Na warszawskiej giełdzie spółka o kapitalizacji na poziomie 430 mln złotych (140 mln dolarów) znalazłaby się dopiero w drugiej setce spółek pod względem wartości rynkowej, w sąsiedztwie takich firm jak Colian, Kinopol, czy Mabion. Nie można więc powiedzieć, że jest to kolos, zwłaszcza że mówimy mówimy o firmie z rynku amerykańskiego. Notowana na NASDAQ spółka Atlas Financial Holdings [NASDAQ: AFH] należy do tej grupy firm, które od kilku miesięcy notują kolejne rekordy, co więcej można powiedzieć, że od początku swojego debiutu, systematycznie co miesiąc cena jej akcji rośnie. W tym wypadku debiut miał miejsce niedawno – na początku 2013 roku. Akcje w ofercie publicznej kosztowały 5,85 dolara (do sprzedaży zaoferowano 4,125 mln akcji). Nieco ponad rok później kurs akcji wynosi blisko 15 dolarów, co daje 150 procent wzrostu (nowy rekord padł w mijającym tygodniu).

Jaka branża jest aż tak bardzo atrakcyjna dla inwestorów – IT, biotechnologia, gaz łupkowy, czy może jeszcze jakaś inna, która stale zajmuje miejsce w mediach? Z nazwy trudno wnioskować, mogłaby to być zarówno budowlanka, jak i dowolny biznes inspirowany ideami Ayn Rand. Tymczasem mamy do czynienia z branżą ubezpieczeniową. Czy jeszcze coś można w tej branży znaleźć atrakcyjnego? Biznes Atlas Holdings koncentruje się na ubezpieczeniach transportowych – czyli można by powiedzieć „nuda”, a jednak spółka znalazła swoją niszę – zajmuje się ubezpieczaniem taksówek, limuzyn, samochodów przewożących niepełnosprawnych.

Przy aktualnym kursie akcji wskaźnik C/Z wynosi 20, co może częściowo wyjaśniać zainteresowanie instytucji tymi akcjami (blisko 42% akcji jest w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych).

Atlas Financial Holdings

Atlas Financial Holdings

 

Źródło wykresu: Platforma INFRONT (dostępna w DM BOŚ)

 

***

Tym tekstem rozpoczynamy serię tekstów „nieanalitycznych” prezentujących różne ciekawe spółki z rynków zagranicznych.

29. kwietnia w siedzibie DM BOS w Warszawie odbędzie się szkolenie dotyczące inwestowania na rynkach zagranicznych za pośrednictwem biura.

Szczegóły w linku (zapisy zakończone):

Polecamy również szkolenia stacjonarne (link)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.