Po kilku latach nieprzerwanych wzrostów, główne indeksy giełdowe w Warszawie dostały zadyszki. Inwestowanie nie jest już tak łatwe jak to mogło wydawać się jeszcze niedawno, szczególnie początkującym inwestorom. Coraz trudniej jest znaleźć akcje, które zapewnią zysk łatwy i przyjemny, tj. walory utrzymujące długoterminowy trend wzrostowy, które warto kupić i trzymać w portfelu, nie przejmując się tym, co się dzieje na rynku.

Takie walory, silniejsze od rynku można zawsze znaleźć, a najlepszym dowodem jest rok 1994, jak dotąd najczarniejszy, w historii Warszawskiej Giełdy. Kiedy między 1 stycznia a 31 grudnia główny indeks stracił aż 39,9%, walory Remaku…. przyniosły 62% zysku.

Inwestorów często nurtuje pytanie, – jaka strategia sprawdza się zatem najlepiej w dobrych, a jaka w trudnych czasach?

Moim zdaniem, nie ma złotego środka. Giełda to takie dziwne miejsce, gdzie wyjątki potwierdzają reguły, chciwość konkuruje ze strachem, a psychologia króluje nad realiami. Czasem od ?bezwzględnych wartości” mierzonych w formie zysku, dywidendy czy prognoz ważniejsze są ogólne trendy czy zjawiska. Zawsze jednak w cenie są: wiedza na temat mechanizmów rządzących ekonomią, umiejętność czytania i interpretowania informacji oraz umiejętność prognozowania.

Napływ wielu informacji, przeplatanych wszechobecnym spamem i ?szumem” medialnym jest ogromny. Dlatego też będę starał się w swoim blogu ?łowić” w tym morzu informacji, to, co jest, moim zdaniem ważne, zwracając uwagę na strategiczne tematy ważne dla rynku, trendów, branż, a nieraz i dla konkretnych spółek.

8 Komentarzy

 1. tomfid

  "Wiedza na temat mechanizmów rządzących ekonomią" – nareszcie ktoś to zauważył pośród gigantycznego grona techników. Swoją drogą ciekawie na ten temat pisze Sperandeo w Trader Vicu

 2. karlkir

  O nikt nie wpisuje nic Ja mam trochę lotosu po 33,7 średnio czemu to tak spada. Nie wiem chodzi o wycenę Petrobaltiku czy jeszcze jakiś inny haczyk czy po prostu spada.

 3. jtyszko

  PAP podał dzisiaj, iż analitycy Unicredit, w raporcie z 3 marca, obniżyli rekomendację dla akcji Lotosu do "sprzedaj" z "trzymaj". Kieunek zalecenia – jednoznaczny, jeszcze bardziej jednoznaczna jest bardzo duża zmiana wyceny – cena docelowa akcji Lotosu została bowiem obniżona aż o 12 zł (!!!) do 30 zł z 42 zł. To moim zdaniem, główny powód słabego zachowania Lotosu we wtorek – bardziej zmiana wyceny, niż zalecenie.

 4. karlkir

  akurat tez to przeczytałem ale oprócz suchego komunikatu nic więcej nie wiem no zobaczę jeszcze trudno mi uwierzyć że aż tak źle jest ze spółką ale wyraźnie gorzej niż rynek się zachowuje.

 5. jtyszko

  Proponowałwym ugryżć temat tak – co takiego jest w spółce (szczególnie w porównaniu z PKN-em), że powinna się zachowywać lepiej niż rynek? Jeśli nie znajdzie Pan argumentów, to znaczy, że spółka na słabym rynku zachowuje się właściwie. Radziłbym też przyjrzeć się wynikom i pozycji rynkowej oraz i perspektywom na kolejne kwartały, bo moim zdaniem, rewelacji tam nie ma ;-(

 6. karlkir

  Dobre nie napisałem o orlenie bo akurat go nie mam ale on podobnie ryje dno Akurat na tyle jestem długo na rynku żeby z nim nie walczyć. Za to w Usa jest wesoło znowu Pozdrawiam

 7. Klan

  Wielu inwestorów pywiązuje za dużą uwagę do naszej gospodarki, ale przecież odkąd jesteśmy w OECD to mamy sporo kapitału obcego, a nasz wypływa za granicę, więc trzeba NIESTETY patrzeć na teprzykre dane w USA, bo globalizacja staje sie nieco przekleństwem, a nie dobrodziejstwem, jeśli chodzi o rynki finansowe

 8. jtyszko

  @Klan: moim zdaniem, z czasem się na pewno doczekamy większej siły relatywnej naszej GPW, tylko trzeba aby emocje na rynkach opadły, teraz trzeba na te dane się czaić, bo widać co się dzieje przed i po ich publikacji, więc trzeba zaakeptować taki stan rzeczy, jeśli nie można go zmienić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.