Konkurs bossaAPI – Twój automat na giełdzie

Zgodnie z obietnicą, że konkurs 2-latka nie będzie ostatnim w tym roku,  mam przyjemność przedstawić zasady nowego. Tym razem podnosimy wartość nagród (I miejsce – 10 000 zł), bo i o palmę zwycięstwa będzie trudniej.

Jak pewnie większość czytelników serwisu zauważyła od czerwca 2010 roku wprowadziliśmy interfejs aplikacji bossaAPI. Po ciepłym przyjęciu (słowa czytelnika blogów „stajecie się Google wśród polskich biur maklerskich” wiszą u mnie na ścianie ;), rozpoczął się żmudny proces tworzenia programów, które będą wykorzystywać API. Z drugiej strony rozmowy z inwestorami, a także nieporozumienia dot. tego tematu pokazały nam jak dużo pracy informacyjno – edukacyjnej przed nami. Choćby po to, żeby uświadomić inwestorom jak szerokie możliwości bossaAPI im daje.

Jednym z pomysłów na to, żeby „słowo stało się ciałem” jest właśnie konkurs „bossaAPI – Twój automat na giełdzie”.

Cel konkursu

Wiemy, że są już w naszym biurze inwestorzy, którzy za pośrednictwem bossaAPI składają zlecenia (niektórzy nawet w nadmiernych ilościach) czy analizują rynek. Chcemy ich zachęcić do tego, żeby pokazali swoje programy czy narzędzia.

Nie ukrywam, że zaproponowane nagrody mają przyciągnąć do konkursu również młodych,  zdolnych informatyków. Ich umiejętności mogą przydać się szczególnie inwestorom, dla których programowanie to przysłowiowa „czarna magia”.

Głównym celem konkursu jest zatem wybór i propagowanie najciekawszych przykładów praktycznego wykorzystania bossaAPI.

Kryteria oceny

Wygrają najciekawsze i najbardziej oryginalne aplikacje, które mają pomagać inwestorom w osiąganiu zysków i/lub ułatwią codzienną pracę.  Powinny działać zgodnie z przesłaną specyfikacją. Najlepiej gdyby wykorzystywać je mogła jak najszersza grupa inwestorów.

Najciekawsze wcale nie oznacza, że mają być to aplikacje o wysokim stopniu skomplikowania, których zrozumienie będzie wymagać przynajmniej doktoratu 😉 Warto pamiętać o starym powiedzeniu – „genialnie proste”.

W przypadku gdy praca konkursowa będzie wykorzystywała drogie i niedostępne aplikacje firm trzecich, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie do Organizatora. Zgodnie z Regulaminem mamy prawo odrzucić takie prace.

Lista pomysłów

Poniżej przedstawiam listę pomysłów, które zgłaszali do nas inwestorzy i które wydały nam się najciekawsze. Co wcale nie oznacza, że tylko Praca Konkursowa z tej listy ma szansę na zwycięstwo 😉

Wtyczki do aplikacji zewnętrznych:

 • Wtyczka do Metastocka – wtyczka umożliwiająca składanie zleceń bezpośrednio z programu Metastock,
 • Wtyczka do Amibrokera – wtyczka umożliwiająca składanie zleceń bezpośrednio z programu Amibroker.

Programy generujące zlecenia:

 • Zlecenia trailing stop – zlecenia stop podążajace za rynkiem,
 • Zlecenia OCO (One Cancel the Other),
 • Zlecenie stop na kilka instrumentów – Inwestor okresla wartość zlecenia i wskazuje kilka interesujących go instrumentów, które zbliżają się do „technicznego wybicia”. Wybicie jednego z instrumentów aktywuje zlecenie kupna, „anulując” obserwacje na innych papierach,
 • Zlecenie na zamknięcie – zlecenia składane przez inwestora będą wysyłane na giełdę w ostatniej godzinie handlu zgodnie z zasadą, że najważniejsze ceny są na zamknięciu,
 • Zlecenia stop na oferty – zlecenia aktywujące się w oparciu o oferty, a nie transakcje,
 • Zlecenia DDA (Do Dyspozycji Automatu) – algorytm do składania dużych zleceń na malo płynne spółki np.zlecenia sprzedaży 100 000 sztuk dziel na zlecenia po 100 sztuk wpuszczane na rynek co x minut lub w wielkości do 20% skumulowanej ilości z 5 najlepszych ofert, lub sprzedawaj ale tylko jeśli na kupnie pojawi się oferta o wielkości x sztuk,
 • Zlecenie warunkowe – zlecenia na instrument X uzależnione od ceny instrumentu Y,
 • News trading – generowanie zleceń na podstawie news’ów.

