O zakazach i nakazach słyszymy już od dzieciństwa. Czasem takie zakazy służa naszemu dobru, a czasem są …bo są – bo tak wynika z zasad kulturowych, tradycji a czasem – z czyjegoś „widzimisię”. Nieraz jest to też tylko nie niosąca żadnych konsekwencji – nazwa lub sformułowanie.

Dlaczego podjąłem taki temat?  Dowie się ten, kto dotrze do końca wpisu 🙂

 

Na poważnie

W polityce mogą istnieć  „zakazane partie” ( w zasadzie szybko przestają istnieć :-))

Art 13 naszej Konstytucji stanowi, że „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.”

W wielu krajach istnieją „zakazane symbole” – np. totalitarne

 

Zakazane są  – lub mogą być (pod twardymi sankcjami prawnymi) niektóre używki….

 

 

Literacko i kulturowo

Chińczycy mają swoje przyciągające turystów „miasto zakazane

 

…a fani Harrego Pottera – „zakazany las

 

Wciąż nas bawią „Zakazane piosenki” 

 

 

Dogmaty wiary i moralności

W tradycji crześcijańskiej i dogmatach moralnych rozpowszechione jest pojęcie „zakazanego owocu”

 

Regulacje prawno-moralne też potrafią nieźle zaskoczyć – oto kilka „dziwnych zakazów” – regulacji dotyczacych moralności rodem z USA – krainy swobód obywatelskich 🙂

zaczerpnięte ze strony:

http://facet.dlastudenta.pl/artykul/Made_in_America,23821.html

„W Seattle młodym panienkom zakazano siadać na kolanach swoich sympatii w publicznych środkach lokomocji. Złamanie tego zakazu grozi kara więzienia do pół roku.

W Arkansas mężczyzna ma prawo bić swoja konkubinie, pod warunkiem że nie robi tego częściej niż raz w tygodniu.

Na Florydzie niezamężne kobiety pójdą do wiezienia, jeśli będą skakać na spadochronie w niedzielę.

Na Alasce nie wolno budzić niedźwiedzi ze snu zimowego w celu zrobienia im fotografii”.

 

Puenta – „zakazany spot”

Na koniec coś nowego i bardzo aktualnego – nie najnowszy, ale na pewno robiący duże (ostatnio pewnie coraz większe) wrażenie spot telewizyjny. Spot przygotowany przez amerykańską organizację CAGW (Citizens Against Government Waste – http://www.cagw.org/), którego emisja została ZAKAZANA w niektórych stacjach – np. ABC czy History Channel.

Obejrzyjcie (kto jeszcze nie widział) i oceńcie sami!

http://www.youtube.com/watch?v=TYKAbRK_wKA

Czy ten spot słusznie został przez niektórych „zakazany”?

A prawda was wyzwoli… 🙂

17 Komentarzy

 1. srebrnooka.bblog.pl

  W „politycznie poprawnej” kulturze, nie dziwi mnie taki zakaz i nie ma on raczej wspólnego z samą puentą przekazu, ale możliwością wzbudzania wrogich uczuć wobec „przyjaznego” kraju. Tak przynajmniej mi się wydaje.
  I pod tym względem, gdyby np. Niemcy zakazali puszczania reklam w których pracujący w Niemczech Polacy nabijają się z nich jako leni którzy nie pracują, jak najbardziej zrobili by to słusznie.

  Forma niedopuszczalna, treść jak najbardziej.

 2. jtyszko (Post autora)

  Może czasem trzeba kogoś zdrowo potrząsnąć, żeby obudzić – szczególnie kogoś, kto myli sen z rzeczywistością i śpi – choć wydaje mu się, że nie spi. Taka „terapia szokowa”.

 3. szadora

  A mnie spot nie wydał się jakoś szczególnie wstrząsający i nie wiem czy swojej kariery nie zawdzięcza głównie temu że stał się zakazany:) No ale to tylko lepiej dla słusznego w końcu przekazu…

  1. gzalewski

   Tak na szybko – spot jest sprzed blisko roku. Sprawa też, przy czym o tym zakazie informuja takie raczej niszowe portale, wiec warto by gdzies poszukac wiarygodnego potwierdzenia.
   Sama organizacja ciekawa:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Citizens_Against_Government_Waste

 4. jtyszko (Post autora)

  Na pewno od wikipedii bardziej wiarygodna jest sama strona CAGW, do której link podałem w tekście:
  http://www.cagw.org/

  Ciekawe są też dyskusje na stronie – jednych reklama obraża, innych zachwyca, jedni uważają orgazniację za skrajnie prawicową, innni za lewicującą, każdy sam sobie musi wyrobić zdanie

  Mnie zainteresował jeden z komentarzy na stronie, zapewne żart, który może szerzy się gdzieś w Chinach (u nas też były kiedyś popularne dowcipy w stylu – Amerykanin, Rusek i Polak…. itp)

  „By John, @
  My friends in China tell their children today as they eat dinner…finish your dinner, there are starving children in America.”

