Spróbuję sprostać sporemu wyzwaniu – przyjąłem propozycję prowadzenia bloga, jakiego w polskim internecie jeszcze nie było. Mam nadzieję, że mojej pasji i 15-stu lat eksperymentów z akcjami, derywatami i forexem wystarczy by powiesić i utrzymać poprzeczkę w miarę wysoko.

Obok rzeczy prostych, na które czasem warto spojrzeć ponownie ale z innej perspektywy będą też sprawy dość mocno zaawansowane. Zyskowny trading jest jednak jednym z najtrudniejszych zajęć i nie ma na niego prostych recept. Napisano o nim setki książek, a mimo to odsetek bankrutów jest nadal wysoki. Nie obiecuję cudów ale nieco praktycznej wiedzy.

O czym?

Przede wszystkim o meandrach i pożytkach Analizy Technicznej, budowaniu i testowaniu strategii, mechanicznych systemach transakcyjnych od podszewki, roli finansów behawioralnych i psychologicznych pułapkach, ryzyku i istotności zarządzania kapitałem. Będzie też całkiem sporo o aktualnych trendach i modach w tradingu, nowościach w zakresie literatury czy software, istotnych wydarzeniach rynkowych ale od strony merytorycznej nie sensacyjnej. Analizę fundamentalną, przepowiadanie przyszłości i spiskowe teorie zostawiam godniejszym od siebie fachowcom.

Nie będą to po prostu zwykłe wykłady, w chronologicznym porządku.Chcę podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w sposób nieco improwizowany, w zależności od wydarzeń na rynku, nowych odkryć czy inspiracji albo przerabianych aktualnie lektur. Wątki będą się przeplatać, pojawią się wyniki wielu testów statystycznych, kilka mitów musi przejść weryfikacje, a sporo nonsensów zostać napiętnowanych. Jeśli pojawią się jakieś ciekawe sugestie w komentarzach czytelników – nie omieszkam ich rozwinąć.

To będzie jednak tylko moje skromne spojrzenie na cały ten biznes więc każdy ma prawo się z nim nie zgodzić. Dlatego za wszystkie słowa konstruktywnej krytyki z góry serdecznie dziękuję 🙂

-* Kathay *-

9 Komentarzy

 1. Karas

  O analizie technicznej to pewnie można pisać godzinami…Ja stosuje Teorie Fal Elliotta i co pan o tej teorii mysli? używam jej tylko do analizy WIG-u. Uważam że nie sprawdza się tak dobrze w wig-u 20 albo na kontraktach.

 2. Karas

  A tak w ogóle to gratuluje i zycze powodzenia.. wreszcie jakis fajny pomysl z blogiem ;-)))

 3. Sith

  Ano tez tak sobie mysle ze to fajny a pomysl 🙂

 4. kathay

  > Ja stosuje Teorie Fal Elliotta

  Każdy proces decyzyjny jest właściwy o ile przynosi zyski, pozwala kontrolować ryzyko i jest dopasowany mentalnie.

 5. Karas

  No kathay wreszcie znalazłem przyjazną dusze Elliottowską 😉
  będziemy mogli się wymieniać doświadczeniami 😉

 6. kathay

  Może inaczej:
  nie praktykuję na codzień falowań Elliota z dwóch powodów- zbyt dużej subiektywności oraz niedopasowania mentalnego. Dlatego znajdziesz pewnie wielu lepszych fachowców od tematu. Natomiast nie mam zamiaru podważać Elliota jako narzędzia decyzyjnego.

 7. Jones

  Ja stosuje własny system transakcyjny ( taka tam mieszanina ) ale powiem uczciwie im bardziej konsekwentnie postępuje tym lepsze efekty a jak się ulegnie emocją to efekty raczej marne albo strata 🙁

 8. Lucek

  Będę częstym gościem tych stron. Do czasu gdy będą otwarte:)

 9. artur

  Pietnaście lat doświadczenia to optymalnie minimalny okres by nabrać właściwego dystansu do takiego zjawiska jak spekulacja. O dziwo po takim okresie na nowo zaczyna się definiować wszystkie elementy gry na rynkach finansowych Zaczyna się na nowo używać tych samych pojęć w tym definiowaniu, ale podświadomie już w zupełnie innym ( jakże banalnie prostym ) znaczeniu. Rzeczywiście, da się to robić prosto. Nim jednak gracz ( inwestor, spekulant ) dojdzie do takiej wiedzy, musi na początek porządnie dostać po nosie. Po latach wiem na pewno, że nie ma pewniejszego i bezpieczniejszego biznesu jak działanie na rynkach finansowych. Warunek : obiektywnie działająca metoda ( każda jest prosta ) i dyscyplina działania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.