Krótka wycieczka za granicę

Wśród spółek, które w mijającym tygodniu zanotowały swoje historyczne maksima znalazła się firma, której nazwa nie powinna być obca polskiemu inwestorowi. Jedna z największych spółek farmaceutycznych na świecie, z siedzibą główną w Szwajcarii o kapitalizacji rynkowej 220 mld dolarów, czyli ponad 30 krotnie więcej niż kapitalizacja rynkowa całego sektora chemicznego na GPW – Novartis (NYSE:NVS).

Od początku roku akcje zyskały na wartości co prawda „zaledwie” 10 procent, za to w perspektywie nieco dłuższej wygląda imponująco. W ciągu ostatnich dwóch lat, inwestycja w akcje Novartisu dała niemal dwukrotnie większy zysk niż indeks SP500. Ponownie też widzimy jak bardzo hossa na rynku amerykańskim różni  się od sytuacji na naszym rodzimym parkiecie. Równocześnie możemy próbować sobie odpowiedzieć na pytanie, czy faktyczne już jest „zbyt drogo”? W tym konkretnym przypadku wskaźnik C/Z wynosi 22,9.

NVS

Źródło wykresu: Platforma INFRONT (dostępna w DM BOŚ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *