Po dłuższej przerwie znów wracamy do reguł opisywanych przez Jacka Schwagera w „Analizie technicznej rynków terminowych”. Tym razem punkty, które autor umieścił w kategorii: inne zasady kontroli ryzyka.

Po raz kolejny podkreślę, że prawdopodobnie dla doświadczonych graczy wskazówki te nie będą zbyt zaskakujące, zaś początkujący, dzięki szybkiemu ich wdrożeniu  będą mogli w przyszłości sporo zaoszczędzić (zamiast stracić).

Zacznijmy od czegoś bardzo prostego:

Reguła 24

 Kiedy idzie źle: (a) zmniejsz wielkość pozycji (pamiętaj, że dwie pozycje na silnie skorelowanych rynkach to niemal tak jak jedna duża pozycja); (b) stosuj bliskie linie obrony; (c) zwolnij tempo otwierania nowych pozycji.

Oczywiście nie chodzi tu o sytuację, gdy mamy otwartą pozycję, która właśnie traci. Schwager ma raczej na myśli nie najlepszy okres. Może tydzień, może miesiąc, a może znacznie dłużej. Sytuację, kiedy wyraźnie nasze działania rozjechały się z rynkiem. Peter Brandt w swojej książce „Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego” (w przygotowaniu) wyróżnia dwa rodzaje owego „rozjechania się”. Po pierwsze nasza strategia może nie pasować właśnie do tego co dzieje się na rynku. Po drugie, nasze działania są zgodne ze stosowaną strategią. W tym drugim wypadku chodzi przede wszystkim o graczy intuicyjnych, którzy mogą mieć pokusę modyfikacji lub rozszerzenia zakresu dotychczasowych działań. W każdym razie, gdy mamy nie najlepszy okres na rynku dobrze jest mieć przygotowany odpowiedni plan działania na taką sytuację, który w dużym uproszczeniu może sprowadzić się w pierwszym rzędzie do zmniejszania wielkości zajmowanych pozycji. Kolejnym krokiem może być zawężenie linii stopów. I znów będzie to ważne zwłaszcza w okresie przedłużającej się konsolidacji z dość częstymi pułapkami. Szerokie stopy w okresie trendu bocznego sprawiają, że długo i boleśnie możemy się wykrwawiać. Ostatnia sugestia „zwolnij tempo otwierania nowych pozycji”, znów dotyczy raczej graczy nie systemowych. Jeśli wyraźnie „nie po drodze ci z rynkiem” nie kombinuj, nie próbuj przyspieszać. Cierpliwie czekaj, aż sytuacja się zmieni.

 

Reguła 25

Kiedy idzie źle, redukuj ryzyko, likwidując przegrywające pozycje, a nie wygrywające. Mówił o tym już Edwin Lefevre: „Zrobiłem źle. Traciłem na bawełnie i trzymałem ją. Zyskiwałem na pszenicy i sprzedałem ją. Ze wszystkich błędów spekulacyjnych nie ma wielu poważniejszych od starania się, by uśrednić stratę. Zawsze sprzedawaj to, co przynosi ci stratę, i trzymaj to, co daje ci zysk”.

Kolejny banał. Pozwól zyskom rosnąć, tnij straty jak najszybciej. Banał, z którym nie radzą sobie całe zastępy graczy giełdowych, ze strachu kasujących minimalny choćby zysk i z nadzieją i modlitwą na ustach wpatrujący się w pozycje, które są na co raz większym minusie, oczekując, że musi w końcu odbić.

 

Reguła 27

Traktuj małe pozycje tak samo poważnie jak duże. Nie mów nigdy: „To tylko jeden czy dwa kontrakty”.

Nie ma tu zbyt wiele do dopowiedzenia. To wyłącznie kwestia psychologii i naszego nastawienia. Na rynku z dźwignią mała pozycja też może doprowadzić do całkiem sporych kłopotów. Niewielka obiecująca pozycja, wspierająca nasze przekonania (np. jakąś wyjątkowo kontrariańską ocenę rynku) może na tyle skutecznie połechtać nasze ego, że możemy zignorować sygnały zmieniającej się sytuacji. Nadal będziemy wierzyli, że mamy rację na rynku, a straty – zwłaszcza z małej pozycji – są tylko chwilowe.

Reguła 28

 Unikaj utrzymywania bardzo dużych pozycji w chwili ogłaszania istotnych sprawozdań lub rządowych danych statystycznych.

Jak potrafi reagować rynek na różnego rodzaju dane wie chyba każdy obecny na rynku. Przed publikacją danych często zmienność skacze na tyle, zaś ruchy w jedną i w drugą stronę są tak gwałtowne, że samo to może być wyjątkowo bolesnym doświadczeniem. Z kolei już po publikacji danych, często mamy do czynienia z festiwalem interpretacji. Powiedzmy, że rynek po byczym komunikacie gwałtownie wzrósł. Oczywiście przeczytamy wówczas, że reakcja rynku jest uzasadniona i była oczekiwana. Gdy minutę później nastąpi odwrót i gwałtowny spadek, dowiemy się, że już wszystko zostało zdyskontowane, zaś sama informacja nie jest tak istotna. Prawdopodobnie 1 grudnia w poniedziałek, będziemy mogli poobserwować taki festiwal interpretacji na rynku złota, w związku z referendum w Szwajcarii.

Naturalnie nie należy zapominać o graczach, którzy często pozwalają sobie na zagrania hazardowe pod dane, licząc na duży zwrot jeśli ruch okaże się bardzo gwałtowny i w pożądanym kierunku.

 

Reguły omówione w poprzednich częściach:

Otwieranie pozycji

Reguła 1, Reguła 3:

https://blogi.bossa.pl/2014/04/04/reguly-reguly-reguly-podstawy/

Reguła 4, Reguła 7:

https://blogi.bossa.pl/2014/04/08/reguly-j-schwagera-2/

Reguła 8, Reguła 12:

https://blogi.bossa.pl/2014/04/25/reguly-j-schwagera-3/

Zamykanie pozycji i kontrola ryzyka

Reguła 13, reguła 14, reguła 15 :

https://blogi.bossa.pl/2014/05/26/reguly-j-schwagera-4/

 Reguła 16, 18, 19

https://blogi.bossa.pl/2014/07/14/reguly-j-schwagera-5/

Reguła 21, 22, 23

https://blogi.bossa.pl/2014/08/22/reguly-j-schwagera-6/

źrodło: Analiza techniczna rynków terminowych, J.Schwager

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.