Inne

 • Rozszerzenie funkcjonalności bossa Trader’a – dodanie możliwości wprowadzania zleceń z limitem i limitem aktywacji.

Uwaga! Nie wykluczam, że część z ww. pomysłów zrealizujemy własnymi siłami. Dlatego warto się spieszyć z rejestracją 😉

[Dopisek z 7.09] Pojawiły się obawy, że prace konkursowe, których tematyka pokrywać się będzie z wdrożeniami realizowanymi przez DM BOŚ będą odrzucane. Nic bardziej błędnego. Będziemy nagradzać najciekawszą pracę, niezależnie od tego czy sami pracujemy nad podobnym narzędziem czy nie. Jeśli ktoś napisze interfejs do składania zleceń, który będzie powielał funkcjonalności bossaNOL3 ale będzie przyjaźniejszy dla inwestorów to ma duże szanse na wygraną.[/koniec dopisku]

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Byłbym hipokrytą gdybym na blogu dla inwestorów nie napisał o pieniądzach 😉 Otóż autora najlepszej pracy mamy zamiar nagrodzić kwotą 10 000 zł. Autorzy dwóch kolejnych wyróżnionych prac otrzymają po  5 000 zł.  Nie wykluczamy poszerzenia puli nagród, czy zwiększenia grona nagrodzonych.

Co oprócz sławy (nagrodzone prace opiszemy dokładnie na bossa.pl) i pieniędzy czeka zwycięzcę? Przede wszystkim prawa autorskie do aplikacji pozostają przy jej … autorze 😉 Oznacza to, że będzie mógł sprzedawać ją na rynku (np. pewnemu biuru maklerskiemu 😉

Czy stanie się dzięki niej milionerem albo zostanie zauważony przez najbardziej pożądanego pracodawcę? To już będzie zależało od tzw. niezależnych czynników.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Dokładne wymagania opisane są w regulaminie konkursu. Ujmując rzecz w skrócie: wystarczy zostać klientem DM BOŚ i się zarejestrować.

Pomimo tego, że regulamin nie dopuszcza udziału zespołów (głównie ze względów podatkowych), namawiam do tworzenia takowych. Jesteś aktywnym inwestorem, a Twój kolega umie programować? Dlaczego nie dojść do porozumienia i stworzyć program, a później jednego z autorów zarejestrować do konkursu?

A jeśli nie mamy kolegi – programisty?

Jednym z rozwiązań jest powieszenie ogłoszenia na Forum – bossaAPI – Ogłoszenia, które stworzyliśmy właśnie dla:

a) inwestorów, którzy szukają programisty (wykonawcy),

b) programistów, którzy szukają inwestora.

DM BOŚ udostępnia jedynie miejsce na ogłoszenia i nie będziemy pośredniczyć w negocjacjach ale nie wykluczamy w przyszłości np. certyfikowania ze znajomości mechanizmów bossaAPI.

Czym konkurs bossaAPI nie jest?

Nie jest to konkurs na najskuteczniejszy system transakcyjny. Nie oceniamy czy aplikacja, narzędzie spowoduje, że inwestor będzie zarabiał na giełdzie. Liczy się funkcjonalność.

Co z wersją demo?

Pracujemy nad rozwiązaniem, które złagodzi dokuczliwość braku wersji demo systemu. Osobom, które się zarejestrują do konkursu i zgłoszą potrzebę zaproponujemy „rozwiązanie zastępcze”.

Zapraszam do rejestracji i jak mawiał klasyk „Do klawiatur” 😉

Szczegóły konkursu i Regulamin

27 Komentarzy

 1. Zen

  Jeżeli ktoś ma dobry programik…to po co miał by się dzielić z konkurencją???

 2. lesserwisser

  Dla kasy, kolego dla kasy. 🙂

  Dobry programik to taki, który generuje dobre pieniądze ( w ten lub inny sposób).

