Jak tak dalej pójdzie to inwestowanie dywidendowe znów powinno cieszyć się popularnością. W ciągu półtora roku stopa dywidendy dla spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 zwiększyła się PONAD PIĘCIOKROTNIE! W przypadku spółek wchodzących w skład mWIG40 nie jest to tak imponujące – bo wzrost wyniósł ledwie 3,5 raza.

Wszyscy, którzy czytają wyłącznie nagłówki mogą znaleźć się teraz w nie lada kłopocie. Bo jeśli spodobają im się powyższe informacje, które zaczną przeklejać w kolejnych mediach społecznościowych, to szybko mogą zostać sprowadzeni do parteru. Oczywiście, autor tego tekstu, również znajdzie się w nie lada kłopocie, bo inna część która czyta wyłącznie nagłówki – może śmiało zakrzyknąć „co za idiota!”.

Skoro jednak jesteś już tu – Drogi Czytelniku, to znaczy, że nie zadowoliłeś się wyłącznie nagłówkiem. Czas więc na kolejne liczby i refleksje. Niemal rok temu – pod koniec listopada – opublikowałem tekst Zmiana warunków­. Zwróciłem wówczas uwagę na fakt, że wzrost wartości inflacji może zachwiać podstawami mody na inwestowanie dywidendowe. Nie wiedzieliśmy wówczas jeszcze, że inflacja dopiero rozpoczyna swój rajd. Niemniej, stopa dywidendy na poziomie 2- 3 procent przestawała sprawiać, że inwestycje w ten rodzaj spółek będą postrzegane jako atrakcyjne.

Rok później – wartość wskaźnika płaconych dywidend do ceny akcji wzrosła (a w stosunku do minimów sprzed około 1,5 roku) wzrost ten jest kilkukrotny, jak szalbiersko pokazałem w czołówce tekstu. Nie jest to jednak konsekwencja tego, że firmy nagle zaczęły przeznaczać większe kwoty na podzielenie się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami.

Problem tym razem leży w mianowniku.

Wartość wskaźnika uzyskujemy w wyniku dzielenia wartości dywidendy przypadającej na jedną akcję, przez cenę tejże akcji. Gdy kurs akcji będzie nurkował – stopa dywidendy będzie rosła.

W naszym przypadku w tej chwili średnie wartości dla spółek z WIG20 wynoszą około 3,5 procent. Czy przy inflacji na poziomie 16 procent, taka wartość będzie atrakcyjna dla inwestorów?

Co więcej, możemy się spodziewać, że spółki ze względu na to, co dzieje się w naszym otoczeniu makroekonomicznym, zaczną osiągać niższe zyski, może zaczną redukować, albo zawieszać wypłacaną dotychczas dywidendę.

Co w tej sytuacji? Nadal z uśmiechem na twarzy będziemy powtarzać hasełka o „kupowaniu, gdy leje się krew”, czy o tym, że „pieniądze idą do cierpliwych”?

Zmiana, która dzieje się na naszych oczach, nie jest kosmetyczna. To w zasadzie trzęsienie ziemi, dla tych wszystkich, którzy nie pamiętają gospodarki wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych. Nasze zachowania, decyzje, wybory nie będą już takie same, jak dwa, trzy, czy pięć lat temu. Dwucyfrowa inflacja sprawia, że zrozumiemy bardzo dosadnie co oznacza „utrata wartości pieniądza”.

2 Komentarzy

  1. paaulinka

    Czy nie jest tak, że poziom stóp dywidendy ze spółek wygląda atrakcyjnie bo kursy są nisko? I dowodzi raczej tego, poziom indeksu WIG-20 nie odpowiada rzeczywistej wartości spółek? (że jesteśmy w fazie niedowartościowania?)

  2. ktos

    @paaulinka
    Zaczekaj aż wyniki spółek dogonią kursy. Wtedy pogadamy o stopach dywidendy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.