 5. dawid

  Ja myślę że to Ameryka zaatakuje i rozpocznie III wojnę światową ich styl życia jest zagrożony tak jak Anglików myślę że są i pozostaną osaczeni przez konkurencyjne gospodarki są i bendą ścigani jako naj.Jak wiemy ich styl życia jest ich ideologią widać że nie walczą o rozwój tylko o przetrwanie

  Jedne gospodarki cierpią w kryzysie ze względu na swoją słabość inne ze względu na swoją siłę EUR<CHF słaby mocny eksporter

 6. jtyszko (Post autora)

  Hmmm… gdyby to było w apogeum „Zimnej Wojny”, to bym nie wykluczał takiego scenariusza, ale jakaś globalna wojna w obecnych czasach skończyłaby się zamianą planety „Ziemia” na pas planetoid „Ziemia” i chyba wszyscy zdają z tego sobie sprawę…

 7. miśYogi

  Polacy nie gorsi, swoje zakazy tez mają: http://static.gpw.pl/wyniki/LOP/LOP_stat.pdf
  co się stało od 6 sierpnia?

 8. jtyszko (Post autora)

  A czegóż ten zakaz dotyczy (i gdzie tu jest zakaz), bo nie nadążam? 🙂

 9. miśYogi

  żartem zapytałem co z serwisem, mam już nowy adres 😉

 10. jtyszko[bossa] (Post autora)

  UFF, już się bałem że GPW wprowadziła jakieś ograniczenia w dostepie do informacji lub w zawieraniu transakcji

 11. jtyszko[bossa]

  Szykuje się kolejny zakaz – zakaz krótkiej sprzedaży na części giełd… jak kilka lat temu.. ciekawe na ile plotka się potwerdzi i jak to będzie wyglądać tym razem w praktyce (wcześniej blokowano „nagą” krótką sprzedaż), jeśli to prawda, rzecz jasna 🙂

  1. gzalewski

   Jacku chyba masz plotkę trzeciej świeżości:
   http://www.marketwatch.com/story/eu-regulators-not-planning-short-selling-ban-2011-08-09

 12. jtyszko[bossa] (Post autora)

  Tylko że oni podali, że „There are no plans for an EU-wide ban on short-selling „.

  Ja to zdanie czytam w taki sposób „There might be plans for an EU-narrow ban on short-selling ”

  Jedno przeczy drugiemu? Nie 🙂 Moim zdaniem coś tam jednak kombinują z ograniczeniami, tylko podadzą to oficjalnie za kilka dni (może za tydzien), jak sprawa przycichnie i ustalą konkrety…

 13. ZP

  Dla symetryczności powinien być też zakaz zakupu akcji, kiedy zdaniem prezydenta Francji czy premiera Włoch wzrosty na giełdach są zbyt duże.

  1. gzalewski

   http://www.huffingtonpost.com/2011/08/11/short-sales-ban-italy-france-spain-belgium_n_924585.html

   W tym samym czasie na rynku istnieją derywaty na akcje, spreadbetting i wiele innych sposobow zajmowania krótkich pozycji. No ale dobra..

 14. gzalewski

  „France’s markets regulator said in a statement it will ban any net short positions and any increase in such positions for at least the next 15 days. The 11 companies covered by the restrictions include insurer Axa SA (CS), BNP Paribas (BNP) SA, Credit Agricole SA (ACA), Natixis and Societe Generale, the regulator said. Market makers will be exempt from the ban.”

  „Italy’s securities market regulator, Consob, banned new net short positions on financial shares for 15 days, according to a statement posted in its website. Investors can’t increase existing short positions even on an intraday basis, Consob said.
  In Belgium, the local regulator said it banned short- selling “by any means whatsoever.” Existing short positions won’t be banned, though can’t be increased. Ageas (AGS), Dexia SA (DEXB), KBC Groep NV (KBC) and KBC Ancora (KBCA) are covered by the limits.”

  a tymczasem jeden z papierów:
  http://www.eurexchange.com/market/quotes/EQU/FUT/BNPH_en.html

  nie ma ofert (jak zreszta na wiekszosci, ale nie wiem czy to oznacza jakies konsekwencje, czy tak jest zwykle)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.