IKE 2010 – ostatnia szansa dla spóźnialskich

Koniec roku coraz bliżej i coraz mniej czasu pozostaje wszystkim zainteresowanym, na otwarcie IKE w roku bieżącym i zasilenie go w ramach obowiązującego w 2010 roku limitu. Tym samym wciąż jeszcze istnieje możliwość zainwestowania bez podatku Belki, czyli w pewnym sensie „uratowania” podatku od przyszłych zysków.

Ponieważ do końca roku zostały już tylko 2 dni, okres jest zbyt krótki aby zawrzeć umowę o prowadzenie IKE w DM BOŚ drogą korespondencyjną. Jeśli ktoś chciałby jeszcze „rzutem na taśmę” otworzyć IKE w tym roku ( i co ważniejsze – dokonać wpłaty w ramach limitu za 2010 roku), powinien to zrobić osobiście odwiedzając jeden z naszych oddziałów. 

Jak widać z wyników sondy umieszczonej na naszej stronie, IKE w formie rachunku maklerskiego uznawane jest nie tylko przez nas, ale co nas cieszy szczególnie – przez osoby odwiedzające naszą stronę – za najbardziej atrakcyjną formę Indywidualnego Konta Emerytalnego.

IKE-sonda-do-bloga 

W końcówce 2010 roku dzielę się budująca informacją na rok 2011, dotycząca właśnie IKE. Limit wpłat na IKE idzie w górę i będzie wynosił w przyszłym roku kalendarzowym 10.077 zł. Ot, taki „first minute”, gdyby ktoś chciał wykorzystać limit już w poniedziałek 3 stycznia – zapraszam :-). Otwierając rachunek IKE jeszcze w 2010 roku można do 31 grudnia wpłacić 9.579, a od 3 stycznia – w ramach nowego limitu – kolejne 10.077 zł, co daje w sumie 19.656zł.

Niemal 20.000 – to już pokaźny portfel, umożliwiający inwestowanie na GPW i dający nam się możliwość cieszenia się zyskami i reinwestowania ich, bo – jeśli utrzymamy gromadzone tam środki do emerytury – nie będziemy musieli płacić podatku od zysków kapitałowych. Wszystkich, którzy z tematyką IKE stykają się po raz pierwszy, zapraszam do prześledzenia moich wcześniejszych wpisów poświęconych IKE, jak również odwiedzenia naszych działów oferta i edukacja w zakresie dotyczącym IKE. Gra jest naprawdę „warta świeczki”. 

To już mój ostatni wpis o IKE w A.D. 2010 roku – ale nie myślcie, że w roku 2011 o posiadaczach IKE zapomnę, bo już mam kilka ciekawych tematów „w zanadrzu” :-), którymi nie omieszkam się podzielić z posiadaczami IKE w DM BOŚ. Duża liczba osób uczestnicząca w prowadzonych przeze mnie webinarach o IKE i liczne pytania związane z tematem, uwierdzają mnie w przekonaniu, iż „kontynuacja” tematu jest jak najbardziej wskazana 🙂

11 Komentarzy

  1. czytacz

    Dlaczego miałbym sobie założyć IKE a nie np. polisę w firmie ubezpieczeniowej gdzie kasa lokowana byłaby w j.u. TFI przeze mnie wybrane? Jeżeli ktoś się nie do końca zna na giełdzie, nie ma czasu inwestować a chce oszczędzać na emeryturę dodatkowe pieniądze to co ma wybrać: IKE, TFI, Polisa, ROR, Skarpeta?

  2. jtyszko[bossa]

    @czytacz, jesli to ma być na emeryturę, to ja bym wybrał IKE bo jest bez podatku Belki, a potem sie zastanowił jakie to ma być IKE…

    To już zależy od ciebie ile masz czasu i jakie koszty akceptujesz – IKE maklerskie jest najtańsze w „eksploatacji”, więc więcej środków będzie na tę emeryturę pracować

    na IKE maklerskim mozna mieć niemal to samo to samo, co w TFI i w dodatku znacznie taniej
    – możesz przecież wybierać między jednostkami funduszu obligacji czy pienięznego w TFI albo samemu sobie kupić jakieś obligacje na GPW i je po prostu trzymać,
    -możesz kupić jednostki funduszu indeksowego w TFI albo ETF na WIG20 przez rachunek maklerski – oba instrumenty zachowują się podobnie, z tym, że ETFy sa sporo tańsze bo prowizje od ich kupna są dużo niższe niż prowizje w TFI
    -itp…

  3. gzalewski

    „Dlaczego miałbym sobie założyć IKE a nie np. polisę w firmie ubezpieczeniowej gdzie kasa lokowana byłaby w j.u.”

    Dlaczego? Ano proszę sobie poczytać fora, porozmawiać z ludżmi (nie agentami) przede wszystkim jesli chodzi o PRZEJRZYSTOSC stanu (wartosci) konta/polisy. W kazdym momencie. Bez rozbijania na wartosci aktualne, likwidacyjne, hipotetyczne itp.
    Po prostu wartość aktywów

  4. czytacz

    Wiadomo agenci to największe szuje, którzy liczą na własny zysk, wiec omijanie takich firm jak Akit…, Novisi…, OB.., Efec… czy inne cuda wianki jest wskazane. Ale dążę do tego, że na wszystkim można stracić nawet na IKE bo to przecież akcje, OFE/polisa- wysokie opłaty, obligacje niski zysk, więc czy warto sobie zawracać głowę oszczędzaniem na emeryturę ;), najlepiej zainwestować w siebie, aby innym można kiedyś było powiedzieć „trzeba było się uczyć” 😀

    pozdrawiam

    Szczęśliwego Nowego Roku

  5. Wojtek S.

    @Czytacz

    Żadna z wymienionych opcji. Politycy prędzej czy później położą łapę na oszczędnościach w IKE. A nawet jeśli nie położą łapy, to ograniczą „tym bogatym z IKE” możliwość korzystania z ZUS-u. Jeśli chcesz na emeryturze cieszyć się oszczędnościami, załóż sobie konto oszczędnościowe za granicą.

  6. jtyszko[bossa]

    @czytacz,

    Można sobie nie zawracać głowy oszczędzaniem – no pewnie – najlepiej wszystko przeznaczać na konsumpcję, ale takie argumenty słyszę głównie od osób, które chcą zyć szybko i umrzeć młodo, więc i tak na pewno nie doczekają emerytury…

    Stracić można na wszystkim, ale najwięcej się traci jak się nic nie robi… najlepiej od razu położyć się do trumny 🙂

    Jak się w ogóle nie oszczędza (czy poza IKE czy na IKE), to ma się tylko emeryturę z ZUS i OFE, chyba że komuś to wystarczy, to nie mam pytań !

  7. reqw

    @Wojtek S.
    A co jeśli politycy ograniczą dostęp do ZUS’u i OFE tym bogatym mającym oszczędności zagranicą? Albo zabronią oszczędzania zagranicą? Albo opodatkują kasę sprowadzaną do Polski? Albo politycy z kraju w którym oszczędzasz zablokują odpływ kapitału (patrz Argentyna)?
    Oj dużo tych zagrożeń 😉 Pozostaje stary dobry Bank Ziemski lub Spirytusowy 😉

  8. czytacz

    Wcale nie miałem na mysli konsumpcji w sensie „zainwestować w siebie” tudzież przepić i przejjeść 😉 Może to kwestia do osób bardziej wykształconych czyli podnoszenie własnych kwalifikacji etc. Uczciwością (niekoniecznie) a przede wszystkim pracą ludzie się bogacą. Chyba finansjera z BOSia nie narzeka na zarobki 🙂 bogaty zawsze będzie bogatym a biedny biednym, z pieniędzmi trzeba po prostu umieć się obchodzić a kasa na emeryturze zawsze się znajdzie trochę tu trochę tam, trochę z akcji, trochę z obligacji trochę z nieruchomości a to wszystko z pracy 🙂

    pozdrawiam

    pozd

  9. gzalewski

    reqw mnie uprzedził. No wlaśnie – prosze przypomniec sobie kwestie podwojnego opodatkowania dochodów osiąganych przez emigrantów

  10. Gonzo

    Jesli inwestuje za granica to przynajmniej jest to poza kontrola rzadu RP – gdy wprowadza jakies dziwne prawo to zawsze moge wyjechac ale pieniadze pozostaja moje. Problem z IKE jest taki, ze to jest pod kontrola polskiego rzadu, a z traktowaniem prywatnej wlasnosci Polska ma nieciekawa historie: obligacje IIRP, zabieranie majatku za PRL, OFE (gdzie nie pomoglo vacatio legis, konstytucja, a sady tylko przyklasnely). IKE jest nastepne w kolejce.

  11. jtyszko[bossa]

    @Gonzo,
    Wybacz, ale siejesz niczym nie uzasadniony defetyzm, no i użyłeś trochę złych przykładów – nacjonalizacja przez ustrój komunistyczny po 1945 to trochę inna sprawa niż cywilizowana zmiana Ustawy w demokratycznym Państwie, jakie mamy od 1989 roku.

    A poza tym co ma OFE do IKE? W przypadku OFE rząd zrobił to co mógł zrobić, bo regulacje na to pozwalały, tylko mało kto się interesował, że są ku temu podstawy prawne… IKE reguluje odrębna ustawa i wpierw trzeba ją zmienić, żeby cokolwiek zmienić w tym filarze.

    Trzymajmy się realiów 🙂 W kolejce to można stać do otwarcia IKE w DM BOŚ, bo chętnych nie brakuje i zaczniemy wydawać numerki :-). Ludzie widzą i wiedzą sami, co dla nich dobre, wbrew róznym opiniom. A jak ktoś nie chce IKE, niech nie otwiera i trzyma sobie pieniądze gdzie chce – jego prawo … i sprawa załatwiona!

    Ciekawe, czy zwróciłeś uwagę, że IKE mogą u nas otwierać Anglicy czy Niemcy – Ustawa o IKE daje im takie prawo! Nie boisz się się rząd Jej Królewskiej Mości wypowie nam wojnę, jak nasz rząd zechce zabrać środki z IKE w Polsce brytyjskim obywatelom? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.