KUKE „rzuca rękawicę” amerykańskim agencjom ratingowym!

KUKE – czyli Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych rozpoczeła publikację własnych ratingów, w których oceniana jest sytuacja gospodarcza i polityczna krajów – pod lupą znalazły się kraje z Europy, Azji, Ameryki…

W pierwszym, lipcowym notowaniu – Polska otrzymała rating A+ z perspektywą stabilną. Najwyższe oceny, czyli AAA otrzymały min. Austria, Francja, Japonia, USA… Gorzej od Polski oceniono Portugalię i Turcję (BBB). Rosja na równi z Meksykiem i Islandią (BBB). Na końcu kolejki – Turkmenistan i Uzbekistan (C). Tuż przed nimi Grecja (B), którą KUKE postrzega gorzej niż Ukrainę (B+)

Jak czytamy na stronie KUKE: „Aktualizacja ratingów przeprowadzana będzie co kwartał oraz zawsze gdy nastąpi istotna zmiana parametrów gospodarczych czy politycznych, wymuszająca istotną zmianę oceny ryzyka danego kraju.” Konkurencją dla Standard&Poors, czy Fitch – nie będziemy, ale to na pewno krok w dobrym kierunku. Jak powiedział Neil Armstrong lądując na księzycu: „To jeden mały krok dla człowieka i ogromny skok dla ludzkości”.

Skoro agencje amerykańskie oceniają USA, KUKE może i powinna oceniać Polskę. I dobrze! Oby więcej takich, nawet mało znaczących (przynajmniej na razie) ratingów w kolejnych krajach Unii i na innych kontynentach. Sama Angela Merkel zachęca do tworzenia agencji ratingowych w Europie. Zawsze to więcej informacji dla inwestorów, a co z nimi zrobią – to już ich – „krótka” lub „długa” tajemnica 🙂

Pełny raport dostępny jest na stronie KUKE.

1 Komentarz

  1. kajet

    Zabawne jest to, że KUKE jest własnością Skarbu Państwa z niewielkim udziałem BGK. Tak więc firma ta oceniła wiarygodność kredytową swojego właściciela :)))

    Agencje ratingowe nie dzielą się na „istniejące, amerykańskie” i „nieistniejące, europejskie”. Dzielą się na „obdarzone ustawowym monopolem, znane, raczej niepoważne” i „nieobdarzone ustawowym monopolem, mniej znane, raczej poważne”. Do tej drugiej grupy zaliczyć można np. Egana Jonesa (http://www.egan-jones.com/) czy Weiss Ratings (http://www.weissratings.com/).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.