FAAMGT dostał w zęby ale S&P 500 stoi na nogach

W ostatnich kilku latach stałym elementem dyskusji o amerykańskim rynku akcyjnym i jakości fundamentów, na których oparte były wzrosty na tym rynku był problem największych spółek technologicznych i udziału, który miały w głównych indeksach i generowaniu stóp zwrotu z tych indeksów.

Problem udziału Big Tech stał wyraźnie widoczny w okresie post-covidowego rajdu. Stało się tak dlatego, że zarówno udział największych spółek w S&P 500 jak i udział największych spółek w generowaniu stóp zwrotu z S&P 500 osiągnął historycznie wysokie poziomy. Sceptyczni komentatorzy argumentowali, że amerykański rynek akcyjny stał się zakładnikiem Big Tech i świetna postawa tych spółek maskuje słabość szerokiego rynku. Neutralnie nastawieni komentatorzy argumentowali, że każda rynkowa hossa ma grupę spółek-liderów ciągnących rynek w górę i nie trzeba traktować tej sytuacji jako negatywnego sygnału.

Wielu inwestorów zastanawiało się co się stanie z amerykańskim rynkiem akcyjnym gdy Big Tech dostaną zadyszki albo gdy cały segment zaliczy bolesne obsunięcie. Część inwestorów oczekiwała, że taka sytuacja skończy się rynkowym krachem. Część inwestorów sugerowała, że rynek znajdzie sobie nowych liderów.

Pod koniec 2022 roku mamy już trochę danych by zweryfikować te oczekiwania. Od szczytów do dziś kapitalizacja FAAMGT (Facebook, Apple, Amazon, Microsoft, Google, Tesla) spadła z 11,8 biliona USD do 7,5 biliona USD. Za mainstreamowymi portalami możemy powiedzieć, że z FAAMGT wyparowało 4,3 biliona USD kapitalizacji. To obsunięcie o 36%.

Wykres poniżej pokazuje spadek kapitalizacji (w mld USD) od szczytu do dziś dla poszczególnych spółek:

Obsunięcia liczone w dolarach robią spore wrażenie i świetnie sprawdzają się jako nagłówki ale z inwestycyjnego punktu widzenia bardziej przydatne będą obsunięcia procentowe:

W tej kategorii zdecydowanym liderem jest Meta (Facebook), który zalicza katastroficzny spadek (powyżej 70%). Trzy inne spółki z grupy notują spadki w okolicach 40% – są to obsunięcia, które wypróbowują dyscyplinę każdego inwestora. Najsilniejszy z FAAMGT jest Apple z zaledwie 17% obsunięciem. Warto jednak zauważyć, że maksymalne obsunięcie dla Apple w czasie trwającej bessy przekroczyło 30%.

Jesteśmy więc w sytuacji, w której dotychczasowi liderzy rynku zaliczają bardzo bolesne obsunięcia – średni spadek od szczytów to 36% (średni spadek od szczytów do minimów bessy to 42%). Co się dzieje z S&P 500? Czołowy amerykański indeks spada około 20% od szczytów po zaliczeniu maksymalnego obsunięcia na poziomie 27,5%.

Myślę, że możemy już zaryzykować stwierdzenie, że amerykański rynek akcyjny, reprezentowany w rozważaniach przez S&P 500, jest sobie w stanie poradzić z bardzo słabym segmentem Big Tech. Sceptyczni inwestorzy mogą argumentować, że kluczowa spółka z technologicznych blue chipów jest relatywnie silna (Apple jako jedyny z FAAMGT wygrywa z S&P 500 w 2022 roku). Być może prawdziwy test dla S&P 500 przyjdzie wtedy gdy w kłopoty wpadnie Apple.

Nie będę argumentować, że wyjątkowa słabość Apple nie odbije się na zachowaniu reszty amerykańskiego rynku akcyjnego (to mało realne choćby ze względu na duży udział spółki w kluczowych indeksach). Doświadczenia 2022 roku sugerują jednak, że nie musi to oznaczać katastroficznego, „krachowego” scenariusza. Rynki akcyjne potrafią sobie radzić bez dotychczasowych liderów a jeśli mają wystarczająco dużo czasu to potrafią też stworzyć nową generację wiodących spółek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.