Wykres dnia: nie można uciec od obsunięć

Dla większości inwestorów spadek kursu akcji, które mają w portfelu może być jedynym albo głównym powodem do zlikwidowania lub zmniejszenia pozycji. Obsunięcia, czyli negatywna strona zmienności, stanowi dla większości inwestorów realne ryzyko inwestycyjne.

Moim zdaniem niewielki odsetek inwestorów ma na tyle mocne zaufanie do swojego procesu analitycznego, że jest w stanie zignorować duże obsunięcia na pozycjach. Większość inwestorów, którzy deklarują taką dyscyplinę moim zdaniem nie doświadczyła po prostu wystarczająco głębokiego obsunięcia albo głębokiego obsunięcia w skrajnie pesymistycznym otoczeniu informacyjnym.

Dobrym przykładem tego jak brutalne mogą być obsunięcia na rynku akcyjnym, nawet w przypadku spółek, których otoczenie biznesowe nie pogorszyło się drastycznie albo których model biznesowy nie ujawnił fundamentalnych mankamentów może być postawa wielu popularnych, mniejszych spółek technologicznych w ostatnich kilkunastu miesiącach: postawa technologicznego peletonu goniącego wielką piątkę (Apple, Amazon, Google, Microsoft, Meta).

Wiele spółek z tego peletonu zaliczyło ponad 80% obsunięcie od pandemicznych szczytów do dołków z 2022 roku:

 • Affirm
 • Asana
 • DocuSign
 • Snap
 • DoorDash
 • Shopify
 • Coinbase

Lista spółek z obsunięciem pomiędzy 70% a 80% też robi wrażenie:

 • Okta
 • Twilio
 • Block
 • Cloudflare
 • Lyft
 • Spotify
 • Zoom
 • Zillow

Jeszcze lepszym unaocznieniem tego jak dużym zagrożeniem dla inwestorów mogą być obsunięcia jest zestawienie, który stworzył Hendrik Bessembinder. To autor znany z historycznych analiz amerykańskiego rynku akcyjnego pokazujących, że niewielka część spółek generuje dużą część wartości wytworzonej przez ten rynek (dla Bessembindera ta wartość to zysk ponad stopę zwrotu z bezpiecznych aktywów. Według Bessembindera 86 spółek (z około 26 000) odpowiada za połowę wartości stworzonej przez amerykański rynek akcyjny w latach 1926 – 2015.

W artykule z 2020 roku Hendrik Bessembinder pokazał obsunięcia, które musieli przetrwać akcjonariusze tych najlepszych amerykańskich spółek w najlepszych dla nich dekadach (i w dekadach je poprzedzających). Chodzi więc o najbardziej „szczęśliwe” amerykańskie spółki w najbardziej „udanym” dla nich okresie:

Za Novel Investor

Z zestawienia wynika, że dekadach, w których najlepsze amerykańskie spółki tworzyły historycznie największe zyski dla akcjonariuszy (jak Apple w dekadzie 2010-2019) akcjonariusze tych spółek regularnie spotykali się z 30% a nawet 40% obsunięciami.

Jeśli rozszerzymy analizę na dodatkową (wcześniejszą) dekadę to rozmiary obsunięć istotnie się zwiększą i z łatwością znajdziemy przykłady katastroficznych spadków przekraczających 70%. Liderem tej kategorii jest Amazon z 91% obsunięciem w dekadzie poprzedzającym okres 2010-2019, w którym wygenerował trzeci w historii amerykańskiego rynku zysk dla akcjonariuszy.

1 Komentarz

 1. Tu de mun

  Bitcoin co 4 lata spada o ponad 80% i nikt nie płacze z tego powodu za wyjątkiem panikarzy, którzy za każdym razem widzą koniec krypto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.