Niektórzy tęsknią za „prostym, starym” NOL2, uważając, że NOL3 jest zbyt skomplikowany i „ma za dużo funkcji”. Innych ogarnia „pusty śmiech” na jego widok, bo ma za małe możliwości. Znakomita większość inwestorów bossa.pl używa go na co dzień, często nie wiedząc nawet, że NOL3 to skrót od Notowania Online wersja 3. Nie wiedząc również, że tak wiele za jego pośrednictwem można zdziałać.

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić zmiany jakie wprowadziliśmy w naszej platformie transakcyjnej – NOL3.

Jak zwykle, będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, propozycje zmian i … pochwały 😉

Lista zmian:

eksport/import pulpitu na serwer,

Ta opcja ucieszy szczególnie osoby korzystające z NOL3 z kilku miejsc. Pulpit można wyeksportować, a nastepnie zaimportować z serwera zamiast zapisywać lokalnie na dysku. Opcja dostępna w Pulpit->Export/Import do/z serwera.

– powiadamianie o transakcji,

Spekulujący po cichu w pracy muszą uważać 😉 Po zrealizowaniu zlecenia może wyświetlić się okno powiadomienia oraz dodatkowo może pojawić się powiadomienie dźwiękowe. Powiadomienie jest dostępne dla wszystkich rachunków klienta – np. na rachunku akcyjnym pojawi sie komunikat o realizacji zlecenia na rachunku kontraktowym.
Opcja dostępna z menu kontekstowego dla okna „Bieżące zlecenia”- Włącz powiadomienia. Ustawienia opcji we Właściwości->Ustawienia->Opcje zleceń->Pozwiadomienie o transakcji.

filtrowanie zleceń w liście rozwijanej wg papieru – okno „Bieżące zlecenia”,

sortowanie_papiery2.PNG

Zmieniono filtrowanie wg papieru ze statycznego na dynamiczne czyli dostępne będą tylko te instrumenty na które złożono zlecenia.

– filtrowanie zleceń w liście rozwijanej wg statusu – okno „Bieżące zlecenia”,

Możliwość filtrowania po statusach zleceń (aktywne, anulowane itd.) – jest to lista statyczna czyli będzie zawierała pełną listę statusów.

– ikona „usuń wszystkie zlecenia” w oknie „Składanie zleceń”.

Usuwa wszystkie zlecenia przygotowane do wysłania na giełdę w oknie „Składanie zleceń”.

– pytanie o usunięcie zakładki,

Na specjalne życzenia inwestora, który notorycznie usuwa przygotowane z taką dbałością zakładki 😉 Zabezpieczenie przed przypadkowym usunięciem zakładki, także odłączonej.

– NOL3 – link do CSP (informacja o spółkach),

Idąc w kierunku lepszej integracji z resztą serwisu bossa.pl wprowadzamy bezpośredni link do informacji o spółce. Po zaznaczeniu spółki i wybraniu opcji Narzędzia->Informacja o spółce wyświetli sie okno Centrum Spółek i Papierów z listą komunikatów, informacjami i wynikami finansowymi spółki. Informacje dostępne tylko dla pakietów zielonych.

– długie nazwy instrumentów w DDE,

Ukłon w kierunku baz danych z pełnymi nazwami. Zamiast nazw skróconych instrumentów (np. AGO) przekazywanych przez DDE można ustawić pełną nazwę (np. Agora). Ustawienia opcji we Właściwości->Ustawienia->DDE. Wymaga ponownego uruchomienia NOL3. Domyślnie są ustawione nazwy skrócone.

– komunikaty systemowe w wizjerze w oknie informacyjnym,

komunikat_systemowy2.PNG

Komunikat wysyłany przez DM BOŚ do klienta na wizjer pojawi sie dodatkowo w NOL3 w wyskakującym
oknie. Komunikat pojawi się także po uruchomieniu.

– wyróżnianie w tabelach notowań:
a) kolorowania tła wybranych kolumn (kolumny limit K, limit S, ostatnie transakcje, LOP),
b) kolorowania czcionek (dynamiczne kolorowanie, gdy nastąpi zmiana/statyczne kolorowanie gdy brak zmiany – wartości TKO i ofert skumulowanych),
c) boldowanie czcionek i wyliczania wzrostu/spadku wartości także dla innych kolumn.
Ustawienia opcji we Właściwości->Ustawienia->Zakładki – Wyróżnione elementy.
Dla kolumn Limit K i S można ustawić dowolny kolor czcionek (dotychczas był to niebieski).

kolorowanie.PNG

zmiany w domyślnych pulpitach:

opisy opcji w profilu opcje, we wszystkich profilach kolory do statusów zleceń, uaktualniono WIG20, kontrakty, opcje.

