu (home bias) inwestorów czyli tendencji inwestorów (w tym inwestorów instytucjonalnych) do inwestowania na rynkach bliskim im geograficznie.

A co Wy przeczytaliście interesującego?

 

6 Komentarzy

 1. Wasilewski

  Trystero przeniósł się na bossa? Super! 😉

  1. trystero (Post autora)

   @ Wasilewski

   Gdzie byłeś przez ostatni miesiąc? 🙂

 2. Alex

  @pierwszy wykres

  Mam wrażenie, że występuje tutaj korelacja z dynamicznym rozwojem HFT. Ceny poruszają się stadami, bo nie ma już tylu savvy investors, którzy wyłapują niedowartościowane/przewartościowane spółki, tylko jest coraz więcej milisekundowych transakcji wykonywanych przez superkomputery, napędzając się wzajemnie, nasilając trendy na indeksie, wciągając coraz więcej spółek.
  Może Gospodarz znalazł jakieś badania na ten temat?

  1. trystero (Post autora)

   @ Alex

   O HFT na blogach Bossy sporo pisał Tomasz Symonowicz.

   Ja bym przyczyny tego stadnego zachowania bardziej widział w rozwoju ETF ale nie mam pod ręką żadnych dobrych badań w tej kwestii.

 3. Darkh

  http://www.cnbc.com/id/45030885

 4. pawel-l

  Przy takiej ilości obciążeń nic dziwnego że trudno osiągnąć sukces w inwestowaniu:
  http://www.psyfitec.com/p/list-of-behavioral-biases.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.