Lipiec 2009

Gazeta Wyborcza: „Obligacje Krakowa poszły na pniu”

Wyemitowane przez miasto papiery wartościowe na kwotę 300 mln zł błyskawicznie wykupiono. – To znak naszej wiarygodności – mówił prezydent Jacek Majchrowski

– Wypuściliśmy obligacje, bo wyliczenia finansowe pokazały, że opłaca nam się to bardziej niż zaciąganie kredytu. Okazało się, że rynek wchłonąłby nawet dwa razy tyle obligacji – dodał prezydent.

Kwiecień 2010

Gazeta Wyborcza: „Miasto straciło 120 mln zł na operacjach bankowych”

Aby uniknąć przekroczenia dopuszczalnego przez prawo poziomu zadłużenia, krakowski magistrat dokonał niefortunnych zmian w walutach, w których zaciągnął kredyty. Wskaźniki poziomu zadłużenia uratowano, ale miasto straciło na tym 120 mln zł.

Prawo samorządowe zabrania zaciągania kredytów większych niż 60 proc. wartości całego budżetu gminy. Ze względu na kryzys gospodarczy miasto balansowało w zeszłym roku na granicy przekroczenia dopuszczalnego limitu. – Biorąc pod uwagę dane, którymi dysponowaliśmy i porady ekspertów zdecydowaliśmy się wymienić kredyty we franku szwajcarskim na złotówki. Obawialiśmy się dalszego osłabiania złotego – wyjaśnia Lesław Fijał, skarbnik miasta. – Tymczasem chwilę później nasza waluta błyskawicznie zaczęła się wzmacniać. Nie byliśmy w stanie tego przewidzieć – broni się.

źródło

Obligatariusze nie będą szczęśliwi

9 Komentarzy

 1. bobasek

  Łatwo wydaje się nie swoja kasę
  Trochę z innej strony podejście do tematu. Nie wnikam czy to reklama czy prawda ale jakaś przyczyna tego upośledzenia umysłowego musi być. Zwłaszcza że jest powszechne.
  http://wyborcza.pl/1,75248,7717475,My_chcemy_masla_a_nie_margaryny.html?as=1&startsz=x&startsz=x

 2. osoamoroso

  Chyba dopadło mnie zaćmienie, bo nie widzę związku.

 3. bobasek

  @ osoamoroso
  Od tego co jemy zależy tez jak myślimy na str 5 artykułu autorka podje przykład wpływu jedzenia na studentów.

 4. gzalewski (Post autora)

  Ta już zupełnie na marginesie. Polceam poczytać komentarze na forum pod tekstem o stracie.
  WYglada na to, ze redakcja powinna zaplacic Czytelnikom za społeczną redakcje tekstu, bo w pierwotnej wersji był pełen bzdur i nie bardzo zrozumienia przez piszącego o co w ogole chodzi

 5. reptile

  Studenci jedza tylko pasztet…ale chyba liczy się też co się pije (np. w sejmie popularne małpki) … zwiazek moze być : )

 6. Bartolomeush

  „Obligatariusze nie będą szczęśliwi”

  Dlaczego? Ta sytuacja nie ma przecież żadnego wpływu na wartość wypłacanych kuponów.

 7. gosc

  do Bartolomeush,

  owszem kupon się nie zmienia, ale obligatariusze godzili się na konkretne ryzyko które miało się nie zmienić fundamentalnie w ciągu trwania obligacji i stąd decydowali się na taki kupon. Przy wzroście ryzyka powinna za tym iść premia.

  Damodoran w Finansach korporacyjnych opisuje konflikt między akcjonariuszami a obligatoriuszami.

  Pozdrawiam

 8. gzalewski (Post autora)

  no juz nie mam co dodawać. Generalnie pewnie nie ma zagrozenia dla wyplacalnosci (to pewnie mimo wszystko mała kwota), ale moze pewien niepokoj sie pojawic.

 9. Pingback: CAMERON

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.