– poprawki błędów zgodnie ze zgłaszanymi uwagami.

P.S. Osoby, które przyzwyczaiły się do poprzedniej wersji mogą nie wykonywać żadnych czynności. Ci którym zmiany się podobają powinni pobrać nową wersję i postępować zgodnie z komunikatem powitalnym zamieszczonym przy wejściu na rachunek.

35 Komentarzy

 1. GiełduGiełdu

  Zmiany bardzo ciekawe. Na pewno zwiększają znacznie funkcjonalność. Osobiście szególnie podoba mi się usuwanie zleceń, powiadamianie i eksport/import puplitu.

  Moje propzycje dalszych zmian to:
  = zniesienie ograniczenia dotyczącego liczby spółek na jednej karcie (teraz jest 50). Z powodu tego ograniczenia, korzystając z NOL nie mogę przykładowo posortować spółek wg obrotów i wybrać 5 pierwszych z listy.
  = Modyfikowanie zlecenia
  = Największe marzenie, prosty itnerfejs/język do programowania (ale z czasem, żeby można przykladowo składać automatycznie zlecenia na zamknięcie).
  = Największe marzenie, przystosowanie jednej z platform Forexowych do współpracy z GPW ….

  Pozdrowienia,
  GiełduGiełdu

 2. mar

  modyfikowanie zlecenia … to by nam bardzo ułatwiło prace.

 3. karlkir

  można by poprawić zmianę rachunku przy kontraktach Ja kiedyś pisałem o domyślnym wolumenie zlecenia dla kontraktów np 1 na fw20m8 żeby tego ręcznie poprawiać nie trzeba było

 4. mwojciechowski

  @All
  Dziękuję za informacje.
  Wszystkie tematy, które poruszyliście mamy na liście do zrobienia. Pozostaje kwestia priorytetów. Zrobimy badanie szerszej grupy inwestorów (przez rachunki) i wybierzemy najbardziej pożądane zmiany.

 5. opcyk

  A ja proponuje przywrócenie NOL2 , nic więcej nie trzeba. System działał szybciej , zlecenia wchodziły do systemu znacznie szybciej. Przy NOL3 w moim przypadku do 9:30 system chodzi poprawnie (bardzo szybko) , niestety gdy zaczynają sie notowania akcji chodzi to juz znacznie wolniej. A gdy ktoś sobie strzeli pare zleceń od razu o kilka punktów wyżej plus poleci kilka stopów no to wtedy poruszamy sie w zupełnym matrixie i trzeba chwile odczekać zanim system będzie jako tako chodził i nie trzeba czekać 10 sek aby złożyć zlecenie. Reasumując nie wszyscy potrzebują wodotryski (NOL3) , niektórzy potrzebują zwykłego , prostego i szybkiego systemu. pzdr

 6. zero na rachunku

  A ja proponuje cos co w innych BM juz funkcjinuje od dawna. Portfele na rachunku dla kontraktow, tak zeby na kazdym portfelu mozna bylo kozystac z innego systemu transakcyjnego.
  Przykladowo na portfelu 01 stosyjemy system ABC, na portfelu 02 stosujemy system XYZ itd
  Na jednym portfelu mamy pozycje S – bo tak wskazuje system, na drugim mamy L, na trzecim znowu S lub L itp.
  Ilosc portfeli powinna byc ustalana przez wlasciciela konta w zaleznosci od ilosci stosowanych systemow. Oczywiscie rachunek pieniezny jest dla nich wspolny. Kwestia tego rozwiazania byla juz podnoszona w BM BOS, ale bez odzewu. Podobno sa teraz wazniejsze programy i zadania do wdrozenia. No coz, inne biura tez potrzebuja zarobic. Pozdrowienia.

 7. GiełduGiełdu

  @Zero na rachunku
  NIe przesadzajmy, że wszędzie w innych już jest. Ja mam rachunki w 2 (Bossa, BPH) i jest tak samo

  Pozdrowienia,
  GiełduGiełdu

 8. zero na rachunku

  Ja nie napisalem ze wszedzie w innych. Napisalem ze portfele w innych BM funkcjinuja od dawna- wiec nie przesadzam.W przytoczonym BM BPH funkcjonuja od dawna i mam tam 5 portfeli do kontraktow terminowych.
  Super sprawa dla poslugujacych sie kilkoma systemami.
  Pozdrowienia dla GielduGieldu

 9. mlody-inwestor

  Największe marzenie, prosty itnerfejs/język do programowania (ale z czasem, żeby można przykladowo składać automatycznie zlecenia na zamknięcie).

