Wykres dnia: Pokaz siły DJIA

Rynki szykują się do zamknięcia października, który dla wielu indeksów okazał się miesiącem korekt tegorocznych spadków, ale dla jednego indeksu szczególnie miesiącem ataku byków na historyczną skalę. Na jedną sesję przed końcem miesiąca stary dobry DJIA rośnie o 14,4 procent, czym właściwie przesądza o najlepszym październiku w historii i jest w grze jeden o najlepszych miesięcy w historii.

Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że zwyżki DJIA są senne, a indeksowi brakuje tej iskry, którą ma w sobie np. Nasdaq Composite nasycony spółkami wzrostowymi. Naprawdę miesięczne wzrosty DJIA po przeszło 10 procent są rzadkością – w tym wieku było ich ledwie kilka. Tym razem siłą DJIA jest jego nuda i brak przechylenia w stronę spółek technologicznych. Pobicie reszty w USA było łatwe dzięki braku tego odchylenia, ale już wygranie z całym światem jest więcej niż ciekawe. W październiku DJIA przegrywa tylko z indeksem giełdy tureckiej, ale akurat ten rynek trzeba lokować raczej w gronie kuriozów niż punktów odniesienia.

Każdy oczywiście znajdzie swoje wytłumaczenie. Jednym z lepszych jest fakt, iż październikowe odbicie na historyczną skalę miało miejsce po trzech kwartałach spadków na historyczną skalę, więc potencjał obicia miał w sobie wymiar właściwie fizyczny. Również zmienność nie pozwalała wykluczyć takiego uderzenia byków. Naprawdę jednak ciekawsze są inne pytania – czy ten optymizm inwestorów wobec spółek starej gospodarki jest tylko napływem kapitałów uciekających ze spółek technologicznych i powrotu mody na value czy może początkiem końca bessy i realnym dołkiem na Wall Street? To odbicie jest zwyczajnie zbyt duże, by dało się je ignorować.

 

DJIA wykres miesięczny za: Yahoo Finance

2 Komentarzy

  1. deli deli

    13 października przyszło mi z arkany przesilenie inflacji i wojny. Potwierdzenie o inflacji spłynęło z gór i od ulubionej zabawki swiss made.

  2. deli deli

    13 października przyszło przesilenie inflacji i wojny wedle mej arkany. Z gór spłynęło potwierdzenie o inflacji i radość z czasomierza swiss made.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.