Prezydent USA znów ostrzega przed powrotem kryzysu finansowego.

Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni to słyszymy, a Obama mówi o tym nie bez powodu. Ton wypowiedzi jest jednak dużo mocniejszy niż wcześniej. USA mają ostatnio problem podobny do naszego, czyli zadłużenie bliskie maksymalnym progom określonym w konstytucji. Przypomniał o tym w weekend prezydent Obama w telewizyjnym wystapieniu. Jak wiadomo, dozwolony ustawowo w USA limit maksymalnego zadłużenia wynosi 14,3 biliona dolarów. Jesli wierzyć ostrzeżeniom, ma on być on osiągnięty już dzisiaj. Jest w tym na pewno sporo gry pod kolejne wybory prezydenckie, ale też i sporo smutnej gospodarczej rzeczywistości.

Na marginesie, czymże jest w skali globalnej „marne” 100 miliardów Euro na pomoc dla Irlandii czy Grecji, w porównaniu z długiem USA? Gdyby okazało sie, że Amerykanie mają problem z obsługą długu, niewątpliwy wzrost jego kosztu byłby zabójczy dla USA. Nie pomogłoby nawet 3 biliony chińskich rezerw… Prezydent Obama forsuje już od dawna możliwość podniesienia tego limitu, czemu sprzeciwiają się republikanie. Amerykańskie Ministerstwo Skarbu poinformowało, że spłacanie zobowiązań państwa i wypłata świadczeń socjalnych bez zaciągania nowych długów, w obecnych warunkach – zgodnych z Ustawą, mogą potrwać jeszcze do połowy sierpnia.

Przypomnijmy, że całkiem niedawno Agencja SP obniżyła prespektywę zmiany ratingu długu USA na negatywną. Kto się odważy jako pierwszy na rzeczywistą zmianę ratingu długu, a nie tylko jego perspektywy może uruchomić bardzo niebezpieczną lawinę, która pogrzebałaby finansowo nie tylko USA. Tylko co da gaszenie ognia benzyną? Panaceum Obamy na stan finansów USA jest bowiem dalsze zwiększanie długu. Robi się z tego nieco błędne koło. Wszyscy widzą, że „koń kuleje”, ale zapewne wszyscy bedą też to oddalać od siebie stosując metodę „ucieczki w przyszłość”, tak jak robi to prezydent USA.

Póki co, kareta ciągnięta przez kulejącego konika jakoś toczy się dalej…   Dobrze chociaż, że koń ma klapki na oczach, bo przynajmniej nie widzi co przed nim – a tam bardziej przepaść niż pastwisko!

5 Komentarzy

 1. reptile

  Nie ma sensu .. dyskusja o długu w mojej ocenie. Już nie wiadomo jak o tym rozmawiać.

  http://www.youtube.com/watch?v=PR3qL2V9HPg

  Pada kilka ciekawych pytań, na które nie wiadomo jak odpowiedzieć..

 2. jtyszko[bossa] (Post autora)

  Może najlepiej nauczyć Amerykanów jak zaciskać pasa bo nigdy tego nie potrafili! Ja bym im wysłał Balcerowicza 🙂

 3. Pink Floyd

  To wszystko to operacje papierowe/ksiegowe 🙂 Do czego to finalnie doprowadzi? Co to znaczy, ze USA sie zadluzaja? Gdzie? Drukujac sobie pieniadze? Przecietny czlowiek nie ma pojecia co jest grane 🙂 Jak to wspomnial kiedys profesor na uczelni: wszystkie kryzysy maja jedna wspolna ceche: wymysla je zwykle mala grupa ludzi, ludzie Ci za to nie odpowiadaja (wrecz przeciwnie), a po tylku dostaje szary Kowalski 🙂

 4. elgreco

  Sądzę, że nie ma się co martwić o Amerykanów; to co ich odróżnia od innych państw zadłużonych to A R M I A która jest gwarantem wypłacalności – przypomnę, jak nie tak dawno Clintonowa bawiła u Saudów to powiedziała im, że ceny ropy ustalajcie sobie jak chcecie byleby w DOLARACH a jak nie to już po was; ostatnio podskakiwał prezesik MFW co to na okrągło gadał o emitowaniu obligacji nie nominowanych w dolarach i doczekał się biedaczek Dominique Strauss-Kahn procesiku a Saddam Husain jak skończył… dziwnym zbiegiem okoliczności też mu się dolary nie podobały tylko piał z zachwytu nad EURO. 🙂

 5. DOCIEKLIWY

  Oj, czy ktoś to przeczyta po miesiącu?
  Mimo wszystko USA mają budżet na poziomie 20% BKB, a nie 40 jak zwykle bywa.Wydaje się,że to są spore rezerwy.Do tego możliwość masowej kreacji światowego pieniądza, który ten dług rozwodni.Ostatnia rzecz,to cykliczna zmiana przepływów kasy z peryferii do centrów.Teraz cała kasa odpłynęła na peryferia. To jednak działa jak pasożyt i gospodarz. Pasożyt musi popaść w hibernację na parę lat, by nie zabić gospodarza, bo sam zginie. Chyba czas na taką zmianę, a wtedy PKB USA +7%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.