 10. mwojciechowski

  @opcyk
  NOL3 został wdrożony, aby:
  – przyspieszyć proces składania zleceń i przeglądania notowań,
  – zwiększyć efektywność,
  – zwiększyć funkcjonalność.

  Gdybyśmy pozostali przy NOL2 to w połowie 2007 r. musielibyśmy wywiesić białą flagę i zamknąć cały interes. Przestarzała technologia nadawała się już tylko do wymiany.
  Monitorujemy na bieżąco czas przekazywania zleceń i w porównaniu do 2006 r. zanotowaliśmy wyraźną poprawę.
  Zresztą gdyby tak nie było to nie utrzymywalibyśmy pozycji lidera na kontraktach – najszybszym z rynków. Inwestorzy uciekliby tak szybko jak przyszli.
  W przypadku gdy masz codziennie opóźnienia w składaniu zleceń, proponuję skontaktować się z nami – makler@bossa.pl Najlepiej z dokładnym opisem wg strony http://bossa.pl/oferta/internet/pomoc/nol3/wymagania.html

 11. mwojciechowski

  @zero na rachunku
  Niestety muszę potwierdzić informacje, które otrzymałeś wcześniej. Wieloportfelowość interesuje tak mało osób, że wdrożenie jej do systemu internetowego zostało przesunięte na dalszy plan. Usługa jest dostępna dla klientów DM BOŚ składających zlecenia telefoniczne i korzystających z niej można policzyć na palcach jednej ręki.
  Przesunięcie jej w liście priorytetów może nastąpić po przeprowadzeniu ankiety wśród inwestorów inetowych.

  P.S. A tak zupełnie prywatnie. Jaki jest sens utrzymywania jednocześnie pozycji L i S? Oprócz tego, że płacisz podwójną prowizje i podwójny spread przy zamykaniu?
  Przecież zachowanie systemów możesz kontrolować w np. Amibrokerze, a otwierać tylko różnicę. Nie płacisz podwójnych prowizji i spreadu, a zyski straty masz takie same.

 12. ajakubczyk

  @GiełduGiełdu
  Nie planujemy zniesienia ograniczeń ze względu na utrzymanie wydajności.
  Obecne ograniczenia dla NOL3 w DM BOŚ są następujące:
  – max. ilość zakładek: 12 (w tym 2 odłączone),
  – max. ilość instrumentow w zakładce: 100 (a nie jak pisałeś 50),
  – max. ilość instrumentów w tickerze: 40
  – max. ilość instrumentów przekazywanych przez DDE: 100.

  Największe wzrosty/spadki/obroty/liczba zleceń itd najlepiej przekazywać w oddzielnym specjalnym oknie – wkrótce udostępnimy Notowania3PRO ze Staticii, gdzie pojawi sie własnie takie okno. Myślę, że podobne rozwiązanie zastosujemy w następnych wersjach NOLa.

  @ opcyk
  Podejrzewam, że problem związany jest buforowaniem danych przez program antywirusowy (o 9.30 pojawia się nagle więcej danych z uwagi na otwarcie rynku kasowego). Proszę o info – tak jak pisał Michał – na makler@bossa.pl. Zdiagnozujemy problem i zaproponujemy rozwiązanie.

  @wszyscy
  Dziękuję za informacje.

 13. del

  1. Rewelacyjny pomysł z tym eksportem/importem pulpitu na serwer:-) Proponuję dodać do tego opcję automatycznego eksportu przy zamykaniu aplikacji i ew. w regularnych odstępach, np. co 10 min. oraz automatyczny import z serwera przy otwieraniu aplikacji.
  2. Zgadzam się, że potwierdzenie usunięcia zakładki to dobra rzecz;-)
  3. Przyłączam się do próśb o modyfikację zlecenia.
  4. Nie rozumiem dlaczego po modyfikacji listy walorów w zakładce, automatycznie są one sortowane alfabetycznie:-( Gdyby było mi to potrzebne, mogę to zrobić sam, jednym kliknięciem. A tak, ustawiona ręcznie kolejność walorów w zakładkach jest przez aplikację rozwalana. Wiem, że mogę zachować kolejność posługując się opcjami dodaj/usuń walory, ale to dużo więcej roboty;-) Przydałoby się to zmienić – tzn. zachowywać starą kolejność walorów po modyfikacji składu zakładki.
  5. Dlaczego nie ma pełnego arkusza zleceń w NOL3? Żeby z tego skorzystać trzeba korzystać ze Statiki… Trochę bez sensu;-(
  6. Przydałoby się okienko informacji PAP (w innych BM-ach takie coś jest 😉 )
  7. Na stronie głównej serwisu klienta przydałaby się informacja o sumie aktywów (rachunek akcji rachunek kontraktów). Mogłaby być umieszczona po lewej stronie nad linkiem "Zakończ pracę".
  I to by było, na razie, na tyle;-)
  Pozdrawiam, del

