Blaski i cienie pasywnego inwestowania, część 3

Kolejne negatywne aspekty pasywnej rewolucji, czyli ciąg dalszy poprzedniego wpisu.

MINUSY INWESTOWANIA PASYWNEGO c.d.:

 

   5. RYZYKO WALUTOWE

Gdy coraz popularniejsze staje się kupowanie zagranicznych ETF-ów, dochodzi problem ich wyceny w przeliczeniu na złote. To może być frustrujące i demotywujące w sytuacji, gdy walutowa wycena pokazuje zyski, a po przeliczeniu na złote dostajemy straty. W sytuacji odwrotnej nie zwraca się na to specjalnej uwagi.

Rady:

– Ubezpieczyć portfel, np. na rynku forex

– Skorzystać z ETF-ów wycenianych już w złotych, takie mamy do dyspozycji na GPW

– Podzielić kapitał i za połowę kupować zagraniczne ETF-y z ekspozycją walutową, połowę złotową, co daje mini dywersyfikację

– Przejrzeć historyczne zwroty i przeliczyć na złote, to pozwala się oswoić z tego rodzaju ryzykiem

   6. WYŻSZA ZMIENNOŚĆ WYNIKÓW

Ponieważ ETF-y naśladują dokładnie indeksy, dlatego dostajemy w nich takie same obsunięcia jak średni rynek (tzw. ryzyko systematyczne). Po angielsku ładnie określa się to jako: live by benchmark, die by benchmark, czyli dostajesz dokładnie tyle, ile zaoferuje rynek, ale i w pakiecie jest niestety również (papierowa) strata. Owo falowanie wyników w górę i w dół składa się na tzw. zmienność inwestycji, choć oczywiście najbardziej frustrujące są obsunięcia wyników portfela podczas dekoniunktury giełdowej.

Tymczasem fundusze zarządzane aktywnie mają ową zmienność na znacznie niższym poziomie, łatwiej strawniejszym dla psychiki, emocji i decyzji. To jest jeden z ich atutów. Znaczna zmienność może zniechęcać inwestorów nieprzygotowanych na taki rollercoaster.

Rady:

– Dywersyfikacja ETF-ów indeksowych za pomocą aktywów jak najmniej skorelowanych z nimi, choćby obligacjami,

– Budowanie pozycji na raty za pomocą uśredniania (tzw DCA). Na wzrostowym rynku łatwo wydaje się całą kwotę przeznaczoną na inwestycję, ale gdy przychodzą spadki, ręka może zadrżeć, nigdy nie wiadomo jak mocno indeksy polecą. I to jest ten okres gdy kupowanie na raty łagodzi te napięcia,

– Dokładne przejrzenie historii każdego ETF-a, którego planujemy nabyć, z naciskiem na policzenie historycznych obsunięć od szczytów do dołków. Ta wiedza jest konieczna by oswoić się z tym, co może nas czekać. Nie bez powodu jak ulał pasuje to stare powiedzenie: Kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie, co oznacza, że jeśli nie wiesz, co cię czeka, popełnisz błędy, które łatwo było uniknąć poznając historię.

   7. EKSPOZYCJA NA SPEKULACYJNE BAŃKI

Nawet gdy bańka spekulacyjna na rynkach staje się ewidentna, rynki są do niej przekonane, szeroko się ją komentuje i prognozuje Armagedon, a wreszcie następuje jej pęknięcie z dużym hukiem, co oznacza spore obsunięcia dla portfela, to jako pasywnie inwestujący nie powinniśmy robić z tego powodu nierozważnych kroków. Oczywiście mam na myśli sprzedaż posiadanych inwestycji pod wpływem tych obaw.

Ale musimy wiedzieć, że takie bańki pojawiają się co jakiś czas i mogą trwać nawet latami zanim nastąpi ich pęknięcie, więc przez ten czas trzymamy w portfelu mocno przewartościowane aktywa, co może budzić lęki i prowadzić do niepotrzebnych, zbyt przedwczesnych decyzji. Obserwowanie rosnących potem kursów o dziesiątki czy setki procent, gdy my opróżniliśmy portfel, bywa jeszcze bardziej frustrujące niż siedzenie twardo z pełnym portfelem i słuchanie apokaliptycznych newsów o niewiarygodnie napompowanych cenach.

Rady:

– Zmniejszyć wielkość nowych środków na zakup tych ETF-ów, które domniemanie weszły w okres przewartościowania zwanego bańką, a przeznaczyć tę część kapitałów na zakup ETF-ów na aktywa nie związane z bańkami,

– Przerzucić choćby część już posiadanych aktywów dotkniętych bańką w bezpieczniejsze aktywa typu obligacje,

– Zapoznać się z historią baniek w nowożytnej historii giełd, aby wiedzieć co może się stać z portfelem.

CDN

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.