Prawdopodobnie naszą giełdową rzeczywistość w najbliższych miesiącach, jeśli nie latach, będzie kształtować Sztuczna Inteligencja (z ang. AI, od Artificial Intelligence), więc śledzenie jej rozwoju i wpływu na rynek staje się naturalną koniecznością

Rewolucja AI jeszcze raczkuje, a już analitycy mówią o bańce AI w formie dziecięcej (baby bubble). A skoro tak, to adekwatnym wydaje się być umiejscowienie jej na kanonicznym wykresie cyklu życia spekulacyjnej bańki autorstwa Jean-Paul Rodrigue (źródło -> https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stages_of_a_bubble.png)

Próbuję zlokalizować fazę AI za pomocą strzałek ze znakami zapytania jak poniżej, zadając pytanie „gdzie jesteśmy?”:

Z pewnością mamy już gotowy nowy paradygmat, czyli fundament założycielski: AI zrewolucjonizuje wszystkie dziedziny życia zastępując ludzi i część innych programów, a spółki giełdowe mogą osiągnąć średnio nawet 30% wyższą efektywność dzięki niej.

Bańka jest młoda, tak naprawdę wybuchła na giełdach w USA dopiero w tym roku. Mamy już za sobą fazę wzrostów (Take off), bardzo silnych jak w przypadku Nvidia, która odczuła popyt na chipy, a do celów AI będą miały one nową konfigurację, więc popyt będzie ogromny. Do tego nowe programy (chatGPT), wtyczki, zastosowania, pod które podpięły się spółki z AI w nazwie.

Czy to już faza manii? Moim zdaniem jeszcze nie. AI dopiero przebija się do mediów, ale jeszcze akcji spółek AI nie polecają fryzjerzy i taksówkarze. Tym bardziej, że tak naprawdę dopiero rodzą się Jednorożce, które nadadzą bańce dynamiki, nie ma hitowych IPO, nie ma kosmicznych wycen i rekomendacji, kompletnego oderwania wycen od fundamentów, może nawet wielu inwestorów nie ma wiary w ten boom. A w Polsce nawet trudno zidentyfikować jeszcze liderów tej rewolucji. W zasadzie odczuć powinien ją cały rynek, choć najwięcej śmietanki zgarną te spółki, które dostarczą software i hardware oraz know how, co już widać po rozwarstwieniu Nasdaq wobec innych indeksów.

Prawdopodobnie jesteśmy więc w fazie jeszcze przed pierwszą dużą korektą (first sell off). Instytucje w USA wprawdzie już kupują spółki technologiczne, ale to dopiero strumyk, ponieważ z powodu niedawnej bessy i oczekiwań recesji ich stany posiadania akcji są generalnie na niskich poziomach. Gdy klienci wrócą do funduszy akcji, a w tym roku póki co odpływają, dynamika tych zakupów może ogromnie wzrosnąć.

No i spójrzmy na wykres Nasdaq, który w 2022 był najgorszym indeksem!

Jeśli ma być to bańka, to kurs powinien przekroczyć szczyty sprzed bessy, a do tego sporo brakuje. Część analityków nową hossę odlicza dopiero po przejściu ostatniego szczytu ATH.

I pamiętajmy, że samo AI jest jeszcze dopiero w fazie dynamicznych narodzin. Mamy już pierwsze zastosowania, ale to głównie modele językowe, a potrzebujemy przecież również innych, bardziej analitycznych. Wokół tego musi się narodzić cały przemysł z krwi i kości, jak było to z internetem, a potem rynek musi odsiać najmniej wiarygodne projekty, które często są najgłośniej zachwalane, przez co zbyt łatwo pompowane pieniędzmi mniej zorientowanej publiki.

W sumie trzeba ostrożnie oszacować, że to dopiero początek tej drogi, a nie faza rozwijającej się euforii. Inna sprawa, że w świecie informacji i Internetu bańki mogą rosnąć dużo szybciej niż przed dekadami. To kolejna bańka w moim życiu, więc znam ich smak i z ciekawością czekam na rozwój sytuacji.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.