Wykres dnia: lokalne indeksy, globalne korporacje

Dzisiejszy wykres, choć ma już trzy miesiące, jest przydatną pomocą w dyskusji o przekładaniu się wzrostu gospodarczego na zachowanie indeksów giełdowych.

Opublikowany na stronach The Economist wykres pokazuje jaki odsetek swoich przychodów firmy wchodzące w skład najważniejszych globalnych indeksów akcyjnych generują w państwie gdzie są notowane, na rynkach wschodzących, w rozwiniętej Europie, w USA, w Japonii i w pozostałej części świata:

Za The Economist

Za The Economist

Jak widać, w przypadku spółek wchodzących w skład trzech ważnych europejskich indeksów (CAC 40, DAX i FTSE 100) zaledwie jedna czwarta ich przychodów pochodzi z rodzimych państw a około połowa z rodzimych państw i rozwiniętej Europy a więc z ich bezpośredniego otoczenia gospodarczego.

Firmy z S&P 500 i Nikkei 225 około 60% swojej sprzedaży realizują na lokalnych rynkach. Pozostała część pochodzi z odległych geograficznie regionów.

Oczywiście, problem w tym niewielkim znaczeniu dotyczy warszawskiej giełdy ale można oczekiwać, że także notowane na polskiej giełdzie spółki w coraz większych stopniu polegać będą na rynkach zagranicznych.

4 Komentarzy

 1. anonim

  Chyba czegoś nie rozumiem.
  Firmy notowane w USA czerpią przychody ze swojego rynku, Japonii, EM i Europy.
  Z kolei firmy notowane w Japonii i Europie nie czerpią przychodów ze Stanów? Czy Stany zawierają się w rest of the world.

  Wygląda to tak jakby firmy z Europy i Japonii nie istniały (niemal) w USA.

  1. trystero (Post autora)

   @ anonim

   Odlicz sobie odcinki na każdym słupku. Czwarty od lewej to przychody z USA. „Na oko” wygląda jakby firmy z Europy miały jakieś 20% sprzedaży w USA.

 2. kajet

  Kwestia dotyczy warszawskiej giełdy w niewielkim stopniu o tyle, że na dużą część kapitalizacji składają się banki, telekomy i koncerny energetyczne. Pamiętajmy jednak, że przychody z zagranicy to i eksport, i przychody konsolidowanych spółek zagranicznych.

  Spójrzmy na przedstawicieli pozostałych branż obecnych w WIG30.

  Asseco i Boryszew: 70% przychodów z zagranicy.
  Synthos i JSW: połowa przychodów z zagranicy.
  Kernel: 100% przychodów z zagranicy.
  KGHM: ok. 80% przychodów z zagranicy.
  Orlen: większość z zagranicy.
  GTC: trudno powiedzieć, ale chyba większość projektów mają za granicą (są bardzo aktywni w CEE).
  LPP: nie wiem, ale 1/3 sklepów mają za granicą.
  Bogdanka: głównie kraj.
  PZU: malutko (pribałtyki).
  Eurocash: chyba nic albo niewiele.

 3. anonim

  dzięki,
  zwyczajnie nie zauważyłem jasno niebieskiego 😉

  Jakby EU liczyć razem, to pewnie wykresy wyglądałyby podobnie.
  Ale widać, że koniunktura w krajach ma coraz mniejszy wpływ na indeksy.
  Globalne korporacje sprzyjają większej korelacji indeksów, co generuje dodatkowe ryzyko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.