Zarządzanie emocjami- kilka porad, część 8

Dwie kolejne porady posiadają specyficzny charakter: obniżają poziom emocjonalnego ciśnienia z udokumentowaną naukowo skutecznością i przydają się na co dzień w życiu.

   TIPY PRZYDATNE DO ZARZĄDZANIA EMOCJAMI cz.8

   18. Aktywność fizyczna czy intelektualna

W poprzedniej części cały tekst poświęcony był przerwie, na którą w inwestowaniu powinny składać się 2 elementy:

a/ odprężenie, relaks, wyciszenie emocji,

b/ ocena mającej miejsce trudnej sytuacji pod względem emocji, przeanalizowanie jej powodów, powstałych błędów i zakończenie tego wnioskami przed powrotem do gry.

Owo odprężenie w aktywnie fizycznej formie ma sens udowodniony naukowo. Chodzi jednak o umiarkowany wysiłek, który redukuje stres i obniża nadmierny poziom emocji.

Nie mam jednak zamiaru robić tutaj motywujących wykładów, które mają do tego przekonać. Zresztą z tego co wiem znaczna część traderów, których sam znam, w jakiejś formie bardzo aktywnie angażuje się w sport, czasem niemal na poziomie wyczynowym.

Sam to zresztą robię, choćby w formie biegów długodystansowych, więc mogę zaświadczyć o pozytywnym wpływie endorfin na regulacje psychiki. Chyba nawet najlepsze pomysły na strategie i na wpisy na blogach przychodziły mi podczas długich biegów.

Oczywiście dla nieposiadających entuzjazmu ku tego rodzaju czynnemu relaksowi można polecić rozładowanie przegrzanych baterii przy książce, filmie czy jakiejkolwiek pasji, byle na jakiś czas oderwać się od rynku.

Jednak cały ten punkt dopisuję do listy porad z nieco innego powodu, z którego nie zdajemy sobie sprawy (poza dobrodziejstwem wymienionym wyżej).

Każda aktywność, bez względu na intensywność i pociąg do niej, a także czas trwania, jest JEDYNIE ODWLECZENIEM PROBLEMU, A NIE JEGO ROZWIĄZANIEM!

Nie uda się w żaden sposób zabiegać np. strachu przed podjęciem ważnej decyzji o zamknięciu stratnej pozycji (choć jeśli będziemy wystarczająco długo biegać, to może sama się zamknie). Żaden wysiłek i żadna pasja nie zmieni tego, że po powrocie do inwestowania dopadnie nas ten sam emocjonalny problem, od którego właśnie uciekliśmy.

Dlatego świetnym rozwiązaniem, które sam praktykuję, jest poszukiwanie rozwiązań PODCZAS tego rodzaju aktywnego wypoczynku. Rozluźniony mózg potrafi w takich chwilach czynić cuda. A przy tym robimy to w niestresowych, sprzyjających osiąganiu własnej mocy warunkach.

Choć dodam przy tym: dla wielu inwestujących już samo wyciszenie emocji ma zbawienny charakter, ponieważ otwiera to intuicję bez tego balastu, z którym nie da się jej optymalnie wykorzystywać.

   19. Medytacja, Mindfulness

Od razu podpinam ten właśnie punkt, ponieważ tego rodzaju wyciszenie może stać się częścią przerwy, a przy tym w swym działaniu niesie podobne, lub może nawet lepsze skutki niż sama aktywność fizyczna (choć można przecież je łączyć). Jeszcze lepiej korzystać z tego w trakcie „dnia roboczego” przy tradingu, przerywając sobie celowo na wejście w kontakt z sobą. Przyznam, że również sam to z przyjemnością praktykuję.

 

Mindfulness (Uważność) to psychologiczny hit naszych rozemocjonowanych czasów. Nauka udowadnia ponownie, że praktykowanie jej działa pozytywnie na szare komórki i na poziom stresu i emocji. Praktykuje się więc ją i w wojsku i w zakładach karnych. I dowiedziono jej skuteczności w tradingu -> link

Czym jest? W najprostszej wersji to skupienie się na oddechu, byciu tu i teraz, odsianiu hałasu, na spokojnym zbadaniu własnych emocji, na obejrzeniu własnych myśli bez oceniania i we właściwym kontekście. To myśli bowiem tworzą w wielu przypadkach wynikające z nich emocje i zachowania.

Nauka udowadnia również, że każda inna forma medytacji może być nie mniej skuteczna. Chodzi przede wszystkim o znalezienie kontaktu z sobą, swoimi myślami, odcięcie się od galopady intensywnego życia i działania, refleksję.

Jeśli chodzi o Mindfulness to przetransferowano ją już w systematyczny i profesjonalny sposób do inwestycyjnego biznesu. Przede wszystkim w książkach, które sam zresztą tutaj polecałem. Niestety, są w języku angielskim, ale wystarczy dowolna książka o Mindfulness wydana w Polsce. Przede wszystkim ojca tej dyscypliny, czyli Jona Kabat-Zinna, którego kilka pozycji znajdziemy w -> księgarniach

Po angielsku mamy natomiast do dyspozycji od razu ową wiedzę w wydaniu inwestycyjnym:

   Steve Ward „Tradermind

   Gary Dayton „Trade mindfully

   Randy Howell „Mindful trading. Mastering Your Emotions and the Inner Game”

Udanych medytacji!

CDN

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.