IKE giełdowe – małe podsumowanie

Kilka praktycznych wniosków i obserwacji w odniesieniu do prostych testów, które przeprowadziłem dla celu poprzednich wpisów w tym temacie.

Nie wspominałem do tej pory o rzeczy bardzo istotnej i z psychologicznego i z matematycznego punktu widzenia a więc o ryzyku. Chodzi o okresowe spadki kapitału związane z bessami. Metoda uśredniania DCA z racji swej pasywności NIE chroni kapitału przed cyklicznymi obsunięciami portfela w żadnej z prezentowanych wersji. Nie daje nam takiej tarczy nawet powierzenie środków 3 filara funduszom inwestycyjnym (TFI), zaangażowanym na rynku akcji w jakikolwiek sposób. DCA co najwyżej nieco wygładza nam wahania wartości kapitału, zapobiega nadmiernym wydatkom na przegrzanym rynku, głębiej angażuje środki przy przecenach papierów, a dla wielu jest jedyną metodą odkładania i inwestowania środków na GPW  w ramach 3 filara z racji miesięcznych cykli otrzymywania pensji.

Otóż trzeba wyraźnie powiedzieć, że od szczytu hossy każdy z testowanych portfeli zanotował, i będzie tak również w przyszłości, kilkudziesięcioprocentowe spadki swej wartości, przy założeniu, że całość każdej miesięcznej transzy przeznaczamy na zakup jednostek funduszu lub bezpośrednio na GPW. Każde mniejsze zaangażowanie zmniejsza oczywiście wielkość tych spadków ale ich nie unika. Dla kogoś nieodpornego na takie sytuacje tego rodzaju zachowania mogą być przyczyną depresji, stresów i nieprzespanych nocy i to niestety przez lata. Wprawdzie kapitał ma szansę potem wspiąć się na nowe szczyty ale nie ma żadnej gwarancji, że przy przechodzeniu na emeryturę nie trafimy w dołek koniunktury, gdy nasz portfel będzie chwilowo wart mniej niż suma dokonanych wpłat. Okresowe spadki (ryzyko) nie są warte otrzymanej w testach premii (zysku) jeśli weźmiemy pod uwagę alternatywne możliwości inwestycyjne. Rzeczywiście dużo bezpieczniejsze i o zbliżonym poziome zyskowności są produkty nie związane z rynkiem akcji. Z oferty dostępnej przez biura maklerskie można polecić zakup choćby obligacji, w tym samym wariancie uśredniania co pokazywane w ostatnich wpisach.

IKE w 3 filarze w zakresie akcji są więc głównie przeznaczone dla aktywnych inwestorów, świadomych ryzyka i posiadających wiedzę oraz doświadczenie. W stosunku do tradycyjnego rachunku papierów wartościowych mają oni okazję robić teraz dokładnie to samo na rachunku IKE tyle, że dzięki optymalizacji podatkowej nie muszą płacić żadnych „belkowych” zobowiązań o ile utrzymają swój kapitał na rachunku bez wypłat do samej emerytury. Jeśli już decydujemy się więc na ryzyko to wskazane są pewne formy aktywności, która pozwoli uchronić kapitał przed bessą. Może to być dokonywane choćby za pomocą najprostszych wskazań, o których wspominam czasami na blogach:

https://blogi.bossa.pl/2009/04/07/20-procent-zmiany-trendu/

https://blogi.bossa.pl/2009/04/09/20-procent-zmiany-trendu-statystyki/

https://blogi.bossa.pl/2009/02/10/najprostszy-wyznacznik-hossy-czesc-2/

Również sama strategia DCA może być traktowana nieco aktywniej ale nadal automatycznie. Jak choćby niesymetrycznie wartościowo dokonywane zakupy – większą część z każdej miesięcznej transzy  (nawet do 100%) wydajemy w bessie, mniejszą na przegrzanym rynku (do 50%, resztę trzymając w gotówce lub obligacjach).

Inną formą byłaby dywersyfikacja czyli podział kapitału na wiele nieskorelowanych ze sobą aktywów. Niestety nie ma jeszcze na dziś wyraźnie satysfakcjonującej oferty na parkiecie. Być może w najbliższych latach pojawią się instrumenty, które zarówno płynnością jak i konstrukcją będą nadawać się do tego celu. Chodzi choćby o certyfikaty oparte na towarach, surowcach, nieruchomościach, walutach itd.

Do tematu IKE będziemy wracać na blogach wielokrotnie.

—*Kat*—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.