Wykres dnia: indeksy nie rosną jeśli wykluczymy z nich najmocniej rosnące spółki

Pod koniec kwietnia pisaliśmy na Twitterze o analizie JP Morgan, która wskazywała, że inwestycyjny motyw AI „dodał” około 1,4 biliona kapitalizacji indeksowi S&P500 w 2023 roku i odpowiada za dużą część całkowitego wzrostu indeksu w bieżącym roku.

Analitycy JP Morgan zakwalifikowali siedem megakorporacji technologicznych do motywu AI: Microsoft, Google, Amazon, Meta, Nvidia, Salesforce. Zawróciliśmy wtedy uwagę, że motyw AI tak jak każdy motyw inwestycyjny jest elastyczny: w granicach rozsądku pozwala na dużą swobodę w kwestii tego, które spółki inwestorzy i analitycy uznają za część motywu inwestycyjnego.

W przypadku analizy JP Morgan uwagę przyciąga zaliczenie Google do beneficjentów AI choć na początku 2023 roku spółka była wymieniana jako jedna z firm, których biznes może być poważnie zakłócony przez rewolucję AI. Inna sprawa, że ostatnie tygodnie pokazały, że wbrew medialnym doniesieniom Google nie został technologicznie w tyle w dziedzinie AI a jego kluczowy produkt – wyszukiwarka – nie traci rynku na rzecz wspieranej przez AI konkurencji.

Niedawno analitycy innej instytucji finansowej także zwrócili uwagę na rolę motywu inwestycyjnego AI w tworzeniu stóp zwrotu indeksu S&P500 w 2023. Myślę, że możemy mieć do czynienia z analitycznym motywem wyjaśniania zachowania rynków akcyjnych w 2023 przez efekty boomu w motywie inwestycyjnym AI.

Analitycy Societe Generale argumentują, że bez motywu AI indeks S&P500 notowałby w 2023 roku 2% spadku a nie 8% wzrostu. Wykres dnia wpisuje się więc w analityczny nurt argumentowania, że wykluczenie z indeksu najbardziej rosnących spółek spowoduje drastyczny spadek stóp zwrotu indeksu:

Za SocGen

Nie wiem dokładnie jakie konkretne spółki zostały zaliczone przez SocGen do motywu AI. Należy się domyślać, że zaliczono do niego dobrze zachowujące się spółki z segmentu Big Tech. Ten sektor, bardzo silnie reprezentowany wśród największych spółek indeksu S&P500, ma udany 2023 rok.

Ten sam rynkowy trend – siła Big Tech – jest więc fundamentem dwóch popularnych motywów analitycznych w 2023 roku:

Co do zasady zgadzam się z argumentem, że wykluczenie z indeksu najbardziej rosnących spółek spowoduje drastyczny spadek stóp zwrotu indeksu (nawet przejście z wzrostów do spadków). Ten efekt działa też w drugą stronę (choć mniej spektakularnie): wykluczenie z indeksu najbardziej spadających spółek drastycznie podniesie stopy zwrotu indeksu.

Zasadnicze pytanie brzmi: po co mielibyśmy to robić? Tym bardziej, że historyczna analiza rynku akcyjnego wyraźnie pokazuje, że zarówno w krótkim jak i w długim terminie niewielka liczba świetnie spisujących się spółek odpowiada za dużą część całkowitych wzrostów indeksów.

Analitycy używający zestawień „indeks minus ekstremalnie dobrze zachowujące się spółki/branże” argumentują, że znajdujące się w fazie boomu segmenty zaburzają obraz rynku, zasłaniają jego ogólną słabość. Jest to pochodna argumentu, że wzrosty na rynku akcyjnym „są zdrowsze” jeśli są szerokie. Gdy są skoncentrowane, wąski to „są podejrzanie”.

Moim zdaniem na rynkach akcyjnych z historycznie silnym „efektem wąskiej grupy zwycięzców” trudno jest ocenić kiedy argument o „wąskich wzrostach” jest przydatny, kiedy pokazuje rzeczywisty problem na rynku akcyjnym.

1 Komentarz

  1. Kornik

    Garstka ciagnie rynek w gore. Garstka ciagnie rynek w dol. Reszta stanowi bezbarwne tlo. Jaki stad wniosek? Nie warto scigac sie z rynkiem, poniewaz juz na starcie prawdopodobienstwa graja przeciwko nam. Oczywiscie mozna probowac podjac wyzwanie, ale w takim ukladzie zanim stanie sie na starcie do tego niezwykle wymagajacego biegu na orientacje, trzeba, abys zadal sobie kilka pytan: czy masz dosc wiedzy, aby rozpoznac przyszlych zwyciezcow, przegranych i tych nijakich? Lub doswiadczenia, aby ich wyczuc? A potem – czy masz dosc charakteru, by wytrwac w mozolnej drodze na szczyt? Jesli tego nie wiesz, to nie startuj do tej gry, bo polegniesz; zrob jedyna rozsadna rzecz – nie scigaj sie z rynkiem, tylko sie z nim zaprzyjaznij i wzrastaj wraz z nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.