Wykres dnia: Pokaz siły DJIA

Rynki szykują się do zamknięcia października, który dla wielu indeksów okazał się miesiącem korekt tegorocznych spadków, ale dla jednego indeksu szczególnie miesiącem ataku byków na historyczną skalę. Na jedną sesję przed końcem miesiąca stary dobry DJIA rośnie o 14,4 procent, czym właściwie przesądza o najlepszym październiku w historii i jest w grze jeden o najlepszych miesięcy w historii.

Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że zwyżki DJIA są senne, a indeksowi brakuje tej iskry, którą ma w sobie np. Nasdaq Composite nasycony spółkami wzrostowymi. Naprawdę miesięczne wzrosty DJIA po przeszło 10 procent są rzadkością – w tym wieku było ich ledwie kilka. Tym razem siłą DJIA jest jego nuda i brak przechylenia w stronę spółek technologicznych. Pobicie reszty w USA było łatwe dzięki braku tego odchylenia, ale już wygranie z całym światem jest więcej niż ciekawe. W październiku DJIA przegrywa tylko z indeksem giełdy tureckiej, ale akurat ten rynek trzeba lokować raczej w gronie kuriozów niż punktów odniesienia.

Każdy oczywiście znajdzie swoje wytłumaczenie. Jednym z lepszych jest fakt, iż październikowe odbicie na historyczną skalę miało miejsce po trzech kwartałach spadków na historyczną skalę, więc potencjał obicia miał w sobie wymiar właściwie fizyczny. Również zmienność nie pozwalała wykluczyć takiego uderzenia byków. Naprawdę jednak ciekawsze są inne pytania – czy ten optymizm inwestorów wobec spółek starej gospodarki jest tylko napływem kapitałów uciekających ze spółek technologicznych i powrotu mody na value czy może początkiem końca bessy i realnym dołkiem na Wall Street? To odbicie jest zwyczajnie zbyt duże, by dało się je ignorować.

 

DJIA wykres miesięczny za: Yahoo Finance

2 Komentarzy

  1. deli deli

    13 października przyszło mi z arkany przesilenie inflacji i wojny. Potwierdzenie o inflacji spłynęło z gór i od ulubionej zabawki swiss made.

  2. deli deli

    13 października przyszło przesilenie inflacji i wojny wedle mej arkany. Z gór spłynęło potwierdzenie o inflacji i radość z czasomierza swiss made.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.