Zwiedzeni przez silny trend

Jakiś czas temu skierowano moją uwagę na fenomenalny szczegół związany z kultowym wywiadem z telewizji finansowej CNBC z października 2021 roku.

Idealnym streszczeniem wywiadu jest tytuł wątku na Reddit: Gość, który nagania na akcje w CNBC dostaje pytanie czym zajmuje się spółka, którą zachwala i udaje, że z powodów technicznych nie usłyszał pytania. Zakładam, że część czytelników widziała ten wywiad w październiku 2021 bo w inwestycyjnej części mediów społecznościowych stał się bardzo popularny. Poniżej skrócona część występu Marka Minerviniego w CNBC z kluczowym fragmentem (tutaj przeróbka z muzyką z Titanica):

Fenomenalnym szczegółem związanym z tym wywiadem jest fakt, że miał miejsce 15 października 2021, w dniu w którym akcje Upstart Holdings ustanowiły historyczny szczyt notowań na poziomie $401,49. Obecnie kosztują $12,16 czyli 97% mniej. Tak to wygląda na wykresie:

Za Yahoo Finance

Sprawdziłem przy jakich wskaźnikach UPST ustanawiał swój historyczny szczyt:

 • cena/sprzedaż na poziomie 48,4
 • cena/zysk na poziomie 464,5

Przy takich wskaźnikach handlowany jest obecnie, 97% niżej:

 • cena/sprzedaż na poziomie 1,1
 • cena/zysk na poziomie 11,7

Przyznam szczerze, że podobnie jak Mark Minervini nie wiedziałem czym zajmuje się Upstart Holdings dopóki nie sprawdziłem tego dzisiaj w ramach przygotowań do napisania niniejszego tekstu. Teraz wiem, że UPST jest rodzajem pośrednika kredytowego. Posługuje się algorytmem (w materiałach spółki to oczywiści AI) analizującym wskaźniki wykraczające poza konwencjonalne wskaźniki zdolności kredytowej i łączy potencjalnych kredytobiorców z partnerami spółki z branży finansowej.

Przyznam także, że nie wiedziałem kim jest Mark Minervini. Wygląda na to, że jest rodzajem inwestycyjnego guru piszącego książki, organizującego szkolenia i sprzedającego abonamentowy dostęp do swojego warsztatu analitycznego.

Głównym zagadnieniem dzisiejszego tekstu nie jest jednak Mark Minervini lecz trend, którego częścią był Upstart Holdings. Notowania akcji spółki można uznać za część trendu, który w 2020 i 2021 wyniósł kursy spółek technologicznych (zwłaszcza z modnych branż a do nich zaliczał się FinTech czyli technologia finansowa) na kosmiczne poziomy. Wspomniany trend stworzył wiele gwiazd na inwestycyjnym firmamencie, z których najjaśniej świeciła oczywiści Cathie Wood. Rajd na spółkach technologicznych załamał się w 2021 ale obecny rok przyniósł brutalną kontynuację spadków, których dobrą ilustracją jest zachowanie akcji Tesli tracących od początku 2022 roku niemal 70%.

Moim zdaniem rajd na spółkach technologicznych świetnie pokazuje inwestycyjne zagrożenia związane z silnymi trendami na rynku finansowym. Część z tych zagrożeń dotyczy inwestorów uczestniczących w trendzie a część dotyczy obserwatorów.

Nie chciałbym zostać źle zrozumiany. Z inwestycyjnego punktu widzenia ekspozycja (zwłaszcza duża ekspozycja) na silny trend to jedna z najlepszych rzeczy, które mogą się inwestorom przytrafić. Nie ostrzegam więc przed poszukiwaniem i podłączaniem się pod takie dynamiczne ruchy.

Warto jednak zauważać kilka potencjalnych zagrożeń. Silne trendy „wybaczają” wiele inwestycyjnych błędów inwestorom, którzy w nich uczestniczą. Duża ekspozycja na silny rynkowy trend, na przykład w konkretnej branży, neutralizuje słaby proces analityczny a nawet jego brak. Jeśli wszystkie spółki w sektorze rosną to wystarczy je kupować i będzie się zarabiać nawet wtedy jeśli nie będzie się mieć pojęcia czym się konkretnie zajmują.

Silne rynkowe trendy tworzą iluzję umiejętności inwestorów, którzy się pod nie podłączyli. Nie ma lepszej ilustracji tego fenomenu niż kariera Cathie Wood. Zidentyfikowanie silnego rynkowego trendu i podłączenie się pod niego może być wynikiem inwestycyjnych umiejętności a może być wynikiem fuksa, czyli losowości. Tak długo jak trend jest kontynuowany nie sposób jest moim zdaniem ocenić, z którą z tych dwóch rzeczy mamy do czynienia. Pomocne może się okazać załamanie trendu ale wtedy może być już za późno na korektę podjętych wcześniej decyzji inwestycyjnych.

Dynamiczne rynkowe ruchy zamykają także usta krytykom. Dotyczy to zarówno obserwatorów kwestionujących inwestycyjny geniusz inwestorów surfujących na dynamicznej fali wznoszącej jak i obserwatorów kwestionujących fundamentalne podstawy rynkowego rajdu. Krytykowanie czy wskazywanie na braki w procesie inwestycyjnym albo systemie zarządzania ryzykiem w funduszu Ark Innovation było trudne gdy notowania funduszu ustanawiały nowe szczyty w 2020 i 2021 roku. Wytykanie nierealistycznej wyceny Tesli było trudne, gdy kurs regularnie poprawiał historyczne maksima. Każdy kolejny szczyt może być traktowany jako argument przeciwko krytycznym lub sceptycznym opiniom.

Tak długo jak trwa silny trend wzrostowy jego entuzjaści brzmią jak geniusze a jego sceptycy jak głupki. Zapewne powoduje to sporą asymetrię w chęci angażowania się w dyskusje w mediach społecznościowych co jeszcze bardziej zakrzywia otoczenie informacyjne i sentyment.

Rok 2022 przyniósł, przynajmniej chwilowe, załamanie kilku dużych trendów na rynkach finansowych. Tym samym stworzył dla inwestorów szansę by cofnęli się odrobinę w czasie i zbadali „pole załamywania rzeczywistości”, które generują silne rynkowe trendy.

1 Komentarz

 1. Marek

  Wielkie dzięki, miałem tego Minerviniego w obserwowanych ,mial dość wyważone wypowiedzi, nie wiedziałem że to aż taki pozer, który nagania na spółkę nie wiedząc czym się zajmuje.

  Apropos silnych trendów z ostatnich lat i ich korekcji. Takie zdanie utkwiło mi w pamięci.

  Apple will make you broken,
  Tesla will make you homeless. (cyt. za @Wifey z Twittera, myślę że wpis na blogu Waszym fachowym okiem o tym gościu i jego działalności na Twitterze byłby bardzo pożądany)

  Obserwuję na spokojnie z boku, ale w obu przypadkach mamy cylinder Livermore, więc jeśli w USA będzie recesja jest to realny scenariusz.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w nadchodzącym Nowym Roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.