WSJ: Pierwsze jaskółki wzrostu?

Od czasu Wielkiej Depresji z lat 1929-1933 gospodarce amerykańskiej nie przydarzył się dłużej trwający kryzys niż ten obecny. Chociaż zdaniem zdecydowanej większości branżowych ekspertów negatywna sytuacja będzie utrzymywać się jeszcze przez wiele miesięcy, to pierwsze sygnały zbliżającej się poprawy można już zaobserwować. WSJ porusza tę kwestię w artykule zatytułowanym: „Economy Raises Tentative Hopes a Trough is Finally in Sight”.

Kwiecień 2009 jest już siedemnastym z kolei miesiącem, w którym gospodarka Stanów Zjednoczonych zmaga się z recesją (za początek kryzysu przyjmując grudzień 2007 r., czyli wtedy gdy najważniejsze indeksy giełdowe w Ameryce rozpoczęły silny trend spadkowy). Ostatni tydzień marca przyniósł jednak szereg pozytywnych wiadomości.

Po pierwsze – wartość wydatków konsumentów, choć na razie marginalnie, zanotowała
w lutym wzrost. Podobnie zachował się wskaźnik nastroju konsumentów MCSI (Michigan Consumer Sentiment Index), który sugeruje, że sytuacja ekonomiczna Amerykanów ulega stopniowemu polepszeniu. Również rynek nieruchomości wydaje się stabilizować po tym, jak w lutym zainteresowanie najdroższymi lokalami mieszkalnymi wzrosło. Kupującym domy pomaga wprowadzona przez rząd w ramach pakietu stymulacyjnego ulga podatkowa oraz działania mające na celu ustalenie maksymalnego oprocentowania kredytów hipotecznych. Skutek to zwiększenie się w poprzednim miesiącu liczby wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego o 32%.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak jeszcze inny wskaźnik – liczba Amerykanów składających wnioski o objęcie zasiłkiem dla bezrobotnych. Jest on interesujący przede wszystkim dlatego, że podczas poprzednich recesji regułą było, iż liczba ubiegających się o państwową pomoc osiągała swoją najwyższą wartość na przeciętnie 4 tygodnie przed tym, jak gospodarka znajdowała swoje dno i powracała do trendu wzrostowego. W obecnej sytuacji, najwyższa liczba wniosków przypadła na tydzień kończący się 14 marca, co mogłoby sugerować, że koniec recesji mamy już naprawdę bardzo blisko.

Tym, co nadal studzi optymizm amerykańskich inwestorów jest stale rosnący poziom bezrobocia, które w obecnej chwili wynosi 8,1% – najwięcej w przeciągu ostatnich 25 lat. A ma być jeszcze gorzej – przewiduje się, że następne 12 miesięcy przyniesie dwucyfrowy poziom bezrobocia.

Amerykanie również w dalszym ciągu obawiają się problemów z utrzymaniem swoich rodzin, dlatego oszczędzają znacznie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W lutym 4,2% dochodu rozporządzalnego amerykańskich gospodarstw domowych pozostało w portfelach, w porównaniu z zerowym poziomem rok temu. Jak prognozują eksperci, nie wystarczy nawet okres 10 lat, aby amerykańscy konsumenci z powrotem wydawali tyle, ile przed recesją.

Ze skutkami obecnego kryzysu przyjdzie nam jeszcze zapewne zmagać się długo. Póki co silne wzrosty na giełdach oraz kilka wskaźników makroekonomicznych daje nadzieję, że najgorsze gospodarka amerykańska ma za sobą.

P.S. Dla zachowania równowagi warto pamiętać, że tzw. fale B charakteryzują się rosnącym optymizmem („niżej już być nie może”),  wyszukiwaniem przez rynek pozytywnych informacji i są rajem dla spekulantów.

Adam Kowalski

3 Komentarzy

 1. Thome

  „Ze skutkami obecnego kryzysu przyjdzie nam jeszcze zapewne zmagać się długo”

  To na pewno. Poza tym……im bardziej Obama odejdzie od swoich pomysłów – tym lepiej dla gospodarki (a odchodzi stopniowo). Jakaś iskierka nadziei jest, bo wydaje się, że nawet prasa drukarska FED zaczyna cierpieć na brak tuszu…..

 2. lepszy cwaniak

  @Thome
  „bo wydaje się, że nawet prasa drukarska FED zaczyna cierpieć na brak tuszu?..”

  …ze względu na KRYZYS!
  Błogosławiona ręka wolnego rynku…;)

 3. Pingback: Blogi bossa.pl » Blog Archive » WSJ: Emerging markets powracają do łask

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.