 14. del

  Ad 7. rachunek akcji rachunek kontraktów, miało być.

 15. del

  Ostatni raz: r. akcji PLUS r. kontraktów.

 16. kontrakt

  1.Wieloportfelowosc tylko ulatwia a nie przeszkadza wd mnie … a strategie wykorzystania wieloportfelowosci najlepiej zostawic inwestorom bo to oni placa prowizje i skoro wola placic wiecej to widocznie jest cos /RYZYKO/ ktore czasami warto zmieniejszyc … wd mnie prawda jest inna … Wasz sytem wymaga "renowacji" a to kosztowne niestety, predzej czy pozniej bedziecie musieli to zrobic … narazie łatacie to NOL3 i liczycie ze to wystarczy wd mnie to pomyłka, ktoś ma dobra pensje i ma dobry humor patrzac na wyniki biura w dziale podejmujacym decyzje, na zasadzie jest dobrze wiec po co zmieniac. Kto mi nie wierzy niech sprobuje zalozyc sobie dwa rachunki internetowe … nie uda mu sie bo … niestety system BOSia sie wysypie przy rozliczeniach :/ taka prawda
  Na forexie sa dwa portfele oraz w biurze BZWBK jako jedynym chyba i nikomu to nie przeszkadza, mi to tylko pomaga.
  Przy okazji czas rozliczenia sesji w BZWBK i w BOS to niebo a ziemia …. w BZWBK to 18:00-20:00 w BOS od 21:00 a czasami i 23:00 niby drobna sprawa a jednak im szybciej tym lepiej …

  2.Kolejna sprawa to modyfikacja zlecen ale tu trzeba pewnie mocniej zmienic caly sytem i zainwestowac wiec pewnie bedziemy mamieni slodka gadką ale moze sie myle 🙂 bo mozliwosc MODYFIKACJI ZLECEN JEST WIELCE OCZEKIWANA.

  3.NOL 2 to archaizm i … NIGDY WIECEJ.

  4.Wprowadzone drobne zmiany w NOL3 sa dobre i na pewno pomagaja lecz inwestorzy oczekuja zmian wiekszego kalibru /wieloportfelowsco,modyfikacje/ , czy trzeba czekac na zmiane lidera w obrocie kontraktami zebyscie sie otrzasneli … a kiedy zmienicie system, jak bedzie bessa i nie bedzie kasy … no nie badzcie jak nasz rzad 🙂

  5. Pochwala za Statice bardzo przydatny program przynajmniej dla mnie.

  6.Pochwala za wykresy i sposob pokazywania informacji w BOSSIE.

  7. Kiedy zrobicie jakis facelifting rachunkow zeby to nie wygladalo jak okienko z WINDOWS 95 🙂

  Przyjacielowi sie mowi prawde wiec napisalem Wam troszke prawdy 🙂
  pozdrawiam dział bosia

 17. mwojciechowski

  @del
  >4. Wiem, że mogę zachować kolejność posługując się opcjami dodaj/usuń walory, ale to dużo więcej roboty;-)

  Zawsze mi się wydawało, że NOL3 ma najprostszy system dodawania walorów. klawisz insert i wpisanie początku nazwy.
  Może być mniej roboty?

  > 5. Dlaczego nie ma pełnego arkusza zleceń w NOL3?

  Walka z wydajnością. Jeden użytkownik z pełnym arkuszem i otwartymi kontraktami=kilkunastu „zwykłych” użytkowników.

  >6. Przydałoby się okienko informacji PAP (w innych BM-ach takie coś jest 😉 )

  PAP uznał, że musielibyśmy płacić podwójnie za takich użytkowników ;(( Dlatego musimy to łatać małym okienkiem
  ze strony: http://bossa.pl/komunikaty/ (kliknij małe okienko).

  > 7. Na stronie głównej serwisu klienta przydałaby się informacja o sumie aktywów (rachunek akcji rachunek kontraktów).

