Wykres dnia: co z tą amerykańską recesją?

W minionym tygodniu dostaliśmy dane za 1 kwartał o marnych odczytach PKB w UE (o włos od minusa), a przede wszystkim o znacznie słabszym do oczekiwań PKB w USA.

To drugie z zapartym tchem obserwuje cały świat, ponieważ spodziewana recesja może rozlać się na dziesiątki innych gospodarek, a nas jako inwestorów interesuje przecież jak wpłynie to na zachowanie giełd. Domyślnie – mogą zareagować spadkami zanim recesję formalnie potwierdzą urzędnicy NBER.

Wrócę więc do statystyk pokazujących zależność indeksów w USA od recesji, ale teraz w innym, bardziej przejrzystym wizualnie wydaniu, najlepszym jakie znalazłem.

Na poniższym obrazku mamy po kolei od lewej:

 • datę startu recesji w USA
 • datę osiągnięcia dołka spadków przez indeks S&P 500
 • ilość miesięcy, jakie upłynęły od rozpoczęcia recesji do dołka indeksu:

Niemal 100 lat danych wskazuje więc, że NIGDY dołek indeksu nie pojawił się PRZED rozpoczęciem recesji, zawsze było to od 1 do 34 miesięcy po.

Co to oznacza w obecnej sytuacji, gdy recesji jeszcze nie ma, choć nawet Fed prognozuje ją w jakiejś formie, a teoretycznie dołek S&P 500 miał miejsce w zeszłym roku?

Opcje są zasadniczo 3:

 1. Recesji nie będzie
 2. Recesja będzie i pojawi się dołek indeksu niższy niż ten z zeszłego roku
 3. Recesja będzie i PO RAZ PIERWSZY nie będzie jej towarzyszył dołek indeksu (słynne: This time is different)

Nie załatwimy tego głosowaniem, po prostu musimy czekać i to najlepiej na opcję nr 1

—kat—

2 Komentarzy

 1. Damian

  Odrzucając dwie skrajne wartości wychodzi około 7,4 msc. Czyli nie tak źle. Ogólnie temat jest od dłuższego czasu bardzo rozdmuchany więc jeżeli będzie jakąkolwiek recesja to mała bo w dużej mierze jest już wkalkulowana jeżeli chodzi o spółki.

 2. vaeta

  3A. Recesja będzie i "Market Bottom" będzie mało istotną korektą. Przykład: trzeci dołek Feb-1945 … Mar-1945 był wyżej niż low Jan-1945 i nie był największą korektą w tamtej hossie. Tutaj recesja USA wypadła w środku hossy SPX.

  Przy tej ilości danych (1x rekordów) imho warto porównać okresy hossy/bessy do "Recession Start"/"Market Bottom" jako praca domowa. Parę razy początek bessy i "Recession Start" bardzo ładnie stoją przy sobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.