Netflix – serial oryginalny

„Po raporcie w pierwszym kwartale pojawiły się również mądre słowa dotyczące perspektyw spółki. No nie była ta przyszłość świetlana. Produkcje nudne i coraz gorsze, konkurencja ze strony Amazon Prime oraz Disney+ czyli utrata wielu zasobów licencyjnych. No i generalnie Netflix staje się synonimem obciachu i przeciętności.” Tak pisałem w notce z sierpnia ubiegłego roku podsumowując pewne zdarzenia na akcjach Netflixa.
Od tamtego czasu..
A może, po prostu spójrzmy na wykres ceny akcji, na tle indeksów NASDAQ i S&P500.

I wykres od majowego dołka.

Według informacji na finance.yahoo.com w kwietniu ubiegłego roku nastąpiło masowe obniżanie rekomendacji dla tych akcji przez instytucje finansowe. W tej chwili średnia wycen analityków monitorowanych przez portal to 306 dolarów za akcję, przy aktualnej cenie rynkowej 332 dolary.
Jednym z ostatnich raportów, który rekomendował sprzedaż akcji spółki, był sierpniowy raport CFRA, gdzie kurs wyceniono na 238 dolarów. Jak pisali wówczas analitycy, nie sądzą, by w 2023 roku pojawiły się widoczne efekty wprowadzenia nowych planów subskrypcji. Cztery miesiące później, dwa dni przed zakończeniem roku 2022CFRA publikuje rekomendację kupna, wyceniając jedną akcję spółki na 310 dolarów, czyli 30 procent wyżej niż we wcześniejszej. W dniu publikacji raportu, akcje firmy kosztują 291 dolarów.
W raporcie, analitycy CFRA piszą o tym, że platforma jest najlepsza w tej kategorii oraz, że konkurencji będzie bardzo trudno dogonić Netflix.
Z jednej strony to w sumie dobrze, że analitycy korygują swoje spojrzenie. Jest to zgodne z zachowaniem tzw. superprognostów, o których pisze Philip Tetlock, jednak z drugiej może sugerować gonienie króliczka, a dla osób korzystających wprost z takich zaleceń (bez własnego krytycznego osądu) będzie to zupełnie niezrozumiałe.
Najważniejsze jednak jest to, żeby pamiętać, że wyceny, rekomendacje i raporty analityków, są wyłącznie pewną wykreowaną opowieścią. Narracją, dzięki której łatwiej jest opowiedzieć i sprzedać pewne liczby. I jak pisze Aswath Damodaran w Wycena firmy. Storytelling i liczby, trzeba umieć odróżniać wyceny od bajek, opowieści i historii opartych na założeniach, które powstały w głowie analityka, a które są tylko jego wizją, a nie rzeczywistością.

[Photo by Emily Park on Unsplash ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.