Listopad miesiącem … edukacji ;)

Rozmawiając z inwestorami w czasie różnego rodzaju inicjatyw edukacyjnych, zauważyłem, że coraz częściej stają przed dylematem. Zmniejszyć kapitał ponosząc koszty szkoleń, czy wręcz przeciwnie zaciskać pasa również w tej dziedzinie?

Pierwsza grupa wychodzi z założenia, że straciła na rynku bo zabrakło jej wiedzy i umiejętności, druga wierzy, że to tylko kwestia pecha (i ewentualnie Onych). Niezależnie od tego, która grupa okaże się liczniejsza w trakcie obecnego kryzysu, warto zwrócić uwagę na kilka inicjatyw edukacyjnych w których można uczestniczyć nie uszczuplając znacząco portfela.

Już w poniedziałek 17 listopada zapraszamy wszystkich nowicjuszy na rynku kontraktów na szkolenie:

Kontrakty terminowe na GPW

w trakcie którego przedstawiciel Giełdy przedstawi specyfikacje i zasady obrotu na kontraktach indeksowych, na akcje i walutowych. Zaraz po nim, Grzesiek Zalewski będzie mówił o najpopularniejszych strategiach inwestycyjnych, najczęstszych błędach graczy i zasadach podejmowania decyzji. Na przykładach własnych transakcji opowie o problemach, jakie mogą napotkać inwestorzy.

Niestety na powyższe szkolenie brak już jest wolnych miejsc ale chętnych zapraszamy do oglądania relacji internetowej na stronie firmy WSE Infoengine.

Parę dni później (20-21.11) czeka nas kolejna edycja konferencji

CEE Derivatives

Tym razem GPW postawiła na opcje. W programie można znaleźć płatne szkolenia specjalistyczne prowadzone przez Chrisa Marczaka (długoletniego tradera opcji w USA) oraz Marka Suchowolca (byłego animatora opcji na GPW). Miałem przyjemność uczyć się od nich „opcyjnego fachu” i dlatego z czystym sumieniem mogę wystawić im rekomendacje „warto posłuchać”.

Tym którzy wolą krótsze wystąpienia, polecam szczególnie drugi dzień, kiedy to m.in. o zmienności będą mówić profesorowie Jajuga i Kobak oraz obecny animator opcji – Górniewicz. Może będzie okazja zadać mu pytania, które stawialiście m.in. na naszych blogach.

Konferencja odbywa się w Warszawie (nie wiem czy są jeszcze wolne miejsca) ale będzie możliwość uczestniczenia w niej zdalnie za pośrednictwem strony WSE Infoengine.

Osoby, które dopiero zaczynają się interesować opcjami zapraszamy na kolejne bezpłatne szkolenia z cyklu:

Opcje – podstawy, strategie, możliwości

Obejmują one  m.in. teoretyczne wprowadzenie, zasady obrotu opcjami oraz przykłady podstawowych strategii i wyliczanie depozytu z wykorzystaniem arkusza bossOpcje. 4 grudnia pojawimy się w Częstochowie, 10 grudnia w Gdańsku. Prosimy o wcześniejszą rejestrację na stronie FERK.

Nie tylko edukacyjny charakter będzie miała konferencja

Profesjonalny Inwestor (28-30.11)

Podobnie jak w przypadku letniego Wallstreet w Zakopanem obok szkoleń, wykładów i debat, będzie można „w realu” porozmawiać z inwestorami, analitykami, dziennikarzami i innymi osobami związanymi z rynkiem.

W tym roku w Międzyzdrojach pojawi się również silna ekipa DM BOŚ. Obok Grześka Zalewskiego, który poprowadzi wykład „Jak się bronić przed pułapkami własnej psychiki czyli słów kilka o emocjach inwestora giełdowego” będziemy do Państwa dyspozycji na naszym stoisku, gdzie będzie można m.in. wypróbować NOM‚a na najnowszych telefonach HTC czy porozmawiać z blogerami bossa.pl. Specjalnie uprzywilejowani będą studenci uczestniczący w Forum Kół Naukowych, gdyż dla nich przygotowali swoje wystąpienia: Kathay i Adam  Stańczak.  Miło mi również poinformować, iż klienci DM BOŚ są uprawnieni do 10% zniżki w opłacie za udział w konferencji.

Jak widać druga połowa listopada i początek grudnia zapowiada się interesująco – również z edukacyjnego punktu widzenia. Uprzedzając sceptyczne głosy o tym, że nie wiedza czyni inwestora skutecznym, pozwolę sobie sparafrazować klasyka: „Wiedza na giełdzie nie daje pieniędzy ale bez niej trudniej jest je zarobić”.

6 Komentarzy

 1. Radek

  Czy takich szkoleń nie można organizować w weekendy?? Normalni Ludzie od pon. do piątku pracują,studiują w godzinach 8-16 🙂 Rozumiem ze cykl szkoleń to też wasza praca i w weekend chcielibyście odpocząć. Warto rozważyć to na przszyszłość!!

 2. Dominik Jadwisieńczak

  W soboty szkolenia robi ktoś inny. Ale nie mogę napisać kto to i gdzie 😉

 3. Lucek

  Od siebie dodam codzienne sesje na mIRC’u, gdzie co prawda bez Grześka, ale też sie uczymy:)

 4. anonim

  PROSZE!

  Tego typu teksty to jakas plaga uderzajaca w roznego rodzaju artykuly, szczegolnie pisane piorami ludzi z sektora finansowego:

  „Kontrakty terminowe na GPW
  w trakcie, którego przedstawiciel Giełdy”

  W TRAKCIE, KTOREGO PRZEDSTAWICIEL? chyba raczej W TRAKCIE KTOREGO…
  Nie jestem jakims purysta jezykowym ale to jest straszne kalectwo jezykowe.

 5. Adam

  Czy gdzies mozna prezentacje (slajdy) pobrac? Na wideo widac tylko prezentera 🙂

 6. ajakubczyk

  @anonim
  Już poprawione. Dzięki za zwrócenie uwagi.

  @Adam
  Niestety nie wszystko od nas zależy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.