Dawno, dawno temu, w nieodległej galaktyce zwanej Wall Street, wymyślono prosty sposób na wyznaczenie momentu rozpoczęcia każdej hossy i bessy. Reguła 20% do dziś króluje w medialnych przekazach choć statystycznie wygląda dość niejednoznacznie.

Nie znam perfekcyjnej metody, wskaźnika czy innego wynalazku, który niemal ze stuprocentową dokładnością wyznaczy moment zamiany długoterminowych trendów w czasie rzeczywistym, o czasie przyszłym nie wspominając. Reguła omówiona poniżej ma pewną zaletę: jest prosta i bardzo popularna więc po części działa na zasadzie samospełniającej się przepowiedni, zresztą tak jak wiele klasycznych narzędzi z zakresu Analizy Technicznej. I tak samo jak ona jest niestety nieco ułomna, mało kto jednak zawraca sobie owym drobnym szczegółem głowę.

Kanoniczna wersja wyznaczania zmiany trendu na przeciwny wymaga zlokalizowania najniższego kursu podczas bessy a następnie dodania 20 % do jego wartości w celu znalezienia punktu przełomowego, który wg definicji jest wyznacznikiem nowej hossy. Oczywiście symetrycznie znajdujemy początek bessy, odejmując 20% od ekstremum cenowego w hossie. Rozbieżności pojawiają się w momencie wskazania, od których cen odmierzać 20% zmiany. Sporo analityków bierze pod uwagę jedynie ceny zamknięcia. Można również dla wyszukania ekstremów przyjąć rzeczywiste kursy a więc minima sesji w spadkach (L – low) i maksima w hossie (H – high). Natomiast za punkt przełamania zawsze uznaje się cenę zamknięcia (C – close). Odmierzając 20% od L i H zawsze będziemy o krok przed konkurencją, jeśli ta posługuje się tylko kursami zamknięcia, a więc i nowy trend pojawi nam się chwilę wcześniej.

Owe 20-sto procentowe sektory spadkowe lub wzrostowe pojawiają się na wykresach naprzemiennie, nie ma innego wariantu, nie mogą to być np. 2 wzrostowe pod rząd. Pierwszy problem to ich interpretacja. Czy rynek byka (hossa) zaczyna się w miejscu gdy taka 20 -sto procentowa zwyżka zostanie w pełni zrealizowana a więc pojawia się punkt przełomowy czy też sama zwyżka od poziomu najniższego jest już hossą ? Otóż przyjmuje się następującą klasyfikację:
– jeśli ceny rosną od momentu ustanowienia minimum nie więcej niż 20% mamy do czynienia jedynie z korektą spadków czy odbiciem zdechłego kota (dead-cat bounce) albo tzw. relief rally (czyli w wolnym tłumaczeniu: rajd ukojenia, rekompensaty, w domyśle – za cierpienia związane ze spadkami, gdy wszelkie złe wieści przestają już dopływać), dokładana klasyfiacja zależy od umiejscowienia na wykresie, czasu trwania, zakresu itd
– jeśli natomiast ceny przekroczą swoim wzrostem 20% odmierzone od ostatniego minimum – mamy do czynienia z POTWIERDZENIEM hossy
Symetrycznie wygląda to oczywiście przy liczeniu początku bessy.

