Prawdopodobnie naszą giełdową rzeczywistość w najbliższych miesiącach, jeśli nie latach, będzie kształtować Sztuczna Inteligencja (z ang. AI, od Artificial Intelligence), więc śledzenie jej rozwoju i wpływu na rynek staje się naturalną koniecznością

Rewolucja AI jeszcze raczkuje, a już analitycy mówią o bańce AI w formie dziecięcej (baby bubble). A skoro tak, to adekwatnym wydaje się być umiejscowienie jej na kanonicznym wykresie cyklu życia spekulacyjnej bańki autorstwa Jean-Paul Rodrigue (źródło -> https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stages_of_a_bubble.png)

Próbuję zlokalizować fazę AI za pomocą strzałek ze znakami zapytania jak poniżej, zadając pytanie „gdzie jesteśmy?”:

Z pewnością mamy już gotowy nowy paradygmat, czyli fundament założycielski: AI zrewolucjonizuje wszystkie dziedziny życia zastępując ludzi i część innych programów, a spółki giełdowe mogą osiągnąć średnio nawet 30% wyższą efektywność dzięki niej.

Bańka jest młoda, tak naprawdę wybuchła na giełdach w USA dopiero w tym roku. Mamy już za sobą fazę wzrostów (Take off), bardzo silnych jak w przypadku Nvidia, która odczuła popyt na chipy, a do celów AI będą miały one nową konfigurację, więc popyt będzie ogromny. Do tego nowe programy (chatGPT), wtyczki, zastosowania, pod które podpięły się spółki z AI w nazwie.

Czy to już faza manii? Moim zdaniem jeszcze nie. AI dopiero przebija się do mediów, ale jeszcze akcji spółek AI nie polecają fryzjerzy i taksówkarze. Tym bardziej, że tak naprawdę dopiero rodzą się Jednorożce, które nadadzą bańce dynamiki, nie ma hitowych IPO, nie ma kosmicznych wycen i rekomendacji, kompletnego oderwania wycen od fundamentów, może nawet wielu inwestorów nie ma wiary w ten boom. A w Polsce nawet trudno zidentyfikować jeszcze liderów tej rewolucji. W zasadzie odczuć powinien ją cały rynek, choć najwięcej śmietanki zgarną te spółki, które dostarczą software i hardware oraz know how, co już widać po rozwarstwieniu Nasdaq wobec innych indeksów.

Prawdopodobnie jesteśmy więc w fazie jeszcze przed pierwszą dużą korektą (first sell off). Instytucje w USA wprawdzie już kupują spółki technologiczne, ale to dopiero strumyk, ponieważ z powodu niedawnej bessy i oczekiwań recesji ich stany posiadania akcji są generalnie na niskich poziomach. Gdy klienci wrócą do funduszy akcji, a w tym roku póki co odpływają, dynamika tych zakupów może ogromnie wzrosnąć.

No i spójrzmy na wykres Nasdaq, który w 2022 był najgorszym indeksem!

Jeśli ma być to bańka, to kurs powinien przekroczyć szczyty sprzed bessy, a do tego sporo brakuje. Część analityków nową hossę odlicza dopiero po przejściu ostatniego szczytu ATH.

I pamiętajmy, że samo AI jest jeszcze dopiero w fazie dynamicznych narodzin. Mamy już pierwsze zastosowania, ale to głównie modele językowe, a potrzebujemy przecież również innych, bardziej analitycznych. Wokół tego musi się narodzić cały przemysł z krwi i kości, jak było to z internetem, a potem rynek musi odsiać najmniej wiarygodne projekty, które często są najgłośniej zachwalane, przez co zbyt łatwo pompowane pieniędzmi mniej zorientowanej publiki.

W sumie trzeba ostrożnie oszacować, że to dopiero początek tej drogi, a nie faza rozwijającej się euforii. Inna sprawa, że w świecie informacji i Internetu bańki mogą rosnąć dużo szybciej niż przed dekadami. To kolejna bańka w moim życiu, więc znam ich smak i z ciekawością czekam na rozwój sytuacji.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.