Na początek zagadka dla Czytelników – bez sięgania do wspomagaczy proszę odpowiedzieć ile lat ma figura byka w Nowym Jorku, zwyczajowo traktowana jako symbol hossy?

Dla mnie było to zaskoczenie. Przy okazji poprzedniego wpisu chciałem sprawdzić jaka jest historia byka, który na bossowym profilu facebookowym zwyciężył w rankingu na najbardziej podobającego się byka. Historia okazała się zaskakująca.
Byk jest stosunkowo młody, pojawił się w nosy 15 grudnia 1989 roku przed budynkiem giełdy nowojorskiej. Rankiem wokół postumentu pojawiły się tłumy zainteresowanych mieszkańców oraz policja. Okazało się bowiem, że byk stanął nielegalnie.
Twórcą byka jest urodzony na Sycylii artysta – Arturo Di Modica. Stworzenie trzy i pół tonowego atakującego byka kosztowało go trzysta sześćdziesiąt tysięcy dolarów. Wraz z grupą przyjaciół przywiózł go w grudniową noc jako bożonarodzeniowy prezent dla mieszkańców Nowego Jorku. Byk miał symbolizować siłę Amerykanów, zaczął zaś powstawać po krachu giełdowym w 1987 roku.
Ponieważ akcja była nielegalna i doprowadziła do problemów w ruchu ulicznym nie została zbyt dobrze oceniona przez policję, która byka zaaresztowała i przetransportowała w inne miejsce (Bowiling Green Park). Stoi tam do dziś wystawiony na sprzedaż przez twórcę, pod warunkiem, że nie zmieni swojego miejsca. Pewne problemy rodzi fakt, że miasto nie jest właścicielem rzeźby, ale ta wkomponowała się na tyle dobrze w krajobraz i stanowi na tyle dużą atrakcję turystyczną, że miasto przedłuża tymczasowe zgody na jej pobyt.
W jednym z wywiadów Di Modica stwierdził, że byk jest jednym z serii pięciu. Jednak kolejny byk pojawił się dopiero w 2010 roku w Szangahaju. Mamy więc szansę, by trzeci stanął przed budynkiem giełdy w Warszawie. Nic nie ujmując obecnemu.

11 Komentarzy

 1. lesserwisser

  „Mamy więc szansę, by trzeci stanął przed budynkiem giełdy w Warszawie. Nic nie ujmując obecnemu.”

  Jesli u nas stanie to mam nadzieję, że nie będzie aż taki nabuzowany i rozjuszony, gdyż prawdziwy byk nie poddaje się emocjom i zachowuje zimną krew, bo to się może odbic negatywnie na jego wynikach.

  Inaczej trzeba by go zmechanizować (czytaj zobiektywiziować). 🙂

  No a jak już stanie to, to nasze kalectwo pokuśtyka zawstyczone do jakiegoś lamusa by poczekać na lepsze czasy.

 2. Jacek

  11/06/01 22:06 USA_DJ-30 12290.10 -2.22% -279.04
  11/06/02 09:55 WIG20 2886.56 -0.52% -15.05

  Prawdziwy byk nie poddaje się emocjom 😉

 3. gzalewski (Post autora)

  Specjalnie dla Czytelników blogi.bossa.pl prezent prosto z KOnferencji SII w Zakopanem. Baner reklamowy firmy zajmujacej sie relacjami inwestorskimi. Myslicie, ze warto im powiedzieć, że twórca byka jest dość drażliwy na punkcie praw do niego – procesował się m.in z WallMart za sprzedaż figurek oraz z wydawnictwem Random House, że wykorzystali na okładce jednej z książek

 4. lesserwisser

  A oto złoty cielec, rymuje sie z …….. 🙂

  http://a1.mzstatic.com/us/r1000/008

 5. lesserwisser

  A pto złoty cielec, rymuje sie z ……… 🙂

  http://a1.mzstatic.com/us/r1000/008/Purple/17/40/9d/mzl.yaklbhjj.320×480-75.jpg

 6. gzalewski (Post autora)

  to jeszcze:
  http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114530,10093136,Polka__ktora_ubrala_na_rozowo_byka__Oleksiak_wystawia.html

 7. GZalewski

  wygląda na to, ze u nas również należałoby partyzancko

  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16268388,Bycza_profanacja_na_placu_Trzech_Krzyzy__Nie_ustawia.html#LokWawTxt

 8. _dorota

  Właśnie się zastanawiałam, gdzie wkleić to info, jak parafia dzielnie zwalcza kult złotego cielca.
  Może gdyby zawiesić mu różaniec na szyi?… Włączenie symbolu byka do kultury chrześcijańskiej może być naszym polskim osiągnięciem.

 9. kathay

  A może skojarzenie byka jako symbolu prześladowań chrześcijańskich w Quo Vadis? To niemal jak pomnik Stalina…

 10. _dorota

  No właśnie trzeba go chrześcijańsko (a nawet katolicko) „udomowić”.
  Można polecieć topikiem znanym z ikonografii:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Jele%C5%84_z_krzy%C5%BCem

  Więc albo krzyż między rogi albo różaniec na szyję i będzie OK.

 11. lesserwisser

  „A może skojarzenie byka jako symbolu prześladowań chrześcijańskich w Quo Vadis?”

  Od biedy może być, bo ten stary byk Neron faktycznie był prześladowcą, a mnie do dziś prześladuje córusia Bachledy Curusia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.