Dlaczego napisałem POTWIERDZENIEM? Otóż dopiero gdy korekta przebywa dystans minimum 20 % mówimy, że hossa zaczęła się w punkcie stanowiącym minimum całej poprzedzającej ją fali spadkowej. Hossa nie zaczyna się w punkcie przełomowym (ekstremum +/- 20%) ale przy jego osiągnięciu zostaje potwierdzona. Długość trwania i wielkość każdej hossy i bessy liczymy pomiędzy ich ekstremami czyli punktami najdalej wysuniętymi podczas każdej z nich a nie punktami przełomowymi gdyż wówczas trendy trwałyby o 2×20%=40% krócej niż w rzeczywistości.
Problem kolejny pojawia się taki oto: bywa tak, że hossa lub bessa kończy się już po owym 20% ruchu, który musi zaliczyć i nie jest kontynuowana na tyle długo by najwięksi, profesjonalni gracze zdążyli zbudować pozycje (szerzej o tym w kolejny wpisie). Można więc ująć to w sposób następujący:
W sensie powyższej definicji wszystkie (czyli 100%) hossy i bessy trwają minimum 20% dystansu od punktu ich rozpoczęcia, ale tylko część z nich rozwija się dalej.
Spójrzmy na wykres poniższy indeksu WIG:

Czerwona elipsa otacza punkt początkowy obecnej hossy (tak, mamy hossę :)), ustanowiony 18 lutego b.r. zarówno dla kursu minimalnego (L) jak i zamknięcia (C).
Punkt przełomowy A został wyznaczony po 20% wzroście od punktu L, w dniu 24.03.209
Punkt przełomowy B został wyznaczony po 20% wzroście od punktu C, w dniu 2.04.2009

Podobna sytuacja miała miejsce w USA – indeks S&P500 potwierdził hossę liczoną w cenach zamknięcia 27.03.2009.

Co wcale nie musi oznaczać, że za chwilę bessa nie pojawi się ponownie. Nieudaną hossę przeżyliśmy niepostrzeżenie na przełomie roku…

c.d.n.

—*Kat*—

6 Komentarzy

 1. DAPI

  No cóż…wystarczy się przestawić na 25% w cenach zamknięcia i już wygląda to o wiele lepiej 🙂
  Nie mamy tylu zmyłek na WIG i SP500 😉

  ps. właśnie sobie tekst przygotowywałem na ten temat 🙁

 2. Lucek

  Wspomniany przeze mnie w poprzednim wpisie Bronek Burza przysłał mi prosty wykres trendu wraz z wytłumaczeniem, kiedy należy wejść i kiedy należy wyjść z inwestycji.
  Tzw ‚swingi” pokazuja bez żadnych wątpliwości kiedy następuje zmiana trendu.
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/95e20dd6735d7641.html
  Po latach odkryłem jak bardzo jest to podobne do tradingu wg Price Action.
  Nie ma innej bowiem mozliwości zmiany trendu bez kolejnych LL LH HL HH.
  Widac to na każdym interwale, a im dłuższy interwał obserwujemy, tym powniejszy sygnał.

 3. Thome

  „W sensie powyższej definicji wszystkie (czyli 100%) hossy i bessy trwają minimum 20% dystansu od punktu ich rozpoczęcia, ale tylko część z nich rozwija się dalej.”

  Skoro „punkt przełomowy”” stanowi potwierdzenie – to bez tego punktu nie ma zjawiska hossy/bessy. Gdyby wywód uzupełnić o pojęcie „trwałego przełamania” (zawsze post factum;), to „zwykłe przełamanie” stanowić może tylko sygnał, że BYĆ MOŻE mamy do czynienia z Hossą:)

 4. Keynes

  Super metoda. Zdefiniowac sobie pojecie hossy a potem patrzec czy to co sie dzialo bylo hossa czy nie. Oczywiscie nie mowi nam to nic na temat kontynuacji (hossa moze skonczyc sie w momencie osiagniecia 20%), ale przeciez nikt nie wspominal ze ta metoda to potrafi.

 5. lepszy cwaniak

  to ja już wolę kupić 20 % taniej niż czekać na takie „POTWIERDZENIE”:) , niestety nie da się tak „trafić” ze sprzedażą:((. a BUDOWANIE pozycji PO „potwierdzeniu” jest dość kontrowersyjne pod względem efektywności całej przyszłej pozycji. ale to tylko taka luźna uwaga…

 6. Pingback: Blogi bossa.pl » IKE giełdowe – małe podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.