Nadszedł 1 czerwca 2011. Oprócz Dnia Dziecka (najlepszego wszystkim małym i dużym dzieciom) oznacza to również, że nadszedł czas opublikowania wyników konkursu bossaAPI. Ladies and gentlemen! The winner is ….
Zanim podam kto wygrał i jak wyglądają nagrodzone prace, przypomnę pokrótce o co chodziło w konkursie.
We wrześniu 2010 r. zaproponowaliśmy jego uczestnikom stworzenie aplikacji, która będzie wspomagała inwestorów w ich codziennym trudzie wykorzystując bossaAPI. Tak jak wtedy napisałem, głównym celem konkursu był „wybór i propagowanie najciekawszych przykładów praktycznego wykorzystania bossaAPI”.
W wpisie z września podałem kilka przykładów pomysłów, jakie można urealnić i … teraz muszę się tłumaczyć, że:
- zwycięskie aplikacje wygrały nie dlatego, że skupiły się na moich pomysłach,
- nie wszystkie pomysły były mojego autorstwa tylko propozycjami inwestorów, a ja byłem tylko tubą,
- mój głos w jury stanowił jedynie 1/8 😉
Dość już przydługiego wstępu, który ma podnieść temperaturę oczekiwania. W końcu żaden ze mnie Urbański, ani Chajzer. Do rzeczy zatem.
Mam zaszczyt ogłosić, że pierwszą nagrodę w wysokości 10 000 zł zdobył autor aplikacji IS Trader.
IS Trader
Dokładny opis aplikacji jest zamieszczony tutaj.
Najciekawsze jej funkcje to:
- możliwość składania zleceń OCO, IF OCO, trailing stop, DDA (oraz zleceń giełdowych),
- dodatkowe warunki wykonania i anulowania zleceń (np. przekroczenie poziomu na indeksie, innym instrumencie czy realizacja innego zlecenia),
- wysyłanie zleceń generowanych przez inne oprogramowanie inwestora przez plik tekstowy.
O przydatności zleceń OCO (One Cancel Other) czy IF OCO nie muszę się chyba rozpisywać. Dają możliwość zabezpieczania „tyłów” i „przodów” czyli straty i zysku jaki chcemy osiągnąć na pozycji.
Przy IF OCO nakładamy na siebie jasne zasady jeszcze przed otwarciem pozycji – działa bardzo dyscyplinująco.
DDA czyli do dyspozycji automatu ma podobną funkcjonalność jak zlecenia giełdowe WUJ. Gdy nie chcemy straszyć rynku np. dużym zleceniem sprzedaży to ujawniamy tylko 100 sztuk, a reszta zlecenia będzie się aktywować po realizacji pierwszej partii. DDA ma jednak tę przewagę nad WUJ, że nie ma wielkości min. 100 sztuk i może być aktywowane z opóźnieniem. Pozwala to pozostać ukrytym dla rynku dłużej niż przy WUJ, które maklerzy potrafią „odkryć” bardzo szybko.
Dodatkowe warunki pomagają nam przy sytuacjach gdy kupujemy (sprzedajemy) jeden instrument na podstawie zachowań innego np. kupujemy kontrakt FW20 lub ETF, jeżeli indeks WIG20 wzrośnie powyżej 2900. Może to być szczególnie przydatne przy inwestycjach w mało płynne papiery np. kontrakty na akcje. Możemy wystawić stop (zamykać pozycje) na kontraktach na KGHM, jeżeli akcje KGHM spadną poniżej xxx zł.
W porównaniu z pozostałymi nagrodzonymi aplikacjami, które również posiadają powyższe funkcjonalności, aplikacja IS Trader urzekła mnie swą prostotą i bardzo przyjaznym interfejsem. Pewnie dałoby się do niej wrzucić jeszcze trochę „bajerów” (np. stopy oparte na ofertach) ale już teraz może stanowić bardzo przydatne uzupełnienie NOL’a, a nawet go zastąpić. Nie będę ukrywał, że nasi testerzy mieli z nią niedużo pracy. Po prostu działała bez większego zarzutu.
Miłym i jakże banalnie prostym rozwiązaniem jest egzekutor zleceń. IS Trader „zagląda” do katalogu w którym możemy umieszczać plik tekstowy z przygotowanymi zleceniami, a on je po prostu wyśle na giełdę. W ten sposób dostajemy banalny interfejs z generatorami napisanymi w Excelu czy innych programikach własnej produkcji.
Mam również dobrą wiadomość dla twardzieli, którzy nie czytają instrukcji. Pomimo tego, że aplikacja posiada rozbudowaną pomoc, praktycznie nie trzeba do niej zaglądać. Po prostu na pierwszy rzut oka wiadomo co w niej zrobić.
Dodatkowym argumentem „za” była biblioteka NOL wrapper, którą docenią piszący w C# lub Visual Basic.
III nagroda – Kreator zleceń i Menedżer strategii NOL
Pozostałe dwie nagrodzone aplikacje (Kreator zleceń i Menedżer strategii NOL) posiadają podobny zestaw funkcji (zlecenia OCO, IF OCO, trailing stop, warunki), a nawet w niektórych przypadkach zawierają ich więcej. W Kreatorze zleceń możemy np. uzależnić wysłanie zlecenia od wielkości obrotu (nie chcemy wchodzić na rynek na mało płynnych sesjach), LOP’u czy przekroczenia przez cenę maksymalnego poziomu.
Z kolei Menedżer strategii umożliwia działania znane uczestnikom aukcji czyli automatyczne podbijanie ceny, tak żeby nasza oferta była zawsze najlepsza na rynku. Może być to przydatne przy inwestycjach w mało płynne spółki lub instrumenty o wysokim spreadzie.
Dokładniejsze opisy wraz ze zrzutami z aplikacji można obejrzeć na stronie poświęconej wynikom konkursu. Tam też zobaczycie na czym polega przewaga interfejsu IS Trader’a. Największe jednak różnice widać w trakcie aktywnego korzystania z tych aplikacji. I to właśnie zadecydowało o takiej a nie innej kolejności oraz o wyborze tych, a nie innych prac.
Podsumowanie
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim autorom nadesłanych prac. Cieszę się, że inwestorzy dostali praktyczne przykłady jak wykorzystać bossaAPI. Mam nadzieję, że dzięki temu konkursowi automatyczny handel choć dla części stał się bliższy i bardziej przyjazny. Nie taki diabeł straszny…
7 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Witam,
a czy nagrodzone aplikacje będa dostępne dla użytkowników Bossa.PL?
Witam,
Bardzo proszę o kontakt na mail: m.dlubak@bossa.pl
Nie rozumie poco był ten konkurs ? co mi po tym że ktoś napisał jakiś przydatny mi program skoro są one niedostępne.
@bolo – Programy będą dostępne. Na chwilę obecną z jednej strony autorzy jeszcze je dopieszczają, a z drugiej omawiamy warunki ich publikacji. Proszę pamiętać, że zgodnie z zasadami Konkursu wszelkie prawa do aplikacji pozostały przy ich autorach.
witam,
Coś się ruszyło może w temacie dostępności nagrodzonych aplikacji ?
@Robert
Na chwilę obecną autorzy w dalszym ciągu dopieszczają swoje aplikacje. Pierwsza powinna pojawić się w przyszłym tygodniu, ale nie mogę nic na 100% obiecać.
Czy prace zostaly juz upublicznione ? Szczegolnie interesuje mnie wrapper na NOL’a. Jezeli tak, to prosze o informacje, gdzie mozna go odnalezc.