Przyznać się do błędu – problem to ogromny

Czyli dalsza historia spółki giełdowej – Toora

Informacja agencyjna

„8.8.Warszawa (PAP) – Analitycy Erste Banku obniżyli rekomendację dla akcji Toory Poland do „redukuj” z „trzymaj” oraz obniżyli cenę docelową z 24 zł do 6,40 zł.

„Dramatyczne obniżenie prognozy przychodów na 2007 rok z 430 mln zł do 293 mln zł i zupełnie niespodziewana strata na poziomie
netto 39,7 mln zł w II kwartale to kolejne rozczarowanie, jakie dostarczyła spółka. Pomijając fakt, iż częściowo podziewaliśmy
się pogorszenia wyników w 2007 roku, nie przewidzieliśmy takiego dramatu” – napisano w raporcie.

„Ta sytuacja zmusza nas do ponownego przemyślenia przypadku Toory i zmiany naszego modelu finansowego” – dodano.

Według prognozy Erste Banku, w 2007 roku Toora Poland osiągnie 289,9 mln zł przychodów oraz 8,6 mln zł zysku EBITDA. Natomiast na poziomie EBIT i netto prognoza zakłada stratę – odpowiednio 25,4 mln zł i 37,7 mln zł.

Zdaniem analityków, nowo powołany zarząd będzie musiał zmierzyć się z trudną sytuacją i przeprowadzić gruntowną restrukturyzację.

„Naszym zdaniem, żadne pozytywne efekty restrukturyzacji nie będą widoczne przed 2009 rokiem” – podano w raporcie.

Toora Poland wykazała w drugim kwartale tego roku 39,7 mln zł straty netto, 34,1 mln zł straty operacyjnej i 68,8 mln zł
przychodów.

Prognoza Erste Banku zakłada, że w 2008 roku przychody Toory Poland wyniosą 345 mln zł, EBITDA 47,9 mln zł, EBIT 10,6 mln zł, a ysk netto 4 mln zł. W 2009 roku przychody mają zwiększyć się do 401,1 mln zł, EBITDA do 59,1 mln zł, EBIT do 21 mln zł, a zysk netto do 15,9 mln zł. (PAP)”

 Dla laików – analitycy zawsze mają problem z wydarzeniami, któych nie przewidzieli. I rzadko mówią – „tak popełnilliśmy błąd”. Zamiast tego tworzą bełkot, który ma rzekomo pomóc wyjśc im z twarzą, a z reguły skłąda się z samych sprzeczności.

W tym wypadku anlitycy boją się napisać wprost – SPRZEDAJ (to jedno z zakazanych słow w branży  😉 )(z ogromnymi stratami), choć sami nie wierzą, że spółka w ciągu dwóch lat wykaraska się z kłopotów.

Zwykle klasyczny scenariusz wygląda tak, że przy cenie 5 zł, wydadzą jeszcze jedną rekomendację „redukuj”, a po dalszych spadkach albo „zapomną” o spółce, albo ktoś odważy się nieśmiało powiedzieć „sprzedaj”.

W każdym razie kwalifikują się do „wpadek rynkowych”

Toora- wyceny analityków

* Liczby na wykresie to wyceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.