Zarządzanie emocjami- kilka porad, część 8

Dwie kolejne porady posiadają specyficzny charakter: obniżają poziom emocjonalnego ciśnienia z udokumentowaną naukowo skutecznością i przydają się na co dzień w życiu.

   TIPY PRZYDATNE DO ZARZĄDZANIA EMOCJAMI cz.8

   18. Aktywność fizyczna czy intelektualna

W poprzedniej części cały tekst poświęcony był przerwie, na którą w inwestowaniu powinny składać się 2 elementy:

a/ odprężenie, relaks, wyciszenie emocji,

b/ ocena mającej miejsce trudnej sytuacji pod względem emocji, przeanalizowanie jej powodów, powstałych błędów i zakończenie tego wnioskami przed powrotem do gry.

Owo odprężenie w aktywnie fizycznej formie ma sens udowodniony naukowo. Chodzi jednak o umiarkowany wysiłek, który redukuje stres i obniża nadmierny poziom emocji.

Nie mam jednak zamiaru robić tutaj motywujących wykładów, które mają do tego przekonać. Zresztą z tego co wiem znaczna część traderów, których sam znam, w jakiejś formie bardzo aktywnie angażuje się w sport, czasem niemal na poziomie wyczynowym.

Sam to zresztą robię, choćby w formie biegów długodystansowych, więc mogę zaświadczyć o pozytywnym wpływie endorfin na regulacje psychiki. Chyba nawet najlepsze pomysły na strategie i na wpisy na blogach przychodziły mi podczas długich biegów.

Oczywiście dla nieposiadających entuzjazmu ku tego rodzaju czynnemu relaksowi można polecić rozładowanie przegrzanych baterii przy książce, filmie czy jakiejkolwiek pasji, byle na jakiś czas oderwać się od rynku.

Jednak cały ten punkt dopisuję do listy porad z nieco innego powodu, z którego nie zdajemy sobie sprawy (poza dobrodziejstwem wymienionym wyżej).

Każda aktywność, bez względu na intensywność i pociąg do niej, a także czas trwania, jest JEDYNIE ODWLECZENIEM PROBLEMU, A NIE JEGO ROZWIĄZANIEM!

Nie uda się w żaden sposób zabiegać np. strachu przed podjęciem ważnej decyzji o zamknięciu stratnej pozycji (choć jeśli będziemy wystarczająco długo biegać, to może sama się zamknie). Żaden wysiłek i żadna pasja nie zmieni tego, że po powrocie do inwestowania dopadnie nas ten sam emocjonalny problem, od którego właśnie uciekliśmy.

Dlatego świetnym rozwiązaniem, które sam praktykuję, jest poszukiwanie rozwiązań PODCZAS tego rodzaju aktywnego wypoczynku. Rozluźniony mózg potrafi w takich chwilach czynić cuda. A przy tym robimy to w niestresowych, sprzyjających osiąganiu własnej mocy warunkach.

Choć dodam przy tym: dla wielu inwestujących już samo wyciszenie emocji ma zbawienny charakter, ponieważ otwiera to intuicję bez tego balastu, z którym nie da się jej optymalnie wykorzystywać.

   19. Medytacja, Mindfulness

Od razu podpinam ten właśnie punkt, ponieważ tego rodzaju wyciszenie może stać się częścią przerwy, a przy tym w swym działaniu niesie podobne, lub może nawet lepsze skutki niż sama aktywność fizyczna (choć można przecież je łączyć). Jeszcze lepiej korzystać z tego w trakcie „dnia roboczego” przy tradingu, przerywając sobie celowo na wejście w kontakt z sobą. Przyznam, że również sam to z przyjemnością praktykuję.

 

Mindfulness (Uważność) to psychologiczny hit naszych rozemocjonowanych czasów. Nauka udowadnia ponownie, że praktykowanie jej działa pozytywnie na szare komórki i na poziom stresu i emocji. Praktykuje się więc ją i w wojsku i w zakładach karnych. I dowiedziono jej skuteczności w tradingu -> link

Czym jest? W najprostszej wersji to skupienie się na oddechu, byciu tu i teraz, odsianiu hałasu, na spokojnym zbadaniu własnych emocji, na obejrzeniu własnych myśli bez oceniania i we właściwym kontekście. To myśli bowiem tworzą w wielu przypadkach wynikające z nich emocje i zachowania.

Nauka udowadnia również, że każda inna forma medytacji może być nie mniej skuteczna. Chodzi przede wszystkim o znalezienie kontaktu z sobą, swoimi myślami, odcięcie się od galopady intensywnego życia i działania, refleksję.

Jeśli chodzi o Mindfulness to przetransferowano ją już w systematyczny i profesjonalny sposób do inwestycyjnego biznesu. Przede wszystkim w książkach, które sam zresztą tutaj polecałem. Niestety, są w języku angielskim, ale wystarczy dowolna książka o Mindfulness wydana w Polsce. Przede wszystkim ojca tej dyscypliny, czyli Jona Kabat-Zinna, którego kilka pozycji znajdziemy w -> księgarniach

Po angielsku mamy natomiast do dyspozycji od razu ową wiedzę w wydaniu inwestycyjnym:

   Steve Ward „Tradermind

   Gary Dayton „Trade mindfully

   Randy Howell „Mindful trading. Mastering Your Emotions and the Inner Game”

Udanych medytacji!

CDN

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.