Wykres dnia: pompuj i rzuć w memowym stylu

W czwartek amerykańska sieć sklepów z wyposażeniem domów, Bed Bath & Beyond, ogłosiła, że przy braku poprawy sytuacji finansowej i utrzymujących się negatywnych przepływach z działalności operacyjnej kontynuowanie działalności spółki stoi pod znakiem zapytania. Kurs akcji zareagował spadkiem o 30%. W piątek, mimo wyraźnych wzrostów na amerykańskich parkietach, kurs tąpnął kolejne 22%.

Gdyby nie jeden szczegół to byłaby to historia jakich wiele na rynku akcyjnym i w segmencie sprzedaży detalicznej. Wraz z gwałtownym rozwojem handlu elektronicznego tradycyjni sprzedawcy, którzy nie opanowali do perfekcji aspektów zakupowych i logistycznych, mają spore problemy utrzymać się z biznesie.

Szczegółem, który wyróżnia historię Bed Bath & Beyond jest fakt, że w sierpniu i wrześniu spółka spektakularnie rozbłysła w uniwersum akcji memowych – jak meteor na wieczornym niebie. Jej kurs w kilkanaście sesji wzrósł z 5 USD na 30 USD a następnie w kilkanaście sesji powrócił do bazy. Wspomnianemu rajdowi towarzyszyło ogromne poruszenie w inwestycyjnej części mediów społecznościowych. Wielu inwestorów, którzy przespali rajdy na GameStop i AMC robiło sobie nadzieję, że BBBY będzie ich szansą na wyraźne pomnożenie zainwestowanych pieniędzy. Pamiętam to doskonale bo czytałem w tym czasie r/wallstreetbets i w ramach inwestycyjnej turystyki wziąłem udział (całkiem udanie) w rajdzie na akcjach. Porównaniom do GameStop pomagał fakt, że akcjonariuszem BBBY był Ryan Cohen – aktywistyczny akcjonariusz GameStop i półbożek inwestorów memowych.

To techniczne, ponowne ogłoszenie pozycji Cohena wraz z ujawnieniem, że posiada też opcje call z bardzo wysoką ceną wykonania (80 USD przy kursie 10-12 USD) było pretekstem, który zainicjował rajd. Wydarzeniem, który rajd zakończył było wyjście Cohena z całej pozycji, który wykorzystał gwałtowną zwyżkę by nakarmić akcjami swoich fanów z Reddita. Cohen zarobić miał na pozycji na BBBY 68 mln USD.

Jeśli popatrzymy na wykres BBBY i zastosujemy heurystykę kaczki (Jeśli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka to zapewne jest kaczką) to nie unikniemy konkluzji, że mieliśmy do czynienia ze starą, dobrą akcją pompuj i rzuć. Tym co różniło tę akcję od klasycznych akcji pompuj i rzuć było zdecentralizowanie.

W klasycznych akcjach pompuj i rzuć to ich organizatorzy zajmują się marketingiem czyli naganianiem na pompowany walor. W akcjach pompuj i rzuć w wersji memowej rolę naganiaczy przejmuje memowa społeczność inwestycyjna. Tym samym późniejsze ofiary akcji pompuj i rzuć wyręczają organizatorów z najbardziej niebezpiecznej (w aspekcie prawnym) aktywności związanej z tą spekulacyjną działalnością.

Akcja pompuj i rzuć zakończyła się we wrześniu i od tego czasu kurs BBBY osuwał się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółki. Na piątkowym zamknięciu wyniósł 1,31 USD a więc znalazł się 96% poniżej sierpniowego szczytu:

Za Yahoo Finance

Jestem przekonany, że tysiące memowych inwestorów zostało z tymi akcjami w portfelu, po tym jak przyłączyli się do rajdu, przegapili dogodny moment na sprzedaż i nie wykazali się dyscypliną niezbędną do ucięcia strat. To jest ciemna strona traktowania memowej części rynku akcyjnego jak kasyna, alternatywnej ścieżki uzyskania satysfakcjonującego poziomu życia. Poruszałem to zagadnienie na blogu.

To oczywiste, że przy bierności regulatorów, przy dużym popycie na schematy szybkiego bogacenia pojawią się ludzie, którzy będą je oferować zdesperowanym lub leniwym (w zależności od naszego nastawienia do hipotezy kasyna) inwestorom. Każdy taki schemat będzie lukratywny dla organizatorów, pozwoli też zarobić niektórym uczestnikom, którym uda się sprzedać we właściwym momencie. Jednocześnie pozostawi tysiące ludzie z katastroficznymi stratami na pozycji. To po prostu nie może funkcjonować w inny sposób.

1 Komentarz

  1. Janko

    Widać, że ta spółka (jak wiele innych) służy do rozgrywania pump-and-dumpów, było ich przynajmniej 5 za ostatnie 2 lata na tej spółce, więc nie ma się co dziwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.