  Zanotowałem. Miałem taki pomysł w 2000 r. ale odpadł w trakcie wdrażania systemu.

  Dzięki za feedback.

 18. mwojciechowski

  @all
  Modyfikacje mają bardzo wysoki priorytet.

  @kontrakt

  > 1.Wieloportfelowosc tylko ulatwia a nie przeszkadza wd mnie ?

  Nigdy nie twierdziłem, że przeszkadza. Powtórzę. Nie jest to wg nas funkcjonalność najbardziej oczekiwana przez inwestorów.
  Będziecie mogli zmienić nasze przeświadczenie wypełniając ankietę, którą wyślemy na rachunki.

  > 7. Kiedy zrobicie jakis facelifting rachunkow zeby to nie wygladalo jak okienko z WINDOWS 95 🙂

  Priorytety, priorytety, priorytety. Od zawsze byliśmy przeciw migającym bajerom. Stawiamy na prostotę rozwiązań.

  >Przyjacielowi sie mowi prawde wiec napisalem Wam troszke prawdy 🙂

  To co napisałeś jest tylko Twoim subiektywnym odczuciem, a nie prawdą. W wielu kwestiach się mylisz – szczególnie w tym, że „nie chce nam się nic zmieniać, bo mamy ciepłe posadki”. O większości zmian piszemy na stronie Nowości http://bossa.pl/pomoc.html
  Nie uważam, żeby było ich mało.
  W przeciągu następnego miesiąca myślę, że zadziwimy Cię kolejnymi zmianami – znów innowacyjnymi na polskim rynku.
  Pozdrawiamy Cię również serdecznie.

 19. del

  @mwojciechowski
  >4 Zawsze mi się wydawało, że NOL3 ma najprostszy system dodawania walorów. klawisz insert i wpisanie początku nazwy.
  Może być mniej roboty?

  Jasne. Kiedy chce się dodać jeden, dwa walory, to się świetnie sprawdza. Ale jak trzeba dodać i usunąć po kilkanaście… to już metoda "insert i wpisanie…" wcale nie jest wygodna. Delikatnie mówiąc.

  > 5. Dlaczego nie ma pełnego arkusza zleceń w NOL3?

  > Walka z wydajnością. Jeden użytkownik z pełnym arkuszem i otwartymi kontraktami=kilkunastu ?zwykłych? użytkowników.

  Rozumiem, co nie znaczy, że mi się podoba;-) Może dałoby się zastosować jakieś rozwiązanie kompromisowe, np. wyświetlanie pełnego arkusza przez 5-10 sekund i automatyczne zamykanie przez system. Nie byłoby to wygodne dla tego użytkownika, który chciałby mieć stały podgląd pełnego arkusza kontraktów, więc jest mało prawdopodobne, że system zostałby nadmiernie obciążony. Z drugiej strony, taki podgląd, w przypadku mało płynnych akcji, kontraktów innych niż FW20, czy opcji wcale nie jest fanaberią i przydałby się chociaż "na chwilę", dla lepszej orientacji. Przecież tak naprawdę pełen arkusz nie jest potrzebny bez przerwy, więc takie kompromisowe rozwiązanie byłoby dla większości użytkowników zupełnie wystarczające. Konieczność uruchomienia drugiej aplikacji (Statica), tylko po to, żeby skorzystać z pełnego arkusza, który przydaje się czasami, nie zachęca do korzystania najdroższej oferty;-)

  >6 PAP uznał, że musielibyśmy płacić podwójnie za takich użytkowników ;(( Dlatego musimy to łatać małym okienkiem
  ze strony: http://bossa.pl/komunikaty/ (kliknij małe okienko).

  Trochę to mniej wygodne, ale myślę, że można się przyzwyczaić, więc nie będę się upierał;-)
  A propos wygody: może to kwestia gustu, ale moim zdaniem strona główna Bossa.pl jest wyjątkowo nieczytelna:-( Panuje tam spory bałagan i sprawia wrażenie wiecznej prowizorki. Stałym użytkownikom, takim jak my;-) to utrudnia korzystanie, ale można się przyzwyczaić. Gorzej z tymi, którzy dopiero zastanawiają się nad założeniem rachunku inwestycyjnego. Wasza strona wygląda niezbyt profesjonalnie i nie zachęca do korzystania. Dużo informacji, ale trudno znaleźć to, co akurat potrzebne. Wiem, co mówię, bo sam jestem Waszym klientem od niedawna i pamiętam, jak mnie to odpychało, kiedy wybierałem BM.

