Kryptowaluty – kolejny trudny rok na radarze

Wchodzimy w nowy rok, więc też w okres pytań, jak będzie wyglądał rynek 31 grudnia 2023. Można pytać o wszystko. Po ile będzie Tesla? Czy Twitter będzie jeszcze istniał w obecnej formule? Jak będzie wyglądała GPW po wyborach parlamentarnych? W grudniu 2023 roku będziemy wiedzieli zapewne, że powinniśmy dziś pytać o zupełnie inne rzeczy. Niemniej, w 2023 rok wchodzimy też z pytaniem, co dalej z rynkiem krypto i – bardziej banalnie – po ile będzie Bitcoin?


Szczerze mówiąc rynki akcji jawią się w przyszłym roku dość sztampowo – przynajmniej na dziś. Zapewne pierwsza połowa roku będzie jakoś trudniejsza, a w drugiej już będziemy grać pod nowy cykl w gospodarce. Może nawet wcześniej. Najbardziej przecenione spółki o dobrych biznesach zapewne poradzą sobie lepiej od tych, które rynkowi wydawały się bezpieczną przystanią, gdy gwiazdy poprzedniej hossy zostały obite przez aktualną ciągle w USA bessę na giełdzie Nasdaq.

W tym kontekście ciekawie jawi się rynek krypto, który przecenił się razem ze spółkami nowych technologii, ale runął też na fali przekrętów i wątpliwości w sens całej tej zabawy w cyfrowe waluty. Pewna jest jakaś większa regulacja, żeby nie miały miejsce takie skandale, jak upadek FTX, który odbył się w próżni prawnej i właśnie dlatego był tak spektakularny. Czy regulacje jednak pomogą rynkowi kryptowalut, czy jednak sprowadzą je do jeszcze jednego elementu, którym można tylko spekulować? Wszak domeną krypto miała być też wolność od rządów.

Nie sposób pominąć pytania: czy rynek kryptowalut jeszcze będzie kogokolwiek interesował za 12 miesięcy? Może minie, jak minęła moda ma spółki meme’owe i ową rewolucję krasnali z Wall Street Bets? Nie takie bańki spekulacyjne wygasały w historii i nie takie pieniądze tracono z przekonaniem, że za rogiem czeka nowy wspaniały świat. Bańka dot com’ów żywiła się zbliżonymi mitami, co rynek krypto, ale po dwudziestu latach patrzymy na nią z nieco większym pobłażaniem, bo internet okazał się jednak rewolucją.

Niestety, nie odpowiem czytelnikom na pytanie: po ile będzie Bitcoin 31 grudnia 2023 roku? I nie wierzę, że ktoś potrafi. Mogę jednak powiedzieć, że nikt już nie może wykluczyć scenariusza, w którym Bitcoin’a nie będzie. Dla równowagi odnotujmy jednak, iż C. Woods powiedziała ostatnio, iż widzi BTC po 1 mln dolarów w końcówce obecnej dekady, więc wiara w cyfrowe aktywa jest u części graczy ciągle całkiem żywa na tle tornada zwątpienia, które przeszło przez ten rynek w kończącym się właśnie roku.

Życzę miliona oczywiście.

4 Komentarzy

 1. Tu de mun

  Zdecydowanie będzie interesował! I nie tylko za rok, ale za 5 i 10 lat. Nie rozumiem skąd się biorą jakiekolwiek wątpliwości w tym temacie. Ja kupuję 🙂 A FTX to zakała ze starego scentralizowanego świata, który właśnie trzeba zaorać.

 2. Tu de mun

  Dla jasności, to mówię również o NFT. Kierunek jest jeden: Objectif Lune 🙂

  https://www.tintin.com/fr/albums/objectif-lune

 3. Rafał

  Szczerze mówiąc autor chyba nie wiedział zbytnio co napisać w tym zadanym artykule, ponieważ zbyt mocno przebija się fundamentalny brak wiedzy na temat tego rynku. Kolego, TO NIE JEST ZABAWA….Dowód:
  -proszę sobie przejrzeć wolumeny i kapitalizacje rynkowe poszczególnych monet.
  Dobrze było by też wiedzieć co to jest DEX…..
  Po za tym …pozdrowienia w NR 2023

  1. Adam Stańczak (Post autora)

   Autor jest otwarty na każde sugestie poszerzenia wiedzy, ale najpierw musi poszukać odpowiedzi na inne pytanie: kiedy z Panem Rafałem zostaliśmy kolegami? Jak znajdzie, to odpowie na pozostałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.