Od stu dwudziestu pięciu lat nieprzerwanie wypłacamy dywidendę. Od dwudziestu pięciu lat jej poziom systematycznie wzrasta. Nasz wskaźnik zysku na jedną akcję jest wyjątkowy – tak prezentuje się inwestorom jedna ze spółek notowana na nowojorskiej giełdzie. W naszych warunkach wygląda to na strasznie nudny przekaz, ale być może tak właśnie powinna wyglądać komunikacja firm z branż, które nie są zaliczane do modnych, gorących, obiecujących i rewolucyjnych.
UGI Corporation [NYS: UGI] to przede wszystkim dystrybutor LPG. Firma założona została w 1882 roku jako United Gas Improvement Co. i w tej chwili poza Stanami Zjednoczonymi działa w 16 krajach Europy Zachodniej i Środkowej (w Polsce pod marką AmeriGas). W ostatnich dniach ogłoszona została informacja o odkupieniu od francuskiego Total SA dystrybucji LPG we Francji (kwota transakcji wyniosła 450 milionów euro).
Spółka w ostatnich dniach osiągnęła swoje wieloletnie maksimum przebijając poziom 50 dolarów za akcję. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs akcji wzrósł blisko 30 procent. W ciągu ostatnich 5 lat było to 100 procent. Mamy więc do czynienia z kolejną spółką, w naszym cyklu opisującym firmy zagraniczne, która może się pochwalić imponującą zwyżką cen akcji. I podobnie jak w większości wcześniejszych firm nie towarzyszy temu jakieś wyjątkowe „przegrzanie” jeśli przyjrzymy się wskaźnikowi Cena/Zysk. W tym wypadku ma on wartość 17,9.
Źródło wykresu: Platforma INFRONT (dostępna w DM BOŚ)
***
Więcej informacji o usłudze Bossa Zagranica (http://bossa.pl/oferta/zagranica/)
Dotychczas w cyklu opisywaliśmy:
TRIP https://blogi.bossa.pl/2014/06/30/wyjezdzamy-na-wakacje/
HAL, KRFT, MAR, MMM https://blogi.bossa.pl/2014/06/10/rynek-przegrzany-rozgrzany-czy-rozgrzewajacy-sie/
CP https://blogi.bossa.pl/2014/05/29/banka-kolejowa/
NVS https://blogi.bossa.pl/2014/05/16/krotka-wycieczka-za-granice/
BRKa, BRKb https://blogi.bossa.pl/2014/05/05/cale-piaseczno-warrena/
AFH https://blogi.bossa.pl/2014/04/18/atlas-nudnej-branzy/
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.