  > Dzięki za feedback.

  Dzięki za odpowiedź;-) Miło, że Bossa jest zainteresowana, tym co myślą klienci.
  Pozdrawiam

 20. karlkir

  Ja mam taką propozycję korzystam z serwisu sooq.pl oni tam mają taką fajną bazę historyczną niby to wszystko jest u was ale tam sobie co sobota ściągam jeden plik archiwum jakieś 160 mega w zip i mam wszystko co potrzeba większość to dane EOD ale jest katalog intra akcje 5 minut i intra indeksy taki gotowiec. kursy akcji mają przeliczone z uwzględnieniem splitów dywidend pp

 21. gracz

  Witam
  Chętnie dorzucę swoje trzy grosze:
  oprócz bossy posiadam rachunek w dibre, oba aktywnie wykorzystuję, wcześniej miałem lub testowałem w kilku innych biurach
  – w dibre funkcjonują portfele dla kontraktów, ja mam ich trzy, nie wykorzystuję ich przez cały czas ale w razie potrzeby są do dyspozycji, dołączam się do wniosku poprzedników i czekam na ankietę 😉
  – czekam z niecierpliwością na modyfikację zleceń, cieszę się, że "mają bardzo wysoki priorytet"!
  – w ing spotkałem się z taką fajną funkcjonalnością, jak warunkowe składanie zleceń, przy czym warunki mogą być ustalane w oparciu np. o wskaźniki analizy technicznej, "bawiłem" się tym co prawda tylko na rachunku testowym, ale myślę, że chociaż częsciowo zbliżyłoby to do wspomnianego marzenia GG czyli interfejsu programowego, a DM BOŚ na pewno zyskałby nową jakość, zwłaszcza wśród inwestorów posługujących się w mniejszym lub większym stopniu AT (których coraz więcej) lub chociaż chcących założyć inne warunki wejścia/wyjścia niż LimAkt
  – zastanawia mnie też problem wydajności nol3, osobiście używam jeszcze statici częściej niż nola, trochę z przyzwyczajenia, trochę też bardziej mi odpowiada pod kilkoma względami, ale tam nie ma problemu z wydajnością nawet przy podglądzie wszystkich dostępnych instrumentów i otwartym pełnym arkuszu zleceń dla kontraktów
  To takie moje szybkie subiektywne spojrzenie.
  Pozdrawiam wszystkich i ekipę bossa.pl w szczególności.

 22. recenzent

  modyfikacja zleceń jak najbardziej potrzebna. przychylam sie do opinii, że strona bossa jest po prostu brzydka "jak w win95". nie chodzi o to żeby ją zapaskudzić flaszami itp. ale żeby chociaż zmienić jej kolory na pastelowe , i tło na jakieś nie-bure. niby szczegół, ale jednak jest zniechęcający ten image. dla porównania http://www.bosbank.pl/ . tam jest niby tak samo, ale jednak przyjemniej

 23. mwojciechowski

  @del
  Ale jak dodawałeś kilkanaście instrumentów to one i tak dodawały się wg alfabetu? Wydaje mi się, że w tej kwestii nic się nie zmieniło. Jeśli coś źle zrozumiałem to proszę o info – przeanalizujemy problem raz jeszcze.

  @del i recenzent
  Pracujemy nad „używalnością” i prostotą poruszania się po stronie. Zmieniony zostanie także wygląd. Niestety zakończenie prac się przesunęło, dlatego nic więcej nie mogę nt. napisać ;(

  @gracz
  Rozwiązanie przejściowe o którym piszesz jest moim zdaniem zbyt proste. Mało kto zdecyduje się wystawiać zlecenia tylko na podstawie jednego wskaźnika AT.
  Co do wydajności NOL’a i Statiki. To dużo dłuższy temat. W skrócie odpowiem: Statica nie ma tylu klientów co NOL 😉
  Jeśli inwestycje w sprzęt będą wystarczającym rozwiązaniem zmniejszymy ograniczenia w NOL3.

  Jeszcze raz dziękuję za Wasze spostrzeżenia i zachęcam do wypełnienia ankiety, która niebawem ruszy na naszych stronach.

