W poniedziałek zwróciłem uwagę na dwoje zarządzających, którzy po okresie świetnych wyników zwieńczonych fenomenalnym 2020 rokiem weszli w etap bolesnego obsunięcia i wyraźnego przegrywania z szerokim rynkiem.

Ze względu na dostępność informacji, będę skupiał się na  ARK Innovation i Cathie Wood. Nie czuję się z tym komfortowo bo przypomina mi to przyłączanie się do stada kóz wskakujących na pochyłe drzewo. Usprawiedliwiam się tym, że historia służy mi tylko jako tło do uwypuklenia tego w jaki sposób funkcjonuje sektor inwestycyjny.

Zobaczmy jeszcze raz na wykres porównujący wyniki flagowego, aktywnego funduszu Wood i szerokiego rynku (tym razem do Nasdaq Composite):

Za Yahoo

Jak widzimy od momentu powstania funduszu w październiku 2014 do dziś fundusz przegrywa z szerokim rynkiem technologicznym o jakieś 65 punktów procentowych. Choć jeszcze na początku 2021 miał około 450 punktów procentowych przewagi nad Nasdaq Composite.

Pomyślałem, że sprawdzenie co na początku 2021 pisano w prasie branżowej o inwestycyjnych umiejętnościach Wood i źródłach fenomenalnych wyników jej funduszu, zostawiającego rynek daleko w tyle może być interesujących ćwiczeniem intelektualnym.

Znalazłem kilka tekstów. Przewijają się w nich takie motywy:

 • młody zespół analityczny „żyjący całym życiem w cyfrowej gospodarce” a nie tylko badający ją
 • unikanie analityków z tłem czysto finansowym i inwestycyjnym i poleganie na specjalistach w poszczególnych dziedzinach gospodarki/nauki
 • zdemokratyzowany, transparentny, oparty na współpracy z zewnętrznymi aktorami proces analityczny
 • determinacja i niezachwiana wiara w swoje idee, która pomagają Wood ignorować krótkoterminową, brutalną zmienność
 • tendencja Wood do skupiania się na firmach i branżach ignorowanych przez resztę rynku (na przykład przez relatywną trudność procesu wyceny)

Na początku 2021 roku taka narracja była intelektualnie atrakcyjna. Wyjaśniała dlaczego stojąca trochę na uboczu Wall Street firma inwestycyjna odnosi spektakularne sukcesy.

Wszyscy jesteśmy „niewolnikami wyników”. Oceniamy zarządzających, innych inwestorów i zarządy spółek przez pryzmat osiąganych przez nich wyników. Trzeba dużych, świadomych starań by skorygować tę tendencję. A jest to skłonność, która w dziedzinach ze sporym elementem losowości, potocznego szczęścia, może prowadzić do kosztownych błędów.

Takie podejście sprawdzało się i sprawdza w większości przypadków. Jeśli ktoś najszybciej przebiegł z wioski do wioski to zapewne jest szybki. Jeśli ktoś wygrał plemienne zawody w zapasach to zapewne jest silny. Gdy widzimy fundusz osiągający w okresie kilku lat kilkaset punktów procentowych przewagi nad szerokim rynkiem to naszą naturalną reakcją jest idea, że zarządzający ma wyjątkowe umiejętności, unikalne podejście, które daje mu przewagę nad innymi inwestorami.

W taki sposób działają media biznesowe, blogerzy i komentatorzy. Cathie Wood i ARK Invest nie są nawet idealną ilustracją tego mechanizmu ponieważ Wood od dawno budziła sporo negatywnych emocji w branży. Być może dlatego, że była kobietą, być może z powodu stylu życia (tradycyjna religijność), być może z powodu poglądów politycznych (neutralnie życzliwe nastawienie do prezydenta Trumpa), być może z powodu ewangelizatorskiego stylu prezentowania idei inwestycyjnych. Dlatego nawet w szczycie jej popularności można było znaleźć sceptyczne i krytyczne opinie na temat jej podejścia inwestycyjnego i zagrożeń jakie może stwarzać w innej rzeczywistości niż akomodacyjny Fed i duża płynność na rosnących rynkach.

W wielu przypadkach sukces kreuje dużo silniejszą tarczę ochronną niż tą, którą dysponowała Wood. Sprawia, że wszystkie informacje interpretowane są tak by wyjaśnić rynkowe sukcesy inwestora czy zarządzającego funduszem. Jest fanem hokeja na lodzie? To twardy sport, uczący walki, dyscypliny i odporności na niepowodzenia. Jest fanem łyżwiarstwa figurowego? To oznaka, że nie boi się wychodzić ze swojej sfery komfortu i jest otwarty na każdą ideę inwestycyjną. Ma skoncentrowany portfel? Osiąga sukcesy bo skupia się na swoich najlepszych pomysłach. Ma zdywersyfikowany portfel? Wygrywa z rynkiem bo nie pozwala by pojedyncze transakcje zniszczyły wyniki portfela.

Trzeba aktywnie walczyć z naturalnymi tendencjami by spojrzeć na czyjąś aktywność inwestycyjną w sposób, który nie jest skrzywiony niedawnymi efektami tej aktywności.

6 Komentarzy

 1. azu

  czy to jest jakaś obsesja na punkcie tej Wood. Co drugi wpis o niej i to od dłuższego czasu na bossie, jakiś kompleks czy co

  1. trystero (Post autora)

   @ Azu

   Nie. Nie ma żadnej obsesji.

 2. Tu de mun

  Kupowałbym ARKK na IKE/IKZE gdybyście mi tylko dali taką możliwość.

  1. Tu de mun

   No niestety. Od czasu mojego wpisu do końca korekty wzrostowej czyli powrotu do przełamanego wsparcia było 50% zysku, które przeszło mi koło nosa, bo nie mam ARKK na IKE. Jak się dywersyfikować geograficznie w takich warunkach? Ja nie znaju 🙁

 3. Wiktor

  Pomijając kwestie skuteczności inwestycyjnej czy bańki pr-owej – jak zdegenerowane i półinteligenckie musi być towarzystwo z głównych mediów biznesowych, że generowano w nich "negatywne emocje" wobec Wood z powodu – uwaga! – tradycyjnej religijności i braku baraniego pędu do krytyki Trumpa……..

  1. Marian

   Bardzo trafny komentarz. Nic dodać nic ująć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.