Rozmawiając z inwestorami w czasie różnego rodzaju inicjatyw edukacyjnych, zauważyłem, że coraz częściej stają przed dylematem. Zmniejszyć kapitał ponosząc koszty szkoleń, czy wręcz przeciwnie zaciskać pasa również w tej dziedzinie?
Pierwsza grupa wychodzi z założenia, że straciła na rynku bo zabrakło jej wiedzy i umiejętności, druga wierzy, że to tylko kwestia pecha (i ewentualnie Onych). Niezależnie od tego, która grupa okaże się liczniejsza w trakcie obecnego kryzysu, warto zwrócić uwagę na kilka inicjatyw edukacyjnych w których można uczestniczyć nie uszczuplając znacząco portfela.
Już w poniedziałek 17 listopada zapraszamy wszystkich nowicjuszy na rynku kontraktów na szkolenie:
w trakcie którego przedstawiciel Giełdy przedstawi specyfikacje i zasady obrotu na kontraktach indeksowych, na akcje i walutowych. Zaraz po nim, Grzesiek Zalewski będzie mówił o najpopularniejszych strategiach inwestycyjnych, najczęstszych błędach graczy i zasadach podejmowania decyzji. Na przykładach własnych transakcji opowie o problemach, jakie mogą napotkać inwestorzy.
Niestety na powyższe szkolenie brak już jest wolnych miejsc ale chętnych zapraszamy do oglądania relacji internetowej na stronie firmy WSE Infoengine.
Parę dni później (20-21.11) czeka nas kolejna edycja konferencji
Tym razem GPW postawiła na opcje. W programie można znaleźć płatne szkolenia specjalistyczne prowadzone przez Chrisa Marczaka (długoletniego tradera opcji w USA) oraz Marka Suchowolca (byłego animatora opcji na GPW). Miałem przyjemność uczyć się od nich „opcyjnego fachu” i dlatego z czystym sumieniem mogę wystawić im rekomendacje „warto posłuchać”.
Tym którzy wolą krótsze wystąpienia, polecam szczególnie drugi dzień, kiedy to m.in. o zmienności będą mówić profesorowie Jajuga i Kobak oraz obecny animator opcji – Górniewicz. Może będzie okazja zadać mu pytania, które stawialiście m.in. na naszych blogach.
Konferencja odbywa się w Warszawie (nie wiem czy są jeszcze wolne miejsca) ale będzie możliwość uczestniczenia w niej zdalnie za pośrednictwem strony WSE Infoengine.
Osoby, które dopiero zaczynają się interesować opcjami zapraszamy na kolejne bezpłatne szkolenia z cyklu:
Opcje – podstawy, strategie, możliwości
Obejmują one m.in. teoretyczne wprowadzenie, zasady obrotu opcjami oraz przykłady podstawowych strategii i wyliczanie depozytu z wykorzystaniem arkusza bossOpcje. 4 grudnia pojawimy się w Częstochowie, 10 grudnia w Gdańsku. Prosimy o wcześniejszą rejestrację na stronie FERK.
Nie tylko edukacyjny charakter będzie miała konferencja
Profesjonalny Inwestor (28-30.11)
Podobnie jak w przypadku letniego Wallstreet w Zakopanem obok szkoleń, wykładów i debat, będzie można „w realu” porozmawiać z inwestorami, analitykami, dziennikarzami i innymi osobami związanymi z rynkiem.
W tym roku w Międzyzdrojach pojawi się również silna ekipa DM BOŚ. Obok Grześka Zalewskiego, który poprowadzi wykład „Jak się bronić przed pułapkami własnej psychiki czyli słów kilka o emocjach inwestora giełdowego” będziemy do Państwa dyspozycji na naszym stoisku, gdzie będzie można m.in. wypróbować NOM‚a na najnowszych telefonach HTC czy porozmawiać z blogerami bossa.pl. Specjalnie uprzywilejowani będą studenci uczestniczący w Forum Kół Naukowych, gdyż dla nich przygotowali swoje wystąpienia: Kathay i Adam Stańczak. Miło mi również poinformować, iż klienci DM BOŚ są uprawnieni do 10% zniżki w opłacie za udział w konferencji.
Jak widać druga połowa listopada i początek grudnia zapowiada się interesująco – również z edukacyjnego punktu widzenia. Uprzedzając sceptyczne głosy o tym, że nie wiedza czyni inwestora skutecznym, pozwolę sobie sparafrazować klasyka: „Wiedza na giełdzie nie daje pieniędzy ale bez niej trudniej jest je zarobić”.
6 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Czy takich szkoleń nie można organizować w weekendy?? Normalni Ludzie od pon. do piątku pracują,studiują w godzinach 8-16 🙂 Rozumiem ze cykl szkoleń to też wasza praca i w weekend chcielibyście odpocząć. Warto rozważyć to na przszyszłość!!
W soboty szkolenia robi ktoś inny. Ale nie mogę napisać kto to i gdzie 😉
Od siebie dodam codzienne sesje na mIRC’u, gdzie co prawda bez Grześka, ale też sie uczymy:)
PROSZE!
Tego typu teksty to jakas plaga uderzajaca w roznego rodzaju artykuly, szczegolnie pisane piorami ludzi z sektora finansowego:
„Kontrakty terminowe na GPW
w trakcie, którego przedstawiciel Giełdy”
W TRAKCIE, KTOREGO PRZEDSTAWICIEL? chyba raczej W TRAKCIE KTOREGO…
Nie jestem jakims purysta jezykowym ale to jest straszne kalectwo jezykowe.
Czy gdzies mozna prezentacje (slajdy) pobrac? Na wideo widac tylko prezentera 🙂
@anonim
Już poprawione. Dzięki za zwrócenie uwagi.
@Adam
Niestety nie wszystko od nas zależy…