 24. del

  @mwojciechowski
  Rzeczywiście. Wygląda na to, że nieprecyzyjnie wyjaśniłem, o co chodzi. Są dwa sposoby na zmianę listy walorów:
  1. Dodawanie walorów przez użycie funkcji Walory > Wstaw w menu kontekstowym (ew. klawisz Insert) i usuwanie przez klawisz Delete. Tu wszystko jest OK – walory nie sortują się według alfabetu. Ten sposób jest dobry, kiedy chce się dodać albo usunąć parę pozycji. Ale przy dużej liczbie zmienianych walorów robi się pracochłonny.
  2. Dodawanie i usuwanie walorów przez użycie funkcji Walory > Modyfikuj w menu kontekstowym. Ja wolę właśnie tą metodę, bo przy dużych zmianach jest szybsza i wygodniejsza. Problem w tym, że po każdym użyciu funkcji Modyfikuj wszystkie walory w zmienianej zakładce są sortowane alfabetycznie i cały wysiłek włożony w ustawienie kolejności walorów od najważniejszych do najmniej ważnych idzie na marne. Sprawdzałem to na różne sposoby i efekt jest zawsze taki sam.

  Nie czepiałnym się tego, gdyby nie to, że korzystam też z NOL3 w BM BZWBK, a kiedyś korzystałem w BM BPH i wiem, że tam po Modyfikacji listy walorów ich kolejność zostaje bez zmian, tylko nowe dopisywane są na końcu listy. Skoro w innych BM-ach takie coś działa, uznałem to za standard;-) Można się oczywiście przyzwyczaić do ręcznego wstawiania i usuwania walorów i jak będzie trzeba to się przyzwyczaję, bo w sumie NOL3 w BOSSIE jest najlepszy;-) Wolałbym jednak poprawioną funkcję Modyfikuj.

  Co do wyglądu i funkcjonalności strony, to zdaję sobie sprawę, że jest z tym trochę roboty, a i tak wszystkim się nie dogodzi. Mam tylko jedną uwagę: dobrze by było, żeby chociaż Mapa Serwisu była na wierzchu (w głównym menu), bo jest przecież jak spis treści w książce i powinna być widoczna. Umieszczenie jej w zakładce Edukacja jest jak schowanie tego spisu treści w jednym z rozdziałów książki.

  Chyba wystarczy tych uwag ode mnie;-) Ankietę na pewno wypełnię.
  Pozdrawiam

 25. ajakubczyk

  @del
  Sortowanie alfabetyczne wprowadziliśmy na życzenie inwestorów, jako bardziej logiczne niż dodawanie papierów na końcu listy, pozostawiając jednoczesnie możliwość wstawiania papierów w dowolnym miejscu poprzez klawisz INS (DEL – usuwania, bez zmiany w sortowaniu). Korzystasz z NOLa w innym DM i być może to są twoje przyzwyczajenia odnośnie sortowania. W Notowaniach Staticii (czy też w aplikacji Intraterm) także papiery są sortowane afabetycznie – więc moze to jest standard na rynku 😉 Najlepiej by było gdyby użytkownik miał wybór – jeżeli nie będzie przeciwwskazań technicznych to postaramy sie wprowadzić takie rozwiązanie, ale z sortowania alfabetycznego nie zrezygnujemy.

  PS.
  Dla zainteresowanych tu jest historia wersji NOL3 http://bossa.pl/oferta/internet/pomoc/nol3/historia.html

  pozdrawiam

 26. del

  @ajakubczyk
  Dzięki za wyjaśnienia. Zrozumiałem;-) Również w Sidomie (ING) walory są sortowane alfabetycznie – i właśnie m.in. dlatego wolę NOLa niż Sidomę czy Staticę 😉 Faktycznie, najlepszy byłby wybór. Póki co, powoli zacznę się przyzwyczajać do klawiszy INS i DEL.
  Również pozdrawiam

 27. Marti

  Witam !
  Oto moje propozcyje:

  #1 Mozliwosc uruchomienia NOL3 niezaleznie z systemu. Teraz musze sie logowac na strone a nastepnie uruchomic NOL3, super by bylo gdyby mozna bylo sie logowac bezposrednio z programu, jestem uzytkownikiem iPlusa i zazwyczaj komputer mam wlaczony i np gdy latam gdzies po miescie musze 10x zamykac wasza strone(wraz z niewiarygodnie upierdliwym "czy chesz sie wylogowac" to tez out 🙂 albo chociaz mozliwosc wylaczenia samemu) zamykac NOL logowac sie jeszcze raz i uruchomic program.

  #2 Guzik polacz ponownie w NOL (chodzi o polaczenie z systemem) jak juz napisalem wyzej latajac i tracac czesto sygnal NOL wkoncu przestaje probowac odzyskac kanal komunikacyjny = kolejne uruchamianie.

