KUKE “rzuca rękawicę” amerykańskim agencjom ratingowym!

KUKE – czyli Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych rozpoczeła publikację własnych ratingów, w których oceniana jest sytuacja gospodarcza i polityczna krajów – pod lupą znalazły się kraje z Europy, Azji, Ameryki…

W pierwszym, lipcowym notowaniu – Polska otrzymała rating A+ z perspektywą stabilną. Najwyższe oceny, czyli AAA otrzymały min. Austria, Francja, Japonia, USA… Gorzej od Polski oceniono Portugalię i Turcję (BBB). Rosja na równi z Meksykiem i Islandią (BBB). Na końcu kolejki – Turkmenistan i Uzbekistan (C). Tuż przed nimi Grecja (B), którą KUKE postrzega gorzej niż Ukrainę (B+)

Jak czytamy na stronie KUKE: “Aktualizacja ratingów przeprowadzana będzie co kwartał oraz zawsze gdy nastąpi istotna zmiana parametrów gospodarczych czy politycznych, wymuszająca istotną zmianę oceny ryzyka danego kraju.” Konkurencją dla Standard&Poors, czy Fitch – nie będziemy, ale to na pewno krok w dobrym kierunku. Jak powiedział Neil Armstrong lądując na księzycu: “To jeden mały krok dla człowieka i ogromny skok dla ludzkości”.

Skoro agencje amerykańskie oceniają USA, KUKE może i powinna oceniać Polskę. I dobrze! Oby więcej takich, nawet mało znaczących (przynajmniej na razie) ratingów w kolejnych krajach Unii i na innych kontynentach. Sama Angela Merkel zachęca do tworzenia agencji ratingowych w Europie. Zawsze to więcej informacji dla inwestorów, a co z nimi zrobią – to już ich – “krótka” lub “długa” tajemnica 🙂

Pełny raport dostępny jest na stronie KUKE.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

1 Komentarz

  1. kajet

    Zabawne jest to, że KUKE jest własnością Skarbu Państwa z niewielkim udziałem BGK. Tak więc firma ta oceniła wiarygodność kredytową swojego właściciela :)))

    Agencje ratingowe nie dzielą się na “istniejące, amerykańskie” i “nieistniejące, europejskie”. Dzielą się na “obdarzone ustawowym monopolem, znane, raczej niepoważne” i “nieobdarzone ustawowym monopolem, mniej znane, raczej poważne”. Do tej drugiej grupy zaliczyć można np. Egana Jonesa (http://www.egan-jones.com/) czy Weiss Ratings (http://www.weissratings.com/).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *