Wykres dnia: co z tą amerykańską recesją?

W minionym tygodniu dostaliśmy dane za 1 kwartał o marnych odczytach PKB w UE (o włos od minusa), a przede wszystkim o znacznie słabszym do oczekiwań PKB w USA.

To drugie z zapartym tchem obserwuje cały świat, ponieważ spodziewana recesja może rozlać się na dziesiątki innych gospodarek, a nas jako inwestorów interesuje przecież jak wpłynie to na zachowanie giełd. Domyślnie – mogą zareagować spadkami zanim recesję formalnie potwierdzą urzędnicy NBER.

Wrócę więc do statystyk pokazujących zależność indeksów w USA od recesji, ale teraz w innym, bardziej przejrzystym wizualnie wydaniu, najlepszym jakie znalazłem.

Na poniższym obrazku mamy po kolei od lewej:

 • datę startu recesji w USA
 • datę osiągnięcia dołka spadków przez indeks S&P 500
 • ilość miesięcy, jakie upłynęły od rozpoczęcia recesji do dołka indeksu:

Niemal 100 lat danych wskazuje więc, że NIGDY dołek indeksu nie pojawił się PRZED rozpoczęciem recesji, zawsze było to od 1 do 34 miesięcy po.

Co to oznacza w obecnej sytuacji, gdy recesji jeszcze nie ma, choć nawet Fed prognozuje ją w jakiejś formie, a teoretycznie dołek S&P 500 miał miejsce w zeszłym roku?

Opcje są zasadniczo 3:

 1. Recesji nie będzie
 2. Recesja będzie i pojawi się dołek indeksu niższy niż ten z zeszłego roku
 3. Recesja będzie i PO RAZ PIERWSZY nie będzie jej towarzyszył dołek indeksu (słynne: This time is different)

Nie załatwimy tego głosowaniem, po prostu musimy czekać i to najlepiej na opcję nr 1

—kat—

2 Komentarzy

 1. Damian

  Odrzucając dwie skrajne wartości wychodzi około 7,4 msc. Czyli nie tak źle. Ogólnie temat jest od dłuższego czasu bardzo rozdmuchany więc jeżeli będzie jakąkolwiek recesja to mała bo w dużej mierze jest już wkalkulowana jeżeli chodzi o spółki.

 2. vaeta

  3A. Recesja będzie i "Market Bottom" będzie mało istotną korektą. Przykład: trzeci dołek Feb-1945 … Mar-1945 był wyżej niż low Jan-1945 i nie był największą korektą w tamtej hossie. Tutaj recesja USA wypadła w środku hossy SPX.

  Przy tej ilości danych (1x rekordów) imho warto porównać okresy hossy/bessy do "Recession Start"/"Market Bottom" jako praca domowa. Parę razy początek bessy i "Recession Start" bardzo ładnie stoją przy sobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.