  #3 zliczanie ile akcji przemielilo sie po danej cenie teraz musze sobie formulki pisac w excelu :]

  #4 mozliwosc skladania zlecen np w kilku transzach np 5x100akcji

  #5 guziki guziki i jeszcze raz guziki, wiem ze sa ale kozystam z nich raz na pol roku a te funkcje z ktorych sie naprawde kozysta sa ukryte PPM -> narzedzia: wykres itd. Milo by bylo zobaczyc to jako szybkie skroty w gornym panelu.

  #6 wersja na MAC 🙂 nawet nie wiece ile klientow zdobylibyscie majac NOL dzialajaca na macOS 🙂 nawet cos prostego w javie.

  to tyle czekam na pozytywna krytyke

  Pozdrawiam

 28. ajakubczyk

  @Marti
  1 i 2 – weźmiemy te pkt pod uwagę przy następnych modyfikacjach. W tej konkretnej sytuacji mogę zaproponowac korzystanie z N2PRO.
  3 – proszę o więcej informacji jak miała by wyglądać prezentacja takich wyników
  4 – taka możliwość jest dostępna poprzez zlecenia WUJ (z wielkoscią ujawnianą np. sprzedajemy 500 akcji z WUJ 100) lub wysyłając zlecenia z koszyka (klikamy z koszyka np. 5 razy na zlecenie sprzeda 100 akcji)
  5 – w menu Narzędzia są skróty klawiszowe z których mozna korzystać, rozumiem że tu raczej chodzi o zarzadzanie ikonami na pulpicie ?
  6 – zarząd nie byłby zbytnio zadowolony, gdybyśmy mieli wprowadzić czwartą aplikację do notowań (jest NOL3, N2PRO, NOM i jeszcze strona migawki). Prosze wziąć pod uwagę, że MacOS jest systemem niszowym w Polsce – polecam zestawienie na stronie ranking.pl (0,3 % udziału w systemach operacyjnych). Można poeksperymentować z emulatorami systemu Windows np. pod WINE w Linuksie można korzystać z N2PRO.

  Dziękuje za uwagi i pozdrawiam.

 29. mcGregor

  Moje pytanie jest bardziej fundamentalne.
  Kiedy można spodziewać się udostępnienia API?

 30. mwojciechowski

  @mcGregor
  Moja odpowiedź jest taka sama jak w kilku innych wpisach. Bez komentarza. Niestety.

 31. Jurgen

  Moja propozycja: stop lost i take profit. Bardzo by się przydały na kontraktach terminowych 😀 Oczywiście teraz można ustawić limity, ale jak jeden zostanie wykonany to drugi zostaje i też może się wykonać robiąc szkody.

 32. Bhaal

  Ja chce zwrocic uwage ze MacOS niby jest niszowy ale prawie kazdy z inwestorow jakich znam uzywa tych komputerow i narzekaja na to ze NOL-a nie moga uzywac… Chce tez powiedziec, ze sprzedaz macbookow wzrasta w Polsce i moze by warto w koncu pomyslec o takiej wersji….

 33. mdlubak

  @Bhaal – pomimo wzrostu sprzedazy makow w Polsce, jest to dalej ilosc „sladowa” w stosunku do sprzedazy pecetow(notebook’ow). Dopoki nie bedzie wiekszego zainteresowania Makami w Polsce dopoty sytuacja pozostanie bez zmian. Niestety ceny Makow w Polsce dalej sa zaporowe. Nie wszystko da sie zmierzyc ale proponuje zerknac na strone: http://www.ranking.pl/

 34. bx2

  Jeśli chodzi o MacOS to Panie i Panowie mamy Parallels.. Spokojnie używam na tym AmiBrokera, NinjaTrading i wszytskie inne windowsowe programiki, których potrzebuje. Wystarczy się wysilić i poszukać w internecie.

 35. mdlubak

  @bx2 – i tak i nie, Parallels(podobnie jak VMware Fusion) jest platne, nie mogac przetestowac tej platformy, nie mozemy jej polecac. Pamietaj ze trzeba do tego dokupic jeszcze Windows. No i na koniec boot camp to zawsze boot camp, zadna wirtualizacja tego nie zastapi, ale cos za cos. Na linuksie tez da sie NOL3 odpalic bez problemow, trzeba tylko troche pokombinowac ale sie da. Zakladamy z gory iz klient powinien bez kombinowania zainstalowac NOL3, a na chwile obecna tak jak napisalem ilosc Makow w PL jest sladowa, azeby pisac natywne oprogramowanie pod MacOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.