  Na tym polega cała tajemnica pragmatyki market zen, czyli drogi do osiągnięcia bogactwa nieogarniętego przez zmysły i rozum. Bez zbędnego filozofowania i długotrwałych medytacji. https://blogi.bossa.pl/wp-includes/images/smilies/icon_wink.gif

 3. Zen

  Tylko taki programik….to przynosi to w „zębach”…i to sporo więcej niz 10 kawałków 🙂

 4. mwojciechowski (Post autora)

  @Zen
  To nie jest konkurs dla posiadaczy Złotego Grala. Ci raczej nie czytają blogów tylko oddają się błogiemu „nic nie robieniu” bo Graal załatwia za nich wszystko 😉
  A bardziej poważnie, proponuję przeczytać tekst raz jeszcze. Napisałem dość wyraźnie ale mogę powtórzyć, że nie jest to konkurs na system transakcyjny tylko narzędzia wspomagające inwestowanie. Pisząc Twoim językiem: na „precyzyjną wiertarkę”, którą osoba umiejąca się nią obsługiwać zrobi dziurę tam gdzie zamierza, nie przebijając sąsiadowi obrazu.

 5. mwojciechowski (Post autora)

  @all
  Pojawiły się obawy, że prace konkursowe, których tematyka pokrywać się będzie z wdrożeniami realizowanymi przez DM BOŚ będą odrzucane. Nic bardziej błędnego. Będziemy nagradzać najciekawszą pracę, niezależnie od tego czy sami pracujemy nad podobnym narzędziem czy nie. Jeśli ktoś napisze interfejs do składania zleceń, który będzie powielał funkcjonalności bossaNOL3 ale będzie przyjaźniejszy dla inwestorów to ma duże szanse na wygraną.

 6. exnergy

  Ja tylko chciałem dodać, że na fora i blogi dot. tradingu zaglądają nie tylko ci, co szukają informacji jak zrobic Gralla, ale i tacy, co chcą popisać o tej tematyce i powymieniać poglady z innymi.

 7. Helicopter Ben

  Robicie to samo co ninja trader, czy inni brokerzy. Konkurs, frajerzy tworzą kody a Wy macie podgląd do wszystkiego i sobie wybierzecie najlepsze kawałki z najlepszych automatów, połączycie wszystko tworząc najlepszy ‚algorytm’ na rynku.
  Jak już ktoś ma trochę kasy i nie jest matołem, poczeka do IPO banany w listopadzie. W 2011 Nyseeuronext wprowadzi swój system utp i każdy będzie się łączył bezpośrednio albo taniej choć może nie szybciej (może nawet i szybciej 1-10GbE) przez Chi-X!
  No, chłopaki! Życzę powodzenia! Mroczek podobno pisze najlepsze algorytmy pod njukonnekt, więc proponuje do niego walić przez forum parkietu!

  Miłego i Pozdro!

 8. Zen

  Po poście 7,8,9 widać ,że niezła agonka na ten „konkurs”

 9. mwojciechowski (Post autora)

  @Helicopter Ban
  Oj widzę, że poziom frustracji sięga u niektórych zenitu.
  Jeszcze raz proponuję przeczytać wpis albo regulamin konkursu. To nie jest konkurs na algorytm na rynku. Podglądanie kodu nic nam nie da.
  Co więcej staramy się stworzyć rynek na ciekawe oprogramowanie dla inwestorów. Nie stajemy się autorami praw autorskich do narzędzi czyli ich autorzy mogą zrobić z nimi co chcą.

  Co do wprowadzania nowego systemu i możliwości bezpośredniego podłączenia się przez Klientów do systemu giełdowego to już kiedyś o tym pisałem. Do Giełdy mogą się podłączyć jej członkowie, a nie bezpośrednio klienci.

 10. Matka Teresa

  „Dnia 2010.09.09 16:35, mwojciechowski napisał:”

  Jasne! A ja mam na imię Matka Teresa z Kalkuty!

 11. lesserwisser

  O matko, tak jak podejrzewałem, doniesienia o śmierci w 1997 w Kalkucie, były wyraźnie przesadzone.

  Ojciec pijok.

 12. bobasek

  Nie widzę nic złego w tym konkursie a same pozytywy.
  Bardzo dobrze iż chcą coś zrobić aby wspomóc drobnych inwestorów i dziwne bardzo i niepożądane by było aby ktoś to robili bezinteresownie – mowa o bossa.
  Chętnie z takiej dodatkowej aplikacji bym skorzystał ale wiedza o wiele za mała na jej napisanie.
  Patrząc na to z drugiej strony jest sporo zdolnych programistów którzy chętnie by napisali taki program pod oczywiście pewnymi warunkami (regulamin). Tylko brak łącznika między nami i tu bossa jest tym łącznikiem.

  Chwała im za to że coś robią a nie siedzą na czterech literach i na wszystko narzekają jak co niektórzy.
  Także trochę dziwne są te ataki na bossa. Przecież robią to tez w moim interesie i jestem im za to wdzięczny.

 13. czytacz

  Sugestia dla programujących
  Z góry mówię ze się na tym nie znam i może to co za chwilę opisze jest już popularnie stosowane 🙂
  Kiedyś chyba w programie Ninja Trader widziałem taki bajer jak gra wykresem (nie dosłownie)chodzi mi o to że samym ustawianiem linii poziomych na wykresie wyznaczmy poziomy wejść (OCO etc.)i poziomy stopów. Da radę takie coś napisać??

 14. exnergy

  Dla Amibrokera i jednego z zachodnich brokerów jest takie rozwiązanie. Wystarczy poszukać w sieci.

 15. exnergy

  Przepraszam, że flooduję, ale doszły mnie wieści, że także u polskich brokerów jest takie rozwiązanie. Pewnie przerobili to co w necie krążyło 😉 Już milczę ;).

 16. reqw

  @czytacz
  Dobry pomysł. Niech się tylko znajdzie wykonawca, a nie mądrala, który wszystko wie ale nie do końca w którym kościele, a poza tym to nie animatorzy tylko organizatorzy, a właściwie to bankierzy nas okradają….
  Też to widziałem u jakiegoś brokera FX’owego ale wolałbym to używać, a nie chwalić się, że widziałem.
  A może bossa bez konkursu to załatwi?

 17. exnergy

  reqw

  Masz jakiś problem, czy po prostu po polsku zazdrościsz?

  Sam się okradasz, ale dajesz się manipulować.

  Powiem ci, że wolałbym tego nie używać, wolałbym, żeby za mnie składało zlecenia ;P.

  Mądralo, a może sam przerobiłbyś ten kod, który jak się poszuka to jest na wyciągniecie ręki. Nie musiałbyś męczyć swoich rąk na pisanie uszczypliwych komentarzy pod moim adresem.

 18. exnergy

  Tak warto dzielić się wiedzą z polskimi marudami.

 19. mwojciechowski (Post autora)

  @reqw, exnergy
  Panowie proszę o spokój.

  @czytacz
  Pomysł fajny, da się go zrealizować. Zachęcam programistów do działania 😉

 20. mrx

  Pkt. 7.1 regulaminu mówi: „Niezależnie od powyższych postanowień Zwycięzcy Konkursu udzielają Organizatorowi nieodpłatnej, bezterminowej licencji wyłącznej, na następującym polu eksploatacji:
  • w zakresie rozpowszechniania utworu – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pomocą Serwisu Organizatora dla Klientów Organizatora bez możliwości korzystania ze Zwycięskich Prac Konkursowych przez innych klientów Organizatora, (…)”

  kto kryje się pod pojęciem „innych klientów Organizatora”?

 21. adekq

  @exnergy dziękuję panu za informacje odnośnie pluginu, jeśli ma pan inne pomysły odnośnie aplikacji wykorzystującej api to proszę pisać na maila – właśnie projektuję funkcjonalność takiej aplikacji i jestem otwarty na pomysły

 22. adekq

  hmm nie wstawilo maila: adekq@op.pl 😉

 23. bbb

  Czy jak będę testował API na prawdziwym koncie to będę płacił prowizje za transakcję? Bo jeśli tak, to słabo. 1000 uczestników po 4 transakcje per capita sfinansują nagrody :>

 24. mwojciechowski[bossa]

  Gdybyśmy spodziewali się 1000 uczestników konkursu bossaAPI to główną nagrodą byłby samochód 😉
  Jeśli jesteś rzeczywiście zainteresowany testowaniem konkretnego projektu to zapraszam na Forum i ew. przesłaniem informacji do mnie. Wiele razy mówiłem, że lubimy negocjować 😉

 25. mwojciechowski[bossa]

  @mrx
  Jest to zapis prawny, który po naszemu brzmi:
  Zwycięzca Konkursu pozwoli na opisanie i pokazanie jego projektu na bossa.pl bez możliwości korzystania z jego oprogramowania bez jego zgody.

 26. bbb

  mwojciechowski:
  jestem zainteresowany napisaniem narzędzia, które zautomatyzuje niektóre czynności (np. trailling stop), ale w trakcie tworzenia aplikacji dobrze jakbym mógł używać bossaAPI bez prowizji, najlepiej na koncie demo, ponieważ testowe zlecenia kupna i sprzedaży będą miały na celu jedynie przetestowanie, czy wszystko działa ok, a nie faktycznego kupna i sprzedaży akcji.

 27. mwojciechowski (Post autora)

  @bbb
  Proszę o kontakt na mail:
  api_at_bossa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.