Wykres dnia: lokalne indeksy, globalne korporacje

Dzisiejszy wykres, choć ma już trzy miesiące, jest przydatną pomocą w dyskusji o przekładaniu się wzrostu gospodarczego na zachowanie indeksów giełdowych.

Opublikowany na stronach The Economist wykres pokazuje jaki odsetek swoich przychodów firmy wchodzące w skład najważniejszych globalnych indeksów akcyjnych generują w państwie gdzie są notowane, na rynkach wschodzących, w rozwiniętej Europie, w USA, w Japonii i w pozostałej części świata:

Za The Economist

Za The Economist

Jak widać, w przypadku spółek wchodzących w skład trzech ważnych europejskich indeksów (CAC 40, DAX i FTSE 100) zaledwie jedna czwarta ich przychodów pochodzi z rodzimych państw a około połowa z rodzimych państw i rozwiniętej Europy a więc z ich bezpośredniego otoczenia gospodarczego.

Firmy z S&P 500 i Nikkei 225 około 60% swojej sprzedaży realizują na lokalnych rynkach. Pozostała część pochodzi z odległych geograficznie regionów.

Oczywiście, problem w tym niewielkim znaczeniu dotyczy warszawskiej giełdy ale można oczekiwać, że także notowane na polskiej giełdzie spółki w coraz większych stopniu polegać będą na rynkach zagranicznych.

4 Komentarzy

 1. anonim

  Chyba czegoś nie rozumiem.
  Firmy notowane w USA czerpią przychody ze swojego rynku, Japonii, EM i Europy.
  Z kolei firmy notowane w Japonii i Europie nie czerpią przychodów ze Stanów? Czy Stany zawierają się w rest of the world.

  Wygląda to tak jakby firmy z Europy i Japonii nie istniały (niemal) w USA.

  1. trystero (Post autora)

   @ anonim

   Odlicz sobie odcinki na każdym słupku. Czwarty od lewej to przychody z USA. „Na oko” wygląda jakby firmy z Europy miały jakieś 20% sprzedaży w USA.

 2. kajet

  Kwestia dotyczy warszawskiej giełdy w niewielkim stopniu o tyle, że na dużą część kapitalizacji składają się banki, telekomy i koncerny energetyczne. Pamiętajmy jednak, że przychody z zagranicy to i eksport, i przychody konsolidowanych spółek zagranicznych.

  Spójrzmy na przedstawicieli pozostałych branż obecnych w WIG30.

  Asseco i Boryszew: 70% przychodów z zagranicy.
  Synthos i JSW: połowa przychodów z zagranicy.
  Kernel: 100% przychodów z zagranicy.
  KGHM: ok. 80% przychodów z zagranicy.
  Orlen: większość z zagranicy.
  GTC: trudno powiedzieć, ale chyba większość projektów mają za granicą (są bardzo aktywni w CEE).
  LPP: nie wiem, ale 1/3 sklepów mają za granicą.
  Bogdanka: głównie kraj.
  PZU: malutko (pribałtyki).
  Eurocash: chyba nic albo niewiele.

 3. anonim

  dzięki,
  zwyczajnie nie zauważyłem jasno niebieskiego 😉

  Jakby EU liczyć razem, to pewnie wykresy wyglądałyby podobnie.
  Ale widać, że koniunktura w krajach ma coraz mniejszy wpływ na indeksy.
  Globalne korporacje sprzyjają większej korelacji indeksów, co generuje dodatkowe ryzyko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.