Kiedy Ameryka śpi, budzą się demony

Serwis Bespoke produkuje znakomite statystyki giełdowe i właśnie wypuścił jedną, którą na gorąco chciałbym skomentować na blogu z uwagi na kilka ciekawych spostrzeżeń.

Dotyczy ona Bitcoina, który zwraca więcej naszej uwagi od momentu pojawienia się kontraktów CFD na niego w ofercie Bossafx. Ale także dlatego, że jego zmiany oraz innych kryptowalut zaczynają mieć coraz większe znaczenie dla zmian na pozostałych rynkach, o czym zresztą szykuję odrębny wpis.

Bitcoin jak wiadomo jest notowany w trybie 24 h przez 7 dni w tygodniu, więc jego zmiany na wykresie mają charakter nieprzerywany lukami, jak zdarza się to innym instrumentom. Jednak nie sposób przecież nieustannie kontrolować jego notowań, tym bardziej w nocy. W tym układzie pomocą mogą być wszelkie anomalie, które pomogą w jakiś racjonalny sposób ograniczyć czas spędzony przed notowaniami wszystkim traderom (a może i graczom długoterminowym również).

Bespoke mianowicie zwróciło uwagę na pewną anomalię, która dotyczy również tradycyjnych rynków akcji, a dokładnie indeksów i ich pochodnych, szczególnie ETFów, a którą da się replikować na Bitcoinie.

Otóż statystyki pokazują, że zmiany cen akcji w USA, a w ślad za nimi indeksów, są znacząco wyższe i przynoszą pokaźniejsze zyski w godzinach poza regularnym handlem  (czyli poza 9:30 -16:00 czasu nowojorskiego).

Tę anomalię dość szeroko opisują nawet prace naukowe, a i ja sam zresztą poświęciłem ich wyjaśnieniu kilkanaście wpisów z wyliczeniami w przeszłości, można je znaleźć w tym-> cykluNocne luki na indeksach„.

W szczegółach wygląda to tak:

Strategia pierwsza: kup Bitcoin o godzinie 16:00. gdy zamykają się giełdy akcji w USA i sprzedaj go o godzinie 9:30, gdy giełdy się otwierają na kolejnej sesji dnia roboczego. Jednym słowem trzymamy Bitcoin tylko przez noc/weekend.

Strategia druga: kup Bitcoin o godzinie 9:30 gdy otwierają się giełdy akcji w USA i sprzedaj go o godzinie 16:00 gdy giełdy się zamykają tego samego dnia. Jednym słowem trzymamy Bitcoin tylko podczas regularnej sesji.

Bespoke policzył sumaryczne, hipotetyczne zyski z tych strategii od 1 stycznia 2020 roku i przedstawił je na tym oto wykresie:

Strategia pierwsza, czyli kupuj tylko na noc, jest zobrazowana za pomocą jasnoniebieskiej krzywej. Teoretyczny zysk wyniósł w tym okresie łącznie o 259,1%.

Strategia druga, czyli kupuj tylko na sesję, jest zobrazowana za pomocą granatowej krzywej. Teoretyczny zysk wyniósł w tym okresie łącznie 3,6%.

Różnica więc kolosalna. Nie prezentuję jej tutaj jednak w tym celu, żeby stanowiła ona zachętę do inwestowania właśnie w ten sposób. Trudne może być uzyskanie takich wyników, nie tylko dlatego, że w przyszłości te rozkłady mogą się zmienić, ale także dlatego, że trzeba też uwzględnić koszty spreadów i poślizgów.

Moim celem w tej prezentacji jest raczej wskazanie kilku praktycznych podpowiedzi odnośnie tego zjawiska jak i samego rynku:

1. Na rynkach kryptowalutowych również istnieją anomalie, których odszukanie pozwala na układanie systematycznych, obiektywnie zorganizowanych strategii.

2. Tego rodzaju anomalie mogą spowodować, że nie trzeba siedzieć przed notowaniami 24h, w tym przypadku wystarczyło zaglądnąć tam 2 razy dziennie.

3. Tego rodzaju strategia jak wyżej notuje ogromne obsunięcia kapitału, mimo dobrego wyniku końcowego. Ale w zamian za to można na niej zarabiać nawet wówczas, gdy panuje silna bessa, jak teraz.

4. Zmiany kursów Bitcoina, i pewnie innych walut również, są znacząco niższe w godzinach pracy tamtejszych giełd (czyli u nas od 15:30 do 22:00). Dla jednych to zaleta, dla innych wada, która powoduje, że lepiej spekulować na tym rynku poza owymi godzinami.

5. Rynki kryptowalut zaczynają mocno się zazębiać z tradycyjnymi, choć eksperci nie znają jeszcze przyczyn tych korelacji, choćby dlaczego działa ta powyżej. Jedno z możliwych wyjaśnień jest takie, że inwestorzy podczas regularnej sesji zajmują się akcjami, a po sesji i w weekendy przechodzą na kryptowaluty wzmagając płynność i zmienność.

6. Inne wyjaśnienia tej anomalii: Azjaci stanowią znaczącą część graczy na tym rynku, a do tego grają na sporych lewarach, co pobudza zmienność w nocy. Krótko ujmując: co Azja lub potem Europa zarobi na bitcoinie, to Amerykanie potem przepuszczają. A przy tym czas między sesjami jest dłuższy niż sama sesja, więc pojawia się więcej informacji, które trzeba zdyskontować, czasem właśnie w weekend. Warto o tym pamiętać.

7. Można poszukać samemu dodatkowych filtrów do tej strategii, tworząc własne rozwiązania. Możliwości są niezmierzone. Sam chętnie się tym zajmę w przyszłości na blogu, gdy pozyskam wystarczającą ilość danych

—kat–

1 Komentarz

  1. Tu de mun

    Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy w tym temacie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.