Zwiedzeni przez silny trend

Jakiś czas temu skierowano moją uwagę na fenomenalny szczegół związany z kultowym wywiadem z telewizji finansowej CNBC z października 2021 roku.

Idealnym streszczeniem wywiadu jest tytuł wątku na Reddit: Gość, który nagania na akcje w CNBC dostaje pytanie czym zajmuje się spółka, którą zachwala i udaje, że z powodów technicznych nie usłyszał pytania. Zakładam, że część czytelników widziała ten wywiad w październiku 2021 bo w inwestycyjnej części mediów społecznościowych stał się bardzo popularny. Poniżej skrócona część występu Marka Minerviniego w CNBC z kluczowym fragmentem (tutaj przeróbka z muzyką z Titanica):

Fenomenalnym szczegółem związanym z tym wywiadem jest fakt, że miał miejsce 15 października 2021, w dniu w którym akcje Upstart Holdings ustanowiły historyczny szczyt notowań na poziomie $401,49. Obecnie kosztują $12,16 czyli 97% mniej. Tak to wygląda na wykresie:

Za Yahoo Finance

Sprawdziłem przy jakich wskaźnikach UPST ustanawiał swój historyczny szczyt:

 • cena/sprzedaż na poziomie 48,4
 • cena/zysk na poziomie 464,5

Przy takich wskaźnikach handlowany jest obecnie, 97% niżej:

 • cena/sprzedaż na poziomie 1,1
 • cena/zysk na poziomie 11,7

Przyznam szczerze, że podobnie jak Mark Minervini nie wiedziałem czym zajmuje się Upstart Holdings dopóki nie sprawdziłem tego dzisiaj w ramach przygotowań do napisania niniejszego tekstu. Teraz wiem, że UPST jest rodzajem pośrednika kredytowego. Posługuje się algorytmem (w materiałach spółki to oczywiści AI) analizującym wskaźniki wykraczające poza konwencjonalne wskaźniki zdolności kredytowej i łączy potencjalnych kredytobiorców z partnerami spółki z branży finansowej.

Przyznam także, że nie wiedziałem kim jest Mark Minervini. Wygląda na to, że jest rodzajem inwestycyjnego guru piszącego książki, organizującego szkolenia i sprzedającego abonamentowy dostęp do swojego warsztatu analitycznego.

Głównym zagadnieniem dzisiejszego tekstu nie jest jednak Mark Minervini lecz trend, którego częścią był Upstart Holdings. Notowania akcji spółki można uznać za część trendu, który w 2020 i 2021 wyniósł kursy spółek technologicznych (zwłaszcza z modnych branż a do nich zaliczał się FinTech czyli technologia finansowa) na kosmiczne poziomy. Wspomniany trend stworzył wiele gwiazd na inwestycyjnym firmamencie, z których najjaśniej świeciła oczywiści Cathie Wood. Rajd na spółkach technologicznych załamał się w 2021 ale obecny rok przyniósł brutalną kontynuację spadków, których dobrą ilustracją jest zachowanie akcji Tesli tracących od początku 2022 roku niemal 70%.

Moim zdaniem rajd na spółkach technologicznych świetnie pokazuje inwestycyjne zagrożenia związane z silnymi trendami na rynku finansowym. Część z tych zagrożeń dotyczy inwestorów uczestniczących w trendzie a część dotyczy obserwatorów.

Nie chciałbym zostać źle zrozumiany. Z inwestycyjnego punktu widzenia ekspozycja (zwłaszcza duża ekspozycja) na silny trend to jedna z najlepszych rzeczy, które mogą się inwestorom przytrafić. Nie ostrzegam więc przed poszukiwaniem i podłączaniem się pod takie dynamiczne ruchy.

Warto jednak zauważać kilka potencjalnych zagrożeń. Silne trendy „wybaczają” wiele inwestycyjnych błędów inwestorom, którzy w nich uczestniczą. Duża ekspozycja na silny rynkowy trend, na przykład w konkretnej branży, neutralizuje słaby proces analityczny a nawet jego brak. Jeśli wszystkie spółki w sektorze rosną to wystarczy je kupować i będzie się zarabiać nawet wtedy jeśli nie będzie się mieć pojęcia czym się konkretnie zajmują.

Silne rynkowe trendy tworzą iluzję umiejętności inwestorów, którzy się pod nie podłączyli. Nie ma lepszej ilustracji tego fenomenu niż kariera Cathie Wood. Zidentyfikowanie silnego rynkowego trendu i podłączenie się pod niego może być wynikiem inwestycyjnych umiejętności a może być wynikiem fuksa, czyli losowości. Tak długo jak trend jest kontynuowany nie sposób jest moim zdaniem ocenić, z którą z tych dwóch rzeczy mamy do czynienia. Pomocne może się okazać załamanie trendu ale wtedy może być już za późno na korektę podjętych wcześniej decyzji inwestycyjnych.

Dynamiczne rynkowe ruchy zamykają także usta krytykom. Dotyczy to zarówno obserwatorów kwestionujących inwestycyjny geniusz inwestorów surfujących na dynamicznej fali wznoszącej jak i obserwatorów kwestionujących fundamentalne podstawy rynkowego rajdu. Krytykowanie czy wskazywanie na braki w procesie inwestycyjnym albo systemie zarządzania ryzykiem w funduszu Ark Innovation było trudne gdy notowania funduszu ustanawiały nowe szczyty w 2020 i 2021 roku. Wytykanie nierealistycznej wyceny Tesli było trudne, gdy kurs regularnie poprawiał historyczne maksima. Każdy kolejny szczyt może być traktowany jako argument przeciwko krytycznym lub sceptycznym opiniom.

Tak długo jak trwa silny trend wzrostowy jego entuzjaści brzmią jak geniusze a jego sceptycy jak głupki. Zapewne powoduje to sporą asymetrię w chęci angażowania się w dyskusje w mediach społecznościowych co jeszcze bardziej zakrzywia otoczenie informacyjne i sentyment.

Rok 2022 przyniósł, przynajmniej chwilowe, załamanie kilku dużych trendów na rynkach finansowych. Tym samym stworzył dla inwestorów szansę by cofnęli się odrobinę w czasie i zbadali „pole załamywania rzeczywistości”, które generują silne rynkowe trendy.

1 Komentarz

 1. Marek

  Wielkie dzięki, miałem tego Minerviniego w obserwowanych ,mial dość wyważone wypowiedzi, nie wiedziałem że to aż taki pozer, który nagania na spółkę nie wiedząc czym się zajmuje.

  Apropos silnych trendów z ostatnich lat i ich korekcji. Takie zdanie utkwiło mi w pamięci.

  Apple will make you broken,
  Tesla will make you homeless. (cyt. za @Wifey z Twittera, myślę że wpis na blogu Waszym fachowym okiem o tym gościu i jego działalności na Twitterze byłby bardzo pożądany)

  Obserwuję na spokojnie z boku, ale w obu przypadkach mamy cylinder Livermore, więc jeśli w USA będzie recesja jest to realny scenariusz.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w nadchodzącym Nowym Roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.