[materiał z archiwum GZ/salon24, oryginalny link z dyskusjami]

„Klienci funduszy inwestycyjnych nie przestraszyli się korekty. Aktywa TFI w lipcu wzrosły o ponad 2,2 mld PLN, mimo spadków na giełdzie. To pozwala przypuszczać, że nie wycofywali pieniędzy z funduszy, a raczej korzystali z okazji, by dokonać tańszych zakupów. ”

Tak brzmi początek komentarza opublikowanego 10 sierpnia 2007 w momencie znaczącej przeceny akcji na giełdzie warszawskiej. Autorem całego tekstu jest Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

Open Finance poświęcałem już kiedyś komentarz. jest to firma zajmująca się sprzedażą usług finansowych (mówiąc brutalnie akwizycją tych usług), choć bardzo chciałaby być postrzegana jako firma doradcza.

Być może to brutalne podejście, ale warto monitorować tego rodzaju firmy i uświadmiać ludziom ich rolę.

Wróćmy do cytowanego tekstu. Autor wysuwa tezę, że mimo gwałtownych spadków cen akcji w kilku dniach sierpnia, klienci funduszy inwestycyjnych, nie przestraszyli się tych zdarzeń, bowiem na podstawie statystyk z lipca nie widać odpływu pieniędzy.

To już nawet nie jest karkołomna teza. To bzdura do kwadratu. Dlaczego osobom podpisującym się jako analitycy, brak czasem elementarnej logiki. W tym wypadku przecież naprawdę nie potrzeba wiele, by zastanowić się nad sensem takiego rozumowania.

W całym tekście jest jeszcze kilka „twórczych” tez, choć generalnie pierwszych kilka zdań wystarcza, by nie brać tego tekstu poważnie.

cały materiał M. Ostrowskiego

1 Komentarz

  1. Pingback: Blogi bossa.pl » Polacy nie odczuli kryzysu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.