Inwestycyjne do przeczytania – 02.11.2011

Najnowsza porcja wybranych przeze mnie artykułów o inwestowaniu i rynkach kapitałowych.

Analitycy Bespoke badają występowanie na indeksie S&P500 dni typu ‘wszystko albo nic’. To sesje, na których 90% spółek z indeksu S&P500 porusza się w tym samym kierunku. Okazuje się, że rok 2011 będzie rekordowy pod względem ilości sesji typu ‘wszystko albo nic’. Do 1 listopada wystąpiły 55 takie sesje, o trzy więcej niż w roku 2008. Co więcej, od początku sierpnia sesje typu ‘wszystko albo nic’ wystąpiły 35 razy na 66 sesji. W okresie 1990-2001 takich sesji było 34:

Za Bespoke

Oto inna ilustracja zmienności nastrojów na rynku. W dwa miesiące odsetek spółek z sektora finansowego, których ceny znajdują się powyżej 50-sesyjnej średniej kroczącej wzrósł z 0% do 100% (ta sytuacja miała miejsce 27 października).

Za Bespoke

Zmienność nie dotyczy tylko sektora finansowego.

Jeszcze jeden statystyczny fakt od analityków Bespoke: październik 2011, ze wzrostem o 10,8% był 23 najlepszym miesiącem w historii indeksu S&P500. Rankingowi przewodzi sierpień 1932 roku z niemal 40% wzrostem.

Interesujący tekst o Billu Nguyenie – przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej, który znany jest z zakładania obiecujących biznesów, zdobywania dla nich finansowania i wychodzenia z nich z zyskiem choć żaden z jego biznesowych pomysłów nie przekształcił się w zyskowne, stabilne przedsiębiorstwo. Artykuł oferuje ciekawe spojrzenie na kulturę biznesową Doliny Krzemowej, którą można streścić cytatem: Ludzie w Dolinie Krzemowej znajdują mnóstwo powodów by wierzyć, że istotna porażka oznacza, że masz większe szanse by odnieść sukces następnym razem – powiedział Paul Kedrosky. Czasem żartuję, że gdyby system finansowy przyjął model biznesowy Doliny Krzemowej to ludzie, którzy doprowadzili do katastrofy sektor kredytów hipotecznych otrzymaliby miliardy dolarów tuż po kryzysie, z założeniem, że musieli się mnóstwo nauczyć gdy ostatnim razem zrujnowali kapitalizm – dodał.

Kid Dynamite stworzył zestawienie wzrostowych spółek, do niedawna ulubieńców inwestorów, których trend cenowy gwałtownie się odwrócił. Warto spojrzeć na te wykresy by uświadomić sobie, że 50%-70% spadki w przypadku tego typu spółek nie należą do rzadkości a inwestowanie w oparciu o założenie, że to po tak znaczącym spadku cena akcji ‚musi’ odbić może nie być optymalną strategią.

Felix Salmon opisuje przypadek jednego z zarządzających funduszem, który wydawał się mieć pretensje, że nie jest wystarczająco często zapraszany do studia CNBC. Salmon bardzo rozsądnie pisze o powodach, dla których zarządzający funduszami występują w telewizji. Bo przecież nie chodzi o zwiększenie stopy zwrotu funduszy.

Bardzo informacyjny artykuł o największych graczach na rynku surowców i towarów: Vitol, Glencore, Cargill, Koch Industries, ADM i inne korporacje (w tym znana w Polsce Mercuria) odgrywają kluczową rolę na rynku surowców i towarów. Co ciekawe, większość z tych spółek to firmy prywatne (nie notowane na rynkach giełdowych).

Sylwetka spółki Cargill – jednej z największych, niepublicznych korporacji na świecie.

The Psy-Fi blog o lokalnym skrzywieniu (home bias) inwestorów czyli tendencji inwestorów (w tym inwestorów instytucjonalnych) do inwestowania na rynkach bliskim im geograficznie.

A co Wy przeczytaliście interesującego?

 

6 Komentarzy

  1. Wasilewski

    Trystero przeniósł się na bossa? Super! 😉

    1. trystero (Post autora)

      @ Wasilewski

      Gdzie byłeś przez ostatni miesiąc? 🙂

  2. Alex

    @pierwszy wykres

    Mam wrażenie, że występuje tutaj korelacja z dynamicznym rozwojem HFT. Ceny poruszają się stadami, bo nie ma już tylu savvy investors, którzy wyłapują niedowartościowane/przewartościowane spółki, tylko jest coraz więcej milisekundowych transakcji wykonywanych przez superkomputery, napędzając się wzajemnie, nasilając trendy na indeksie, wciągając coraz więcej spółek.
    Może Gospodarz znalazł jakieś badania na ten temat?

    1. trystero (Post autora)

      @ Alex

      O HFT na blogach Bossy sporo pisał Tomasz Symonowicz.

      Ja bym przyczyny tego stadnego zachowania bardziej widział w rozwoju ETF ale nie mam pod ręką żadnych dobrych badań w tej kwestii.

  3. Darkh

    http://www.cnbc.com/id/45030885

  4. pawel-l

    Przy takiej ilości obciążeń nic dziwnego że trudno osiągnąć sukces w inwestowaniu:
    http://www.psyfitec.com/p/list-of-behavioral-biases.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.