Prezydent USA znów ostrzega przed powrotem kryzysu finansowego.

Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni to słyszymy, a Obama mówi o tym nie bez powodu. Ton wypowiedzi jest jednak dużo mocniejszy niż wcześniej. USA mają ostatnio problem podobny do naszego, czyli zadłużenie bliskie maksymalnym progom określonym w konstytucji. Przypomniał o tym w weekend prezydent Obama w telewizyjnym wystapieniu. Jak wiadomo, dozwolony ustawowo w USA limit maksymalnego zadłużenia wynosi 14,3 biliona dolarów. Jesli wierzyć ostrzeżeniom, ma on być on osiągnięty już dzisiaj. Jest w tym na pewno sporo gry pod kolejne wybory prezydenckie, ale też i sporo smutnej gospodarczej rzeczywistości.

Na marginesie, czymże jest w skali globalnej „marne” 100 miliardów Euro na pomoc dla Irlandii czy Grecji, w porównaniu z długiem USA? Gdyby okazało sie, że Amerykanie mają problem z obsługą długu, niewątpliwy wzrost jego kosztu byłby zabójczy dla USA. Nie pomogłoby nawet 3 biliony chińskich rezerw… Prezydent Obama forsuje już od dawna możliwość podniesienia tego limitu, czemu sprzeciwiają się republikanie. Amerykańskie Ministerstwo Skarbu poinformowało, że spłacanie zobowiązań państwa i wypłata świadczeń socjalnych bez zaciągania nowych długów, w obecnych warunkach – zgodnych z Ustawą, mogą potrwać jeszcze do połowy sierpnia.

Przypomnijmy, że całkiem niedawno Agencja SP obniżyła prespektywę zmiany ratingu długu USA na negatywną. Kto się odważy jako pierwszy na rzeczywistą zmianę ratingu długu, a nie tylko jego perspektywy może uruchomić bardzo niebezpieczną lawinę, która pogrzebałaby finansowo nie tylko USA. Tylko co da gaszenie ognia benzyną? Panaceum Obamy na stan finansów USA jest bowiem dalsze zwiększanie długu. Robi się z tego nieco błędne koło. Wszyscy widzą, że „koń kuleje”, ale zapewne wszyscy bedą też to oddalać od siebie stosując metodę „ucieczki w przyszłość”, tak jak robi to prezydent USA.

Póki co, kareta ciągnięta przez kulejącego konika jakoś toczy się dalej…   Dobrze chociaż, że koń ma klapki na oczach, bo przynajmniej nie widzi co przed nim – a tam bardziej przepaść niż pastwisko!

5 Komentarzy

 1. reptile

  Nie ma sensu .. dyskusja o długu w mojej ocenie. Już nie wiadomo jak o tym rozmawiać.

  http://www.youtube.com/watch?v=PR3qL2V9HPg

  Pada kilka ciekawych pytań, na które nie wiadomo jak odpowiedzieć..

 2. jtyszko[bossa] (Post autora)

  Może najlepiej nauczyć Amerykanów jak zaciskać pasa bo nigdy tego nie potrafili! Ja bym im wysłał Balcerowicza 🙂

 3. Pink Floyd

  To wszystko to operacje papierowe/ksiegowe 🙂 Do czego to finalnie doprowadzi? Co to znaczy, ze USA sie zadluzaja? Gdzie? Drukujac sobie pieniadze? Przecietny czlowiek nie ma pojecia co jest grane 🙂 Jak to wspomnial kiedys profesor na uczelni: wszystkie kryzysy maja jedna wspolna ceche: wymysla je zwykle mala grupa ludzi, ludzie Ci za to nie odpowiadaja (wrecz przeciwnie), a po tylku dostaje szary Kowalski 🙂

 4. elgreco

  Sądzę, że nie ma się co martwić o Amerykanów; to co ich odróżnia od innych państw zadłużonych to A R M I A która jest gwarantem wypłacalności – przypomnę, jak nie tak dawno Clintonowa bawiła u Saudów to powiedziała im, że ceny ropy ustalajcie sobie jak chcecie byleby w DOLARACH a jak nie to już po was; ostatnio podskakiwał prezesik MFW co to na okrągło gadał o emitowaniu obligacji nie nominowanych w dolarach i doczekał się biedaczek Dominique Strauss-Kahn procesiku a Saddam Husain jak skończył… dziwnym zbiegiem okoliczności też mu się dolary nie podobały tylko piał z zachwytu nad EURO. 🙂

 5. DOCIEKLIWY

  Oj, czy ktoś to przeczyta po miesiącu?
  Mimo wszystko USA mają budżet na poziomie 20% BKB, a nie 40 jak zwykle bywa.Wydaje się,że to są spore rezerwy.Do tego możliwość masowej kreacji światowego pieniądza, który ten dług rozwodni.Ostatnia rzecz,to cykliczna zmiana przepływów kasy z peryferii do centrów.Teraz cała kasa odpłynęła na peryferia. To jednak działa jak pasożyt i gospodarz. Pasożyt musi popaść w hibernację na parę lat, by nie zabić gospodarza, bo sam zginie. Chyba czas na taką zmianę, a wtedy PKB USA +7%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.