Na warszawskiej giełdzie spółka o kapitalizacji na poziomie 430 mln złotych (140 mln dolarów) znalazłaby się dopiero w drugiej setce spółek pod względem wartości rynkowej, w sąsiedztwie takich firm jak Colian, Kinopol, czy Mabion. Nie można więc powiedzieć, że jest to kolos, zwłaszcza że mówimy mówimy o firmie z rynku amerykańskiego. Notowana na NASDAQ spółka Atlas Financial Holdings [NASDAQ: AFH] należy do tej grupy firm, które od kilku miesięcy notują kolejne rekordy, co więcej można powiedzieć, że od początku swojego debiutu, systematycznie co miesiąc cena jej akcji rośnie. W tym wypadku debiut miał miejsce niedawno – na początku 2013 roku. Akcje w ofercie publicznej kosztowały 5,85 dolara (do sprzedaży zaoferowano 4,125 mln akcji). Nieco ponad rok później kurs akcji wynosi blisko 15 dolarów, co daje 150 procent wzrostu (nowy rekord padł w mijającym tygodniu).

Jaka branża jest aż tak bardzo atrakcyjna dla inwestorów – IT, biotechnologia, gaz łupkowy, czy może jeszcze jakaś inna, która stale zajmuje miejsce w mediach? Z nazwy trudno wnioskować, mogłaby to być zarówno budowlanka, jak i dowolny biznes inspirowany ideami Ayn Rand. Tymczasem mamy do czynienia z branżą ubezpieczeniową. Czy jeszcze coś można w tej branży znaleźć atrakcyjnego? Biznes Atlas Holdings koncentruje się na ubezpieczeniach transportowych – czyli można by powiedzieć „nuda”, a jednak spółka znalazła swoją niszę – zajmuje się ubezpieczaniem taksówek, limuzyn, samochodów przewożących niepełnosprawnych.

Przy aktualnym kursie akcji wskaźnik C/Z wynosi 20, co może częściowo wyjaśniać zainteresowanie instytucji tymi akcjami (blisko 42% akcji jest w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych).

Atlas Financial Holdings

Atlas Financial Holdings

 

Źródło wykresu: Platforma INFRONT (dostępna w DM BOŚ)

 

***

Tym tekstem rozpoczynamy serię tekstów „nieanalitycznych” prezentujących różne ciekawe spółki z rynków zagranicznych.

29. kwietnia w siedzibie DM BOS w Warszawie odbędzie się szkolenie dotyczące inwestowania na rynkach zagranicznych za pośrednictwem biura.

Szczegóły w linku (zapisy zakończone):

Polecamy również szkolenia